Tényleg felesleges erős processzor 4K felbontás mellé? - Íme az igazság
A benchmarkok alapján akár azt is gondolhatjuk, hogy 4K felbontás esetében nem számít a processzor. Mi a helyzet a valós körülményekkel?
A benchmarkok alapján akár azt is gondolhatjuk, hogy 4K felbontás esetében nem számít a processzor. Mi a helyzet a valós körülményekkel?
A benchmarkok alapján akár azt is gondolhatjuk, hogy 4K felbontás esetében nem számít a processzor. Mi a helyzet a valós körülményekkel?
2024.11.15. –Sokan úgy gondolják, hogy teljesen felesleges 1080p méréseket végezni processzorok esetében. Ezzel azonban nem is tévedhetnének nagyobbat. Egyrészt a processzorok nyers erejét minél alacsonyabb felbontáson lehet igazán kimérni. WQHD vagy épp 4K felbontások esetén sok esetben már a VGA a limitáló tényező, így nem sokat tudhatnánk meg arról, hogy mi is lapul az adott gamer CPU-ban. Ezen kívül pedig a Steam statisztikák továbbra is azt mutatják, hogy ez a legelterjedtebb felbontás a gamerek körében, mégpedig toronymagasan.
A 720p felbontásban végzett mérések már egy fokkal jogosabb támadási felületet jelenthetek, hiszen azzal a felbontással már ritkán találkozik az ember valós körülmények között. Van azonban egy másik kijelentés is, melyet gyakran hallhatunk a gamer fórumok, közösségi oldalak felületein. Ez pedig nem más, minthogy a fentiek miatt 2K/4K felbontások esetében felesleges a drága processzorokat megvenni, hiszen egyre jobban elmosódnak a határok, minél nagyobb felbontásokat vizsgálunk. Igen ám, de a helyzet nem ilyen egyszerű, a Hardware Unboxed csapata éppen ezért a 9800X3D segítségével a 4K felbontást kérdéskörét boncolgatja kicsit.
Ha megvizsgáljuk a TechPowerUP legutóbbi, 9800X3D tesztjét, akkor világosan látható, hogy 4K felbontás esetében igencsak közel állnak (1-3%) egymáshoz a processzorok. A benchmarknál a VGA már 100%-on jár, natív felbontáson, felskálázási megoldások nélkül. Ennek köszönhetően még egy RTX 4090 esetében is a videokártya limitálja a processzor kiteljesedését, ezért olvashatóak le minimális különbségek, nem hogy gyengébb kártyákkal. Igen ám, de a valóságban a játékosok 4K felbontások esetében egy adott FPS számra (60, 120, vagy épp 144) törekednek, hiszen a 20-26 FPS 4K esetében sem túl jó élmény. Ezért gyakran nem csak a grafikai beállításokat képesek kicsit lejjebb húzni, de szinte minden alkalommal bevetésre kerül egy-egy skálázási megoldás. Ez videokártyától és ízléstől függően lehet FSR, DLSS vagy épp XeSS is. A valós 4K tehát sok esetben nem a végletekig kitolt Ultra beállításokat takarja, hanem egy kiegyensúlyozott beállításokat és skálázási megoldásokat vegyítő egyveleget.
Jól látható a Cyberpunk 2077 esetében, hogy bizony a „valós” 4K körülmények között kellemes FPS ugrás olvasható le egy Intel Core Ultra 9 285K és egy 9800X3D között, miközben a TechPowerUP mérései alapján 2.5%-nak sem kellene ennek lennie.
Hogwarts Legacy esetében pedig még brutálisabb ugrásról beszélhetünk, a 9800X3D alaposan helyben hagyta a többi processzort. A 9800X3D-vel a 120 és 144 Hz-es képfrissítés sem álom, miközben a gyengébb Ryzen és Intel Core Ultra processzorok nem tudják kitolni magukból ezeket az értékeket.
A Counter-Strike 2 és a kompetitív játékok esetében sem kérdéses, hogy szintén valós és leolvasható különbség jelentkezik a legjobb CPU javára.
A 14 játékból álló méréseket átlagolta is a Hardware Unboxed. Világosan látható, hogy bár az előny valóban nem akkora, mint FullHD/1080p felbontás alatt, igencsak érezhető, ha valós körülményekhez közelítő beállításokkal méri ki az ember. Még 4K felbontáson is 21%-kkal gyorsabb a Ryzen 7 9800X3D, mint a Ryzen 7700X vagy épp az új flagship Intel Core Ultra. Ezek alapján kijelenthető, hogy valós körülmények között bizony 4K felbontás esetén is érdemes lehet figyelni arra, hogy milyen processzor is kerül a gépbe. Ez főleg akkor lehet kritikus, ha magas képfrissítésen játszik valaki, hiszen ilyenkor a jobb processzor arról is dönthet, hogy sikerül-e megugrani a 120/144 Hz-es határokat. Semmiképpen nem igaz, hogy 4K felbontás esetén nem kell törődni a processzor erejével. 60 FPS cél esetén azért természetesen megelégedhetünk egy gyengébb processzorral is, hiszen egy megfelelő videokártya mellett akár az Intel, akár az AMD középkategóriás megoldásai remekül helytállnak.
7 játék, amit előre utáltak az emberek, pedig kiválóan sikerültek