AMD Ryzen 7 9800X3D vs. Intel Core Ultra 9 285K - Ez már alázás?
2024 novemberének végére már nyílt lapokkal játszik az Intel és az AMD is. Az nem kérdés, hogy melyik nyer játékok alatt, csak az a kérdés, hogy mennyivel.
2024 novemberének végére már nyílt lapokkal játszik az Intel és az AMD is. Az nem kérdés, hogy melyik nyer játékok alatt, csak az a kérdés, hogy mennyivel.
2024 novemberének végére már nyílt lapokkal játszik az Intel és az AMD is. Az nem kérdés, hogy melyik nyer játékok alatt, csak az a kérdés, hogy mennyivel.
2024.11.26. – November végére az Intel és az AMD is kiterítette a kártyáit. Bár az első Ryzen 9000 processzorok már 2024 nyarán megérkeztek, az igazi nagy durranásra, a Ryzen 7 9800X3D-re egészen november első napjaiig kellett várni. Az Intel sem pihent időközben, az Ultra Core 200 asztali szériája, az Arrow Lake október utolsó napjaiban debütált, természetesen az újabb generációs alaplapokkal karöltve. Még november végén is érkeznek független tesztek, hogy átfogó képet kaphasson a közösség a pontos erőviszonyokról.
Az Intel hatalmas változásokat eszközölt az új generációban. A Hyper Threading támogatás teljesen megszűnt, mostantól annyi logikai szállal gazdálkodhat az operációs rendszer, amennyi fizikai mag pihen a kupak alatt. A DDR4 támogatás szintén megszűnt a kékek oldalán, az új processzorok már csak DDR5-tel elégednek meg. Ha ez nem lenne elég, akkor pedig a TSMC gyártósorát is igénybe vette az Intel, négy különböző gyártási technológia elemei keverednek a processzoron. Ez remek alap lehet az elkövetkezendő évekre, ám az nem titok, hogy nem ez a legerősebb generáció, főleg, ha a játék kerül középpontba.
Az AMD és az Intel teljesen más utat választott az FPS számok kisajtolására. Az Intel nyers erőből, magasabb órajelekkel és rengeteg maggal próbálkozik, az AMD azonban inkább „ésszel” oldja meg a dolgot. A 3D V-Cache technológia gyakorlatilag egy extra L3 gyorsítótárat takar. A Ryzen 7 5800X3D volt az első ilyen processzoruk, hamar kiderült, hogy jó lóra tettek. A játékok imádják ezt a megoldást, bizonyos címek esetében akár 30-50% FPS ugrás is volt az alap 5800X-hoz képest. A Ryzen 7 7800X3D másfél évig volt a legjobb gamer processzor, a Ryzen 7 9800X3D pedig azonnal átvette a helyét. A kérdés tehát nem az, hogy nyer-e az AMD újdonsága, hanem az, hogy az Intel Core Ultra 9 285K a remek renderelési és nyers ereje mellett, milyen játékteljesítményt is ad a közel 300 ezer forintos árcédulájáért cserébe.
A méréseket ezúttal is a TechSpot csapata végezte, ezúttal is 45 játék alatt izzadtak a processzorok. A mérések továbbra is egy RTX 4090 társaságában, 1080p felbontásban készültek, hogy garantáltan a processzorok ereje limitálja a tesztet, ne pedig a videokártya.
Már az első adag címben is remekül látható, hogy az AMD mérföldeket ver az Intel megoldására. Kiemelhetjük a Hogwarts Legacy számokat, ahol 43%-kal több FPS-t kaphatunk, de az Assetto Corsa rajongóknak sem kell sokat gondolkodnia azon, hogy melyik processzort is vegye.
Természetesen ezúttal is akad olyan ötös, ahol a különbség nem eget verő. A War Thunder FPS számait kivéve nagyjából pariban volt a Skull and Bones, Returnal vagy épp a Ratchet & Clank: Rift Apart címekben. Dying Lightban már ismét akadt egy kis előny, de az Intel processzora derekasan helytállt a címekben.
45 játékot vizsgálva 24%-os FPS különbséget olvashatunk le az Intel Core Ultra 200 széria legerősebb tagja és az AMD dedikált gamer processzora között. Bizonyos címekben pedig akár 30-50%-os előnyre is szert tudott tenni az AMD üdvöskéje. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy a 285K legnagyobb erőssége az alkalmazásokban és/vagy renderelésnél jelentkező erő fölény, emellett pedig azért játszogatni is lehet vele. Ha azonban a játék van fő fókuszban és a renderelés, videóvágás vagy non-stop tömörítés csak ritkán merül fel vagy csak hobbi szinten, akkor egyértelmű, hogy az olcsóbb AMD Ryzen 7 9800X3D mellett érdemes letenni a voksot, de a legjobb vétel talán egy használt Ryzen 7 7800X3D lehet manapság.