Friss adatok világítanak rá arra, hogy kik manapság azok a manga-alkotók, akik a legjobban keresnek. Ez persze nem jelenti, hogy könnyű ez a munka.

2024.10.29. – Már az elején érdemes tisztázni, hogy bár valóban vannak olyan manga-alkotók (mangakák), akik nagyon jól keresnek műveikkel, de ez nem könnyű munka. Régóta lehet hallani arról, hogy az iparágon belül milyen hosszú a munkaidő, hihetetlen a tempó, a nyomás, a stressz, szóval az alkotóknak nagyon sokat kell dolgozniuk. Mostanában azonban kijelenthető, hogy a mangák és az animék nagyon népszerűek a világon, így egy-egy alkotó munkája felértékelődik. Ezzel kapcsolatban néhány új adat vírusként terjed, ami bemutatja a legjobban kereső mangakákat.

Manga és fizetés

Először a Yen Press nevű amerikai manga-kiadó beszélt a témáról idén ősszel a New York Comic Conon. Ott lebontották, hogy hogyan is áll össze egy manga-alkotó fizetése, és mint kiderült, a művészeket hullámokban fizetik. Kezdetben oldalanként átlag 88 dollárt (kb. 32 ezer forint) kapnak, de ez a szám a tapasztalattól függően változik. A kezdő rajzolók kevesebbet kereshetnek, de a manga profik a munkájuktól függően több mint kétszeresét is megkereshetik ennek az összegnek. Ez a díj eléggé standard az egész iparágban, de ami a manga-készítőket igazán gazdaggá teszi, azok az eladások.

A Kadokawa és a Yen Press által megosztott adatok szerint a manga-készítők átlagos jogdíja minden egyes eladott kötet 10%-a. Ez azt jelenti, hogy egy kb. 1500 forintnak megfelelő összegű manga-kötet Japánban kb. 150 forintot hoz az alkotónak. Ha egy manga egymillió példányban fogy el, akkor a manga alkotója közel 122 millió forintnak megfelelő összeget keres. Ezek alapján pedig egy mangaxrepublic nevű felhasználó kiszámolta, hogy kik keresnek a legjobban az iparágon belül.

A nevek

Az első helyre nem meglepő módon Eiichiro Oda került, a One Piece alkotója. A mangából legalább 515 millió példány fogyott már, így csak a jogdíjakból Oda eddig 206 millió dollárt keresett. Ebben persze nincsenek benne az egyéb megállapodások, mint az élőszereplős sorozat, a merchandise cuccok részesedése, az anime licencelés, stb. Szóval a manga-alkotók körében Oda tényleg elég OP. A lista folytatódik a Doraemon társalkotóival és a Golgo 13 alkotójával, Takao Saitóval holtversenyben. A csoport csak az eladásokból legalább 120 millió dollárt keresett. A top ötös ezután két nagyon ismerős figurával zárul: Akira Toriyama és Gosho Aoyama. Toriyama nagyon gazdag lett a sok-sok franchise miatt; ezek közül csak a Dragon Ball 260 millió eladott példánnyal büszkélkedhet, de a Dr. Slump és a Sand Land is segítettek. így 118 millió dollárral lett gazdagabb. Gosho Aoyama számára pedig a Conan volt a nyerő manga.

Íme a lista:

  • Eiichiro Oda (One Piece)
  • Fujiko F. Fujio (Duo) (Doraemon)
  • Takao Saito (Golgo 13)
  • Akira Toriyama (Dragon Ball)
  • Gosho Aoyama (Conan)
  • Takehiko Inoue (Slam Dunk)
  • Masashi Kishimoto (Naruto)
  • Rumiko Takahashi (Inuyasha)
  • Mitsuru Adachi
  • Osamu Tezuka (Astro boy)

A legtöbb esetben azonban nem is a manga-eladások hozzák meg a legnagyobb pénzügyi sikert az iparágban, hanem a különböző licencelések. Az animék egyes esetben sokkal több hasznot hoznak világszinten, mint maguk a képregények. Az animék sokszor meghozzák a sikert a mangák számára is, de látszik, hogy a mozgókép egy egyelőre népszerűbb műfaj.

Ezt láttad?

Ezért lehet remek alap a következő évekre az Intel 15. generációja

×