A jelöltek kihirdetéséhez közeledve jelentett be vadiúj szabályt a The Game Awards zsűrije, hogy felrázza kicsit a dolgokat. Nos, sikerült.

2024.11.17. – Egy új, megosztó szabály miatt akár egy korábban esélytelennek hitt játék is tarolhat az idei The Game Awards-on – vette észre a ComicBook. Az oldal emlékeztet: az év egyik legfontosabb videojáték-díjátadójának jelöltjeit hétfőn jelentik be, de a legtöbb gamer már most találgatja, melyik IP lehet a befutó az egyes kategóriákban, illetve melyik kapja a legnagyobb, Év Játéka díjat. Egy nemrég bevezetett szabály éppen az utóbbi kapcsán kavarja fel az állóvizet – nem is kicsit, hiszen a bevezetésével

olyan címek is esélyessé válhatnak, amelyeket eddig senki számításba sem vett a legfontosabb szekciókban.

Miután Geoff Keighley megalapította a The Game Awardsot, az esemény hamar a videojátékok Oscar-díjává vált. Az évek során a díj mindig is az iparág legjobbjait ünnepelte, legyen szó új IP-kről, folytatásokról vagy remake-ekről. Eddig egyértelműnek tűnt, hogy a legjobb játék címéért csak új megjelenésű, teljes játékok versenyezhetnek. Ezt borította fel a The Game Awards, ami a hivatalos weboldalának GYIK szekciójában egyszer csak kiírta ezt:

„A The Game Awards célja, hogy az év legkreatívabb és technikailag legkiemelkedőbb alkotásait ismerje el, függetlenül a tartalom kiadásának formátumától. Kiegészítők, új évadok, DLC-k, remake-ek és remasterek is jelölhetőek minden kategóriában, ha a zsűri úgy ítéli meg, hogy az új kreatív vagy technikai munka érdemes rá. A döntés során figyelembe kell venni a tartalom újdonságát, valamint annak árát/értékét.”

Mit is jelent mindez a The Game Awards esélyeseinek?

Az új szabály alapján nemcsak remake-ek (például Silent Hill 2, Persona 3 Reload vagy Paper Mario and the Thousand-Year Door), hanem remasterek és kiegészítők is indulhatnak a díjakért, mi több, akár az Év Játéka címért is. A szabály azért válthat ki heves vitákat, mert így például az Elden Ring: Shadow of the Erdtree is esélyes lehet, holott a DLC alapjátéka már 2022-ben megjelent, és el is vitte a fődíjat olyan címek elől, mint a God of War: Ragnarök vagy a Horizon Forbidden West.

Korábban a Spike Video Game Awards még külön kategóriát tartott fenn a legjobb DLC-knek, de ez Keighley díjátadójának indulásával megszűnt.

A DLC-k és kiegészítők azóta inkább olyan kategóriákban voltak értékeltek, mint a „Legjobb folyamatosan frissített játék”, de a Cyberpunk 2077: Phantom Liberty jelölést kapott a Legjobb Narratíva és a Legjobb Színész kategóriákban is. Ebből jól látszik, hogy nem csak a teljes játékoknak van keresnivalójuk a gálán, de azért furcsa, hogy a fődíj is landolhat egy olyan cím mellett, ami egy korábbi kiadvány kiegészítőjeként, nem pedig önálló játékként jelent meg az adott évben.

 

Az új szabály miatt a verseny még szorosabbá válhat. Bár az Elden Ring: Shadow of the Erdtree indulása persze nem biztos, sokan már most úgy vélik, hogy komoly esélyei vannak a fő kategóriákban, például a Legjobb Játékrendezés terén. Ez viszont megingathatja az eddig favoritnak tartott címek, például a Final Fantasy VII Rebirth vagy a Metaphor: ReFantazio pozícióját. A The Game Awards magyar idő szerint december 13-án hajnali fél kettőtől kerül megrendezésre, és élőben fogják közvetíteni YouTube-on, illetve Twitchen. A közönségszavazás november 18-án 18 órakor kezdődik, rögtön a jelöltek kihirdetése után. Te is voksolhatsz majd, az esemény hivatalos weboldalán.

Gábor János

Ezt is olvasd el:

7 játék, amit előre utáltak az emberek, pedig kiválóan sikerültek

×