Ezek most a legjobb routerek hazánkban - Belépő szinttől a Wi-Fi 7-es bestiáig
Lehet akármennyire jó a szolgáltató által adott Wi-Fi router, egy dedikált példánnyal szinte mindig jobban járhat az átlagfelhasználó is.
Lehet akármennyire jó a szolgáltató által adott Wi-Fi router, egy dedikált példánnyal szinte mindig jobban járhat az átlagfelhasználó is.
Lehet akármennyire jó a szolgáltató által adott Wi-Fi router, egy dedikált példánnyal szinte mindig jobban járhat az átlagfelhasználó is.
2024.07.23. – Manapság már nem csak a főváros kiváltsága a gyors és stabil internetkapcsolat. Az elmúlt években egyre több helyre jutott el az optika, falun sem szokatlan már a gigabites kapcsolat. A szolgáltatók az esetek nagy részében a modemet és a routert egy eszközbe pakolták, mely alap felhasználásra elegendő is lehet. Igen ám, de ha sok eszközünk van vagy épp extra igényeink, akkor mindenképp érdemes lehet beszerezni egy dedikált routert, a szolgáltató eszközét pedig csak modem módban futtatni. Ide extra igények közé sorolhatjuk a fájlszervert, a telefonos applikációt vagy épp a több routerből álló, úgynevezett Mesh rendszereket.
A hazánkban elérhető routerek felhozatala kifejezetten színes. A 15 ezer forint körül induló, belépő szintű egységektől egészen a 100 ezer forintos határt átlépő bestiákig megtalálunk mindent. Az azonban világosan látszódik, hogy a hazai felhasználók igencsak jelentős része két márka felé húz. Ez pedig nem más, mint a TP-Link és az Asus. Nem véletlen, hiszen mindkét gyártó remek termékekkel képviseli magát a piacon, melyek beállítása, üzemeltetése is gyerekjáték a kezdőbb vásárlóknak is. Természetesen egy MikroTik szintű cég sok esetben kifinomultabb megoldássokkal jelentkezik, ám a RouterOS kezelhetősége nem az átlagos felhasználóknak kedvez. Az Ubiquiti és hasonló gyártók esetében pedig az itthon kapható routerek ár-érték görbéje leng ki a kellemetlen irányba. Nem utolsó sorban pedig a hazai támogatás megléte sem elhanyagolható tény, melyben szintén a fentebb nevezett két gyártó győzedelmeskedik. Nézzük is, hogy mely modellekkel érdemes szemezgetni.
Ezt a routert bizony már 15 ezer forint alatt is megkaphatjuk. AX támogatással nem rendelkezik, ennyiért a régebbi, AC szabvánnyal kell megelégednünk. Gigabites internetet már nem hajt ki, ezért leginkább az 500 megabites kapcsolatokig érdemes munkára fogni. Évek óta megbízható választás azonban az alsó kategóriában, hiszen az AC szabvánnyal is kellemes sebességeket érhetünk el, főleg 5 GHz-en. A gigabites LAN portokról sem kell lemondani, így a belső hálózat fontos gépei között még az internetünknél is gyorsabb lehet a másolgatás.
Ha pár ezer forintot dobunk a keretre, akkor már az AX támogatásról sem kell lemondani. Akkor is érdemes lehet az AX23 felé fordulnunk, ha még nem sok AX eszközzel rendelkezünk. Az elméleti vezeték nélküli sebesség 800 megabitről már 1200 megabitre nő, így a gigabites kapcsolatokhoz is ideális lehet. A gigabites LAN portok itt már alapnak számítanak, de több routert is összekapcsolhatunk a OneMesh segítségével.
Az Asus AX57-et már 30 ezer forint alatt megkaparinthatjuk. Ezért cserébe már Wi-Fi 6E támogatást és 2400 megabites, elméleti sebességet ígér a gyártó, mindezt pedig a szokásos 4 gigabites porttal megfűszerezve. Az AiMesh segítségével itt is munkába fogható több router is.
Az Asus TUF szériás modellje már 4200 megabites elméleti sebességgel kecsegtet, ám ez a valóságban nehezen jön össze. Itt már azonban találkozunk 2.5 gigabites WAN porttal (-a WAN porton keresztül kommunikál a routerrel a modemünk-) is, így gyakorlatilag a manapság elérhető 2 gigabites lakossági internetet is kiszolgálja. Ehhez pedig kellemes nyers erő is párosul, mely akkor jöhet jól, ha igazán sok eszközt vonultatunk fel a háztartatásban. Ide vehetjük a PC-k és telefonok mellett az okos eszközöket is, melyeknek nagy száma bizony le tudja terhelni a gyengébb példányokat.
A BlackTubi.com mérései alapján a következő, logikusnak tűnő AX5400-es lépcsőfok helyett érdemes lehet inkább akkor már az AX6000-es példányra ugrani. Ez már ismételten mérhető ugrást ad az AX4200-hoz képest nyers erőben és gyorsaságban, miközben 60 ezer forint környékén tud maradni.
Jól látható, hogy a TUF-AX5400 nem adna mérhető előnyt, sőt, némi hátránnyal kecsegtetne. Érdemes nem csak a nyers modellszámokra figyelni a névben.
Az ASUS és a TP-Link is képviselteti magát a 100 ezer forint fölé is benyúló Wi-Fi 7-es szegmensben. A TP-Link azonban 2.5 gigabites LAN portokkal szerelte fel az eszközt, az Asus még rengeteg esetben a gigabitnél marad. A router elméleti sebessége 9000 Mbit/s felett tetőzik, de a BE, azaz a Wi-Fi 7 szabvány is alap ebben az árszintben. 8K streamelés, folyamatos VR játék és több száz eszköz sem tudja megfektetni ezt a routert, így maximalisták számára az egyik legjobb opció.
A routerek neveire kattintva az Árukereső oldalaikon találhatod magad, ahol pár pillanat alatt kiderítheted, hogy éppen melyik webáruházban a legolcsóbbak.
Eddig ez a 10 leghosszabb játék 2024-ben – vigyázz, szédítő számok!