A multiplayer játékokban kritikus az internetkapcsolat minősége. A sebesség minden esetben kevésbé fontos tényező, mint a ping.

2024.10.10. – Az internet elterjedése nem csak a böngészésnek nyitott utat. Már az első időszakban is kiaknázták a játékok a világhálóban rejlő lehetőségeket, 2024-ben pedig már szinte minden stílus rajongója talál talál valamilyen multiplayer lehetőséget a kedvenc címeiben. Ide sorolhatjuk a Counter-Strike, a Warzone vagy a Valorant féle lövöldözést, a World of Warcraft és más MMORPG-k nyílt világait, a FIFA/EA FC féle online meccseit vagy épp az izgalmas Rocket League összecsapásokat. Tényleg csak a képzelet szab határt ma ezeknek.

A kábeles kapcsolat mindig kritikus pont

A kábeles kapcsolat mindig kritikus pont

Míg egy lassabb játékban akár gyengébb internettel is el lehet lenni, addig egy kompetitív, multiplayer játék esetében már minden egyes milliszekundum számít. Ebbe a körbe leginkább az FPS és TPS lövöldék tartoznak bele, de például a fentebb említett Rocket League esetében sem mindegy, hogy milyen minőségű kapcsolattal vágunk bele a mérkőzésekbe. Az internetkapcsolatunk minőségét alapvetően a szolgáltató által biztosított vonal és annak technológia fejlettsége határozza meg, ám azért lehet javítani a dolgokon. Csodára azért nem kell számítani, de érdemes lehet kipróbálni a PCWorld.com tanácsait a témában.

Videojáték -> Esport -> Fogadás. Tippelj meccsekre és nyerj az Unibeten kockázat nélkül! 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés! Regisztrálj! (x)

Zárd be a netzabáló alkalmazásokat

Akármennyire is alap tanácsnak tűnik ez, sokan mégsem figyelnek oda erre kellőképpen. Minden olyan alkalmazás kihatással lehet a multiplayer játékokban tapasztalható pingre, mely használja a hálózatot. Klasszikusan idesorolható a torrentezés, de arról sem szabad elfeledkezni, hogy a különböző áruházak launcher alkalmazásai is előszeretettel töltenek a háttérben. Könnyen lehet, hogy Steamen játszunk egy játékkal, ám közben az Epic Games már tölti elő az aktuális Fortnite frissítést. Szintén idesorolhatjuk azokat az alkalmazásokat, melyek fájlszinkronizációt végeznek. Ilyen lehet a beépített OneDrive, de a Google Drive és a Dropbox is. Gyengébb internetek esetén pedig nyugodtan idevehetjük a 4K Youtube vagy épp Netflix lejátszást is. Természetesen, ha a háztartásban több számítógép található, akkor nem elég csak a saját PC-nken körülnézni.

Megfelelően állítsd be és használd a routert

Router és ethernet kábel

Router és ethernet kábel | Forrás: mbreviews.com

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy nem mélyülnek el kicsit jobban a router beállításaiban. Nem kell extra dolgokra gondolni. A legnagyobb hiba Wi-Fi kapcsolat esetén, hogy a 2.4 GHz-es hálózatra csatlakozik a konzol, a laptop vagy a PC. Sok esetben be sem kapcsolják az 5 GHz-es hálózatokat, holott a router képes lenne rá. Érdemes lehet mindig az 5 GHz-es Wi-Fi-re felcsatlakozni, hiszen nem csak a sebesség lehet jobb, de a ping is jelentősen javulhat. A legtöbb eszköz a hálózatkezelő felületén egyértelműen jelzi, hogy 2.4 vagy 5 GHz-es hálózatra szeretne-e csatlakozni. Szintén érdemes lehet kikapcsolni a különböző gyártók saját „védelmi” megoldásait. TPLink esetében például Home-Care néven találkozhatunk ilyesmivel. Ezek az esetek nagy részében többet ártanak, mint segítenek, főleg ha online játék is terítékre kerül, erre nemrég egy Valve fejlesztő is felhívta a figyelmet. A QoS funkció ki vagy bekapcsolásával szintén érdemes lehet próbálkozni, hiszen hálózatfüggő, hogy éppen melyik állapot működik jobban.

Optimalizáld a multiplayer játékok csomagjainak útját

A játékok által küldött és fogadott csomagok optimális esetében is több száz, ezer kilométert utaznak. Eközben rengeteg köztes számítógépen, szerveren is átjutnak. Előfordulhat azonban, hogy a szolgáltatód nem a legoptimálisabb útvonalon küldi el ezeket a csomagokat. Telekom esetében például 2024 októberében is gyakori, hogy esténként packet lossot és magasabb pinget tapasztalnak a játékosok. Manapság már léteznek olyan VPN (jellegű) programok, mely tudatosan a játékosokat célozzák meg. Idesorolhatjuk a wtfast és ExitLag megoldásokat, melyek igyekeznek a lehető legoptimálisabb útvonalon eljuttatni a csomagokat a játékszerverek felé. Ez leginkább a PC-s játékosoknak opció, ám, ha sokszor tapasztalsz magasabb pinget és packet loss-t, akkor egy próbát megérhetnek.

Sokat utazik egy-egy internetes csomag

Sokat utazik egy-egy internetes csomag

Ha lehet, akkor használj kábeles kapcsolatot

Ez is ősi tanács, de még 2024-ben is igaz. Wi-Fi 7 ide vagy oda, továbbra is csak a kábeles csatlakozás biztosít 100%-ig megbízható kapcsolatot. Ez különösen igaz lehet akkor, ha a környéken sok Wi-Fi router dolgozik, hiszen egyszerűen zavarják egymást az eszközök. Ha nem megoldható a kábeles kapcsolat, akkor pedig a fentebb említett 5 GHz-en (vagy igazán új router esetében akár 6 GHz-en) érdemes próbálkozni, a 2.4 GHz-es sáv még szinte „falusi” körülmények között is telített, hát még nagyobb városokban.

Előfordulhat, hogy erősebb router kell

Ezek most a legjobb routerek hazánkban – Belépő szinttől a Wi-Fi 7-es bestiáig

Szintén gyakori probléma az, amikor az igazán ütős internetkapcsolatot a router limitálja. A router gyakorlatilag egy mini számítógépnek tekinthető, ugyanúgy rendelkeznek processzorral, memóriával, mint a valódi PC-k. Ezek számítási teljesítménye pedig bizony erősen beleszólhat a kapcsolat minőségébe. Két dolog tudja igazán megakasztani a routert. Egyrészt 500-800 Mbit/s feletti internetsebesség, másrészt a routerre csatlakoztatott eszközök magas száma. 2024-re már vidéken is meglehetősen gyakori tud lenni a gigabites internet, egyre több faluban sem álom az optika. Manapság pedig már a legolcsóbb eszközök is rendelkeznek „okos” funkciókkal, melyekhez a legtöbb esetben Wi-Fi kapcsolatra van szükség. A sok eszköz összeadódik, melyet egy gyengébb router igencsak nehezen tud lekezelni, akkor is, ha a konkrét adatforgalmuk ezt még nem indokolná. Ha sok eszközzel és/vagy igazán gyors kapcsolattal rendelkezel, akkor érdemes lehet beruházni legalább egy 35-50 ezer forintos routerre. 

A fenti tanácsok és tippek megfogadásával, kipróbálásával sokat tehetsz azért, hogy jó multiplayer élményben legyen részed. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a problémák nagy részéért a szolgáltatód és az általa használt vonal minősége felelős, így ha nem akar javulni a pinged és a packet lossod jó router, VPN szolgáltatás és kábeles kapcsolat mellett sem, akkor bizony nincs mit tenni, jelenteni kell a hibát a szolgáltatónak.  

Ezt olvastad már?

8 film, amiről valószínűleg nem tudod, hogy képregény az alapja

×