Genesis Mangan 400 Wireless kontroller teszt - Ár-értékben erős
Két nagy táborra oszthatjuk fel a PC-s és konzolos játékosokat. Vannak akik a billentyűzetet és az egeret kedvelik, sokan pedig a kontroller felé húznak.
Két nagy táborra oszthatjuk fel a PC-s és konzolos játékosokat. Vannak akik a billentyűzetet és az egeret kedvelik, sokan pedig a kontroller felé húznak.
Két nagy táborra oszthatjuk fel a PC-s és konzolos játékosokat. Vannak akik a billentyűzetet és az egeret kedvelik, sokan pedig a kontroller felé húznak.
2024.11.27. – Legyen szó konzolos vagy PC-s játékosokról, két nagy táborra oszthatjuk fel a gamereket. Az egyik nagy csoport a billentyűzet + egér párosára esküszik, míg a másik tábor a kontrollereket részesíti előnyben. Nem titok, hogy vannak olyan rétegjátékok, ahol a kormány vagy a klasszikus joystick is számításba jöhet, ám ezek jóval kisebb területet fedhetnek le. Igen ám, de a perifériákat tekintve is igencsak színes az összkép, főleg, ha az árcédulákat is számításba vesszük. Találhatunk már pár ezer forintért is kontrollert, de a PlayStation DualSense Edge például alig áll meg 100 ezer forint alatt. Éppen ezért különösen izgalmas lehet az olyan termékek tesztelése, melyek az alsó-középkategóriát erősítik.
Nézzük is, hogy mit tud a Genesis Mangan 400 kontroller!
A Genesis nem vitte túlzásba a doboz designját, de ez nem is baj. Az alsóbb kategóriában a gyártók néha hajlamosak giccses vonulatot felvenni, ha a doboz megalkotása kerül terítékre. A fekete-piros kombináció sosem megy ki a divatból, ezt viszi tovább a kontroller is. A dobozon megtalálhatjuk a kontroller képét, a nevét és természetesen a legfontosabb specifikációkat. Ennél több nem is kell. A Mangan 400 nem csak PC-vel, de iOS és Android telefonnal, de akár Steam Deckkel is használható a Bluetooth kapcsolatnak köszönhetően.
A dobozt felnyitva máris egy kellemes meglepetés érheti az embert. A kontroller nem csak úgy magában lézeng a csomagolásban, hanem egy kemény, műanyag tokban. Ennek köszönhetően garantáltan nem sérül meg szállítás közben, ahogy bizony a későbbiek során is remekül jöhet, ha valaki sokat hordozza a perifériát. Ezen kívül egy cserélhető előlapot is kapunk, mely szintén jól jöhet, ha kicsit feldobnánk a kontrollert vagy akkor, ha valamiért sikerülne megkarcolni a jelenlegi, esetünkben fehér előlapot. A szokásos USB-C – USB-A kábel sem maradhat el, ahogy bizony a gépbe bedugható wireless USB dongle-ért sem kell külön összeget kicsengetnünk a kasszánál. Az árcédulát figyelembe véve ez igencsak kellemes körítés, jár a piros pont.
Manapság a harmadik felektől származó kontrollerek vagy a PlayStation vagy az Xbox kontrollerek, kialakítását és formáját igyekeznek lemásolni. A Mangan 400 esetében nem is kérdéses, hogy az utóbbi volt az inspiráció, ezzel azonban nincsen semmilyen baj. PC körülmények között egyértelműen az Xbox szabvány működik jobban, ez garantálja, hogy plug & play élményben részesüljenek a vásárlók.
A kontrollert megvizsgálva, hamar kiderülhet, hogy némi huncutságot azért elrejtettek a mérnökök. Ilyen lehet a „T”, azaz a Turbo gomb, mellyel például egy adott mozdulatsort „makrózhatunk” le a kontrelleren, így automatizálva bizonyos mechanikákat, funkciókat. Szintén kiemelendő, hogy a kontroller kellemes gumiborítást kapott, illetve az is, hogy háttérvilágítással is rendelkeznek a gombok, melyek szintén hozzátudnak adni egy kicsit az élményhez. A LED világításból a kontroller elejére is jutott, de természetesen, ha valakit zavar, akkor akár teljes mértékben is ki lehet kapcsolni a világítást. A fentebb említett, cserélhető előlapról is remek adalék, a legtöbb gyártó ezért bizony kemény felárat kérne el.
Mindig kritikus kérdés az ilyen jellegű perifériáknál azok használatának könnyűsége. Szerencsére a Genesis itt sem finomkodott. A gyári USB dongle és a kontroller néhány másodperc gondolkodás után egymásra talált, ezt követően pedi egy gyári Xbox kontroller szintjén működött minden. Nem kellett extra szoftvert telepíteni, nem kellett segédprogramok után kutakodni a githubon, minden szépen ment. Aktívan használok gyári Xbox és PlayStation kontrollereket is, így már csak a Mangan 400 teljesítménye volt a kérdéses.
A Rocket League egy meglehetősen gyors, ráadásul kompetitív jellegű játék. Ennek köszönhetően egy adott kontroller tudása igencsak meg tudja határozni, hogy milyen kimenete lesz egy-egy összecsapásnak. Nos, a Mangan 400 itt sem vallott szégyen, a vezeték nélküli kapcsolat ellenére sem éreztem extra input lagot vagy egyéb késést az első meccseken sem. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a legelső meccset, melyet ezzel a kontrollerrel játszottam, magabiztosan meg is nyertem. A vezetékes kapcsolattal sincsenek problémák, egy egyszerű USB kábel segítségével használható a kontroller, legyen szó PC-ről vagy telefonnal. A tápellátásáért egy akkumulátor felel, azaz nem kell elemek cseréjével foglalkoznunk a későbbiek folyamán. A gombok lenyomási érzete kellemes, egyedül a ravaszokon érezni a „budget” árcédulát, ám azok is teljesen használhatóak, de ott még lehetne bár szintet ugorni a minőséget tekintve. A D-PAD sem kiemelkedő, ott. A rezgőmotor sem maradhatott ki a repertoárból, ennek erősségét is szabadon lehet állítani.
Manapság a gyári Xbox és PlayStation kontrollereket is közel 25 ezer forintért szerezhetjük meg. Néha egy-egy remek akció keretein belül 18-20 ezer forintért is megkaparinthatjuk őket, ám inkább 20 ezer forint felett érdemes gondolkodni. A Mangan 400 ezzel szemben már 11-13 ezer forintért is beszerezhető. Értelemszerűen ennek megvannak az árnyoldalai is. Nem találunk olyan kifinomult megoldásokat a kontrollernél, mint például a DualSense haptikus ravaszai. A kialakítás miatt azonban az Xbox kontrollerrel érdemes összehasonlítani, ott pedig egyedül a ravaszok és a DPAD érződik jobbnak, minden másban hozza a szintet a Mangan 400 is. Ár-értékben tehát igazán erős választás lehet a Mangan 400. A tölthető akkumulátor, az extra előlap, az ajándék tok mind-mind remek adalék az árhoz képest, miközben a teljesítménnyel sincsenek problémák.
AMD Ryzen 7 9800X3D vs. Intel Core Ultra 9 285K – Ez már alázás?