Malacunk van: Elkészült az AI, ami dekódolja a disznók röfögését
Európai tudósok olyan mesterséges intelligencia (AI) algoritmust fejlesztettek ki, ami képes értelmezni a sertések hangjait.
Európai tudósok olyan mesterséges intelligencia (AI) algoritmust fejlesztettek ki, ami képes értelmezni a sertések hangjait.
Európai tudósok olyan mesterséges intelligencia (AI) algoritmust fejlesztettek ki, ami képes értelmezni a sertések hangjait.
2024.10.28. – Mindig, mindig nagyon irigy voltam Dr. Dolittle-re, mert alapból tudott beszélgetni az állatokkal. Mindig is érdekelt, hogy azok az élőlények, amik nem tudnak szavakkal kommunikálni, vajon mit gondolnak, és mit mondanának nekünk, ha értenénk a hangokat, amiket kiadnak. Szerencsére a mesterséges intelligenciák korát éljük, így talán hamarosan tényleg minden állatot megértünk. A csirke-fordító után ugyanis elvileg itt van az AI, ami lefordítja, mit is röfögnek a malacok.
Ahogy arról a Reuters is beszámolt, nemrég létrejött egy algoritmus, ami érzékelni tudja, hogy milyen hangulat állhat a malacok hangjai mögött. Elodie Mandel-Briefer, a Koppenhágai Egyetem viselkedés-biológusa, aki egy friss tanulmány társvezetője azt mondja: az algoritmus figyelmeztetheti a gazdákat a sertések negatív érzelmeire, amivel javíthatnak a közérzetüket. A dán, német, svájci, francia, norvég és cseh egyetemeken dolgozó tudósok több ezer sertéshangot használtak fel, amiket különböző szituációk (többek között játék, elszigeteltség és az élelemért folytatott verseny) során rögzítettek. Végül megállapították, hogy az egyes röfögések és visítások pozitív vagy negatív érzelmekről árulkodnak. Eddig leginkább az állatok fizikai jólétét lehetett látni, most már viszont akár az érzelmeiket is tudhatjuk – mondják a kutatók.
„Az állatok érzelmei központi szerepet játszanak a jólétükben, de ezt nem nagyon mérjük a gazdaságokban” – mondta.
Az algoritmus kimutatta, hogy a szabadtartású vagy biogazdaságokban tartott sertések, akiknek lehetőségük van kóborolni és ásni a földben, kevesebb stressz-visítást produkáltak, mint a hagyományos módon nevelt sertések.
„Ha egyszer teljesen működőképes lesz az eszköz, a gazdáknak lehet egy alkalmazás a telefonjukon, ami le tudja fordítani, hogy a sertéseiknek milyenek az érzelmei” – mondta Mandel-Briefer. Egyébként kiderült, hogy a rövid morgások jellemzően pozitív érzelmeket jeleznek, míg a hosszú morgások kellemetleneket, például amikor a sertések egymást lökdösik a vályú mellett. A magas frekvenciájú hangok, mint a visítások általában azt jelentik, hogy a sertések stresszesek, például fájdalmat éreznek.
„A mesterséges intelligencia segít nekünk mind a beérkező hatalmas mennyiségű hangok feldolgozásában, mind pedig azok automatikus osztályozásában” – mondta Mandel-Briefer.
A 10 törölt filmes jelenet, amiket halálos vétek volt kivágni