A PlayStation 5 és Xbox konzolok mellé egy nagy TV dukál, ám előfordulhat, hogy valaki inkább egy monitort használna minden eszközéhez.

2024.11.19. – Bár az Xbox és PlayStation konzolok mellé jó esetben egy TV dukál, ez bizony nem minden esetben van így. Könnyedén előfordulhat, hogy valaki egy szimpla gamer monitorra kötné rá a kütyüket. Ennek oka akár a helyhiány, de az sem ördögtől való, hogy valaki egyetlen egy megjelenítőt szeretne használni munkára és a játékra is. Nem is olyan régen megvizsgáltuk az igazán budget opciókat, ám ezúttal azoknak kedvezünk, akik magasabb árat is hajlandóak kicsengetni a kasszánál. Az RTINGS hosszú évek óta monitorozza a megjelenítők piacát, így bizony az ő ajánlásukat vettük alapul, hiszen heti rendszerességgel fut át rajtuk egy-egy monitor vagy épp TV.

PlayStation és Xbox mellé is remek monitorokat lehet vadászni

PlayStation és Xbox mellé is remek monitorokat lehet vadászni

Samsung Odyssey OLED G8

Ha az abszolút felső kategóriát vesszük alapul, akkor csakis az OLED jöhet szóba. A Samsung Odyssey G8 S32DG802SU egy QD-OLED panelre épít, mely jobb választásnak bizonyulhat hosszabb távon, mint a WOLED. A felbontásra nincs panasz, hiszen a 32 inchez 4K társul, mely kellemes pixelsűrűséget jelent. A 120 FPS-es játékokkal sem Xbox sem PlayStation alatt nem lesz probléma, hiszen a monitor akár 240 Hz-ig is képes elmerészkedni, így a 120 Hz-et játszi könnyedséggel teljesíti. A top teljesítményhez bőven 400 ezer feletti árcédula társul, ám ezért cserébe páratlan élményt kaphatunk.

LG 27GS95QE-B

Gamer monitor Xbox és PlayStation konzolhoz

Szintén egy OLED megjelenítőről beszélhetünk, mely azonban már 300 ezer forint alatt is megkaparintható. A felbontás itt „csak” 1440p, ám 27 inchen bizony azzal sem lesznek nagy problémák. A 120 Hz / 120 FPS itt is adott, ám PC-re csatlakoztatva ebben az esetben is elérhető a 240 Hz-es képfrissítés.

LG 32GR93U-B

 

Az árcédula csökkenésével már le kell mondanunk az OLED panelrő, itt már csak az IPS jöhet szóba, ám az LG 32 inches monitorja így sem panaszkodhat 210-220 ezer forint környékén. Natív 4K felbontást kapunk, mindezt pedig 144 Hz-es maximális képfrissítéssel megfűszerezve. Legyen szó Xbox vagy PlayStation konzolról, a 120 FPS megjelenítésén nem esik csorba, ám ezért az árért cserébe meg kell elégednünk a fentebb említett IPS panellel. A magas fényerejének köszönhetően azonban bizonyos esetekben jobb választás is lehet, mint a fenti két OLED monitor.

AOC Q27G3XMN

Gamer monitor Xbox és PlayStation konzolhoz

Az AOC 170-180 ezer forintos megjelenítője több szempontból is különleges. A megszokott IPS helyett VA panelt használ, mely kellemes feketékkel és kontraszttal kecsegtet, ám nem kell kicsengetni az OLED felárat. Mindezt 180 Hz-es képfrissítéssel fűszerezte meg a gyártó, ám az igazi ereje a MiniLED háttérvilágításban rejlik. Az általánosan megszokott, egy-két darab nagy LED helyett több száz kisebb LED vállalja magára a feladatot, mely átmenetet képezhet a klasszikus és OLED monitorok között. Ezeket külön-külön is lehet kapcsolgatni, mely szintén javít a kontraszton. A technológiának köszönhetően akár 1000 cd/m2 fényerőre is képes a monitor, melynek köszönhetően a HDR képességei is kimagaslanak, miközben a lélektani 200 ezer forintos árat sem lépi át.

A HDR (High Dynamic Range) a nagy dinamikus tartományt jelenti, és olyan technikára utal, amely megjeleníti a tartalom részleteit mind nagyon világos, mind nagyon sötét jelenetekben. Természetesebb és valósághűbb képet ad még szélesebb kontrasztú tartomány mellett is. Például egy nagyon sötét barlangi jelenetben a HDR tévék, monitorok megmutatják a barlang falainak megjelenését, színét, valamint textúráját is. Ezeket a részleteket könnyebb elkülöníteni több fényforrás segítségével, ezért remekelnek ebben a több száz/ezer mini-LED segítségével háttérvilágított monitorok vagy a pixelenként felvillantott OLED monitorok. 

Dell G2724D

Ha elhagynánk az 50 ezer forintos kategóriát, de mégsem merészkednénk sokáig, akkor a Dell egy monitora lehet a legjobb választásunk. 75-90 ezer forint környékén már megkaparintható, ezért cserébe pedig IPS panelt, 165 Hz-es képfrissítést és 1440p felbontást kapunk. Lehet, hogy a HDR tartalmak nem lesznek olyan szépek, mint egy OLED vagy MiniLED monitoron, ám így remek ugrást jelenthet a belépő szinthez képest. A VRR támogatás már ezen a szinten is adott, így akkor is remek játékélményt kapunk, ha útközben elfogy az Xbox vagy PlayStation ereje.

Ezt olvastad már?

Megvan a PS5 Pro? Oké, így állítsd be hozzá a tévédet!

×