Nem a Steam, hanem a GoG a játékok legnagyobb megmentője
A GoG bejelentette a játékipar egyik legjobb és legnemesebb programját, amivel örökre megmentenék a legnagyobb kedvenceinket.
A GoG bejelentette a játékipar egyik legjobb és legnemesebb programját, amivel örökre megmentenék a legnagyobb kedvenceinket.
A GoG bejelentette a játékipar egyik legjobb és legnemesebb programját, amivel örökre megmentenék a legnagyobb kedvenceinket.
2024.11.13. – A PC-s játékosok túlnyomó többsége legalább annyira, ha nem jobban szekértáborosodott, mint a konzolos kollégáik. Persze nagyokat nevetnek az Xbox vs. PlayStation kommentvitákon, melyeket amúgy hasonló vehemenciával a PC-sek is simán lefolytatnak a Steam – Epic Games Store tengelyen, mintha mindenkinek az élete múlna azon, hogy a másik éppen milyen platformon játszik, vagy honnan szerzi be a játékait.
Pedig tényleg nem mindegy a dolog, csak épp nem úgy, ahogyan általában a vitákban elhangozni szokott. A PC-sek például eleve rossz téma mentén harcoskodnak; a lehető legjobb választás a játékvásárlásra nem a Steam, vagy az Epic, hanem a GoG. Ennek oka nagyon egyszerű: a lengyel digitális bolt DRM-mentes. Míg a Steam és az Epic Games Store valójában csak a játékokhoz való hozzáférés licencét kölcsönzi ki a játékosoknak – amit gyakorlatilag bármikor visszavonhatnak, addig a GoG-on történő vásárlással tényleg a tulajdonunkba kerülnek a játékok, melyeket a telepítéshez szükséges fájlokkal a birtokunkban semmilyen formában nem tudnak tőlünk elvenni.
Ez pedig azért is nagyon fontos, mert a kiadók, stúdiók, jogtulajdonosok manapság mindenféle jogi halandzsára hivatkozva sportot űznek a játékok eltüntetéséből. Ez játékmegőrzési szempontból sem túl előnyös: rengeteg 90-es és 2000-es években megjelent játékkal egyszerűen már nem lehet játszani, aminek csak egyik oka, hogy idejükben leginkább fizikai formában adták ki őket. A digitális terjesztésre való átállással azonban azt gondolnánk, hogy a játékok megőrzése is minden korábbinál egyszerűbb lett, ami csak részben igaz – elég ehhez szétnézni bármelyik abandonware oldal folyamatosan gyarapodó katalógusában, ahol bőséggel találunk a 2010-es évek után megjelent címet is.
Bár az abandonware-letöltés jogilag simán kikezdhető, a kiadók nem különösen foglalkoznak velük, hiszen nem sokat nyernének azzal, ha onnan is kiradíroznák a hivatalos boltokból-felületekről beszerezhetetlen játékokat – éppen ezért tartom a játékmentés legnagyobb élharcosának, és a játékipar és a játékosok megmentőjének az olyan oldalakat, mint például a MyAbandonware.
Persze a GoG is aktívan kiveszi a részét ebből a hősi munkából, ami eleve a régi játékok életben tartása miatt született, még a nevét is erről kapta: Good Old Games. Az évek során azonban a platformot üzemeltető CD Projekt egyre inkább az újabb játékok felé fordult – ami a DRM-mentesség miatt nagyszerű, de közben egyre kevesebb figyelem irányult a klasszikusokra. Ez azonban a mai nappal megváltozik: a lengyelek ugyanis bejelentették, hogy
(újra?) elindítják a GoG Preservation Programot, amivel örökre megőriznék az utókornak a régesrégi játékokat.
A GoG ezzel még jobb PC-s platformmá válik, mint amilyen a Steam és az Epic Games Store valaha is lesz majd – de még az általam nagyra tartott abandonware-oldalaknál is nagyszerűbb hellyé evolválódhat. A GoG Preservation Programba bekerülő játékok ugyanis nemcsak változatlanul DRM-mentesek, de azokat a CD Projekt a modern eszközökre optimalizálja, így a telepítéssel sem kell bajlódni – szemben az régi klasszikusok abandonware letöltéseivel, melyeket csak némi trükközéssel lehet egy mai PC-n működésre bírni.
A GoG Preservation Programban egyelőre 100 játékklasszikus érhető el, melyek többsége korábban jelent meg a boltban – így egyelőre nem sok változást fogunk tapasztalni, a régi-új irányt azonban mint egy világítótorony jelzi. A CD Projekt ugyanakkor tervezi hamarosan még tovább bővíteni a hosszas listát, ezért mindenképpen érdemes lesz alkalomadtán újra-újra felnézni a frissen indult, kifejezetten a játékmegőrzésnek dedikált felületre, hátha megtaláljuk a régi kedvenceinket – melyeket, ha megveszünk, akkor bizony örökre a miénk maradnak.
Ezzel a 28 kult-klasszikus videojátékkal teljesen INGYEN játszhatsz