Ezeket a laptop alkatrészeket érdemes lecserélned, fejlesztened
Manapság már egy-egy laptop is jóval tovább húzhatja, mint régebben. Ennek ellenére vagy éppen ezért, néha érdemes lehet fejleszteni is.
Manapság már egy-egy laptop is jóval tovább húzhatja, mint régebben. Ennek ellenére vagy éppen ezért, néha érdemes lehet fejleszteni is.
Manapság már egy-egy laptop is jóval tovább húzhatja, mint régebben. Ennek ellenére vagy éppen ezért, néha érdemes lehet fejleszteni is.
2024.11.22. –Manapság már egyre erősebb, egyre könnyebb laptopokat kapni a piacon. Sokak számára ezek elsődleges gépekként szolgálnak, hiszen nem minden esetben kötelező melléjük egy-egy PC, főleg ha az ember nem is játszik annyit. Sokaknál egy-egy ilyen masina hosszú évekig is kihúzhatja, melyen bizony már a hardveres elmaradásokat is lehet érezni. Ez pedig régebbi laptopok esetében még hangsúlyosabb lehet, hiszen szinte minden komponens nagyot ugrott akár nyers teljesítmény, akár pedig időtállóság tekintetében. Bár 2024-re már moduláris laptopok is léteznek, ilyen a Framework is, azért az esetek jelentős részében nem ezekkel találkozhatunk. Ennek ellenére a laptopok több komponensét is pillanatok alatt kicserélhetik a kevésbé szakavatott felhasználók.
A laptopokban található komponensek cserélhetőségét erősen limitálja az, hogy viszonylag kis helyre kell, viszonylag nagy teljesítményű alkatrészeket bepakolni. 2024-re is kijelenthető, hogy a CPU és GPU párosát az esetek jelentős részében nem igazán lehet cserélni, frissíteni. Vannak olyan laptopok, ahol ezek is megoldható műveletek, ám ez maximum 1-2%-ot tehet ki a teljes piacot vizsgálva, ráadásul általában ezek bizony borsos felárral is érkeznek. Bizonyos esetekben találkozhatunk már alaplapra forrasztott memóriával is, az Apple eszközöknél különösképp, de szerencsére Windows/Linux vonalon kevésbé elterjedt ez.
A legtöbb laptop cserélhető memóriával érkezik, ezt általában SO-DIMM jelöléssel szokás illetni. Itt is találkozhatunk különféle generációval, a de a PC-s világhoz hasonlóan itt is a DDR4 és a DDR5 a legelterjedtebb manapság. A legtöbb gyártó világosan jelzi az adott laptop kézikönyvében a maximális SO-DIMM foglalatok számát, illetve azt is, hogy mekkora maximális kapacitást támogat az adott masina. Itt sem érdemes keverni az egyes specifikációkat, órajeleket és gyártókat, hiszen könnyen instabilitási problémákba ütközhetünk. RAM-ból sosem elég, manapság pedig a DDR4 memória különösen olcsó, így mindenképp érdemes lehet a memóriát fejleszteni.
A háttértár cseréje is viszonylag egyszerű folyamat, hiszen laptopok esetében is vagy SATA vagy pedig M.2 foglalatokkal találkozhatunk, akárcsak a PC-knél. A háttértár fejlesztése szintén megfontolandó tényező lehet. Ez különösen igaz lehet akkor, ha valamiért az adott laptopban még nem is SSD, hanem lassúcska, 5400 rpm-es HDD figyel. Az SSD upgrade ilyenkor teljesen új életet lehelhet a masinába, akár hosszú-hosszú évekkel meghosszabbítja az élettartamát. Nem csak a játékok, de az operációs rendszer is meghálálja ezt a fejlesztést. Manapság 1 TB-nyi SSD-t már 20-25 ezer forint körül is beszerezhetünk, így szintén egy teljesen megugorható tétel, mely szintén sokat javíthat a felhasználó élményen.
A hálózati chipet szintén sok esetben cserélhetővé teszik a gyártók. Már az igazán régi laptopokban is megoldható volt ezek cseréje, ez azóta sem változott. A RAM és háttértár fejlesztéshez képest elhanyagolhatóbb a jelentősége, ám ez nem jelenti azt, hogy nem jöhet rosszul. Leginkább akkor jöhet jól, ha valamiért a laptop régebbi Bluetooth / Wi-Fi szabványokat támogat, mint amire szükség lenne. Egy Wi-Fi 4 -> Wi-Fi 6 upgrade akár többszörözheti a hálózaton mérhető sebességet, miközben a frissebb Bluetooth jobb, stabilabb és minőségibb kapcsolatot biztosíthat. A Wi-Fi és Bluetooth chip az esetek 99%-ban azonos bővítőkártyán kap helyett, így a Wi-Fi fejlesztésével egy időben a Bluetooth fejlesztése is megtörténik.
A fenti három fejlesztés közül egyértelműen egy HDD -> SSD csere szólhat a legnagyobbat, azt az ugrást még az igazán átlagos felhasználók is észreveszik. A több RAM sosem hátrány, főleg, ha esetleg erőforrás igényes programokkal dolgozik az ember. A hálózati kártya cseréje sem elvetendő kérdés, ám ez kevésbé kritikus, mint a RAM vagy HDD cseréje.
Azt hiszed sok a streaming? Kínában 150 YouTube van és mindenki nézi