A zűrbe került Ubisoft érdekes módon próbál kikecmeregni a bajból – ezért halaszthatták az Assassin’s Creed Shadowst is, de lesznek további következmények.

2024.10.05. – Az utóbbi időszak csalódást keltő pénzügyi eredményei és elmaradt eladási céljai miatt az Ubisoft komoly nehézségekkel küzd. A vállalat részvényárfolyama több mint 50%-ot esett az elmúlt két hónapban, amit főként az alacsonyabb várakozások és a pénzügyi előrejelzések okoztak, továbbá az Assassin’s Creed Shadows megjelenésének elhalasztása (ünnepi időszakon kívülre), illetve két újabb játék, például a Star Wars Outlaws gyenge bevételei. Az Ubisoft legnagyobb részvényesei jelenleg azon gondolkodnak, hogy hogyan reagáljanak a kialakult helyzetre. A Bloomberg értesülései szerint az egyik felmerült lehetőség az, hogy a céget kivonják a tőzsdéről, és magánkézbe veszik, így onnantól

már csak két tulajdonosa lesz – a két jelenlegi legnagyobb részvényes.

A francia videojáték-fejlesztő cég legfőbb tulajdonosa a Guillemot Bros Limited, amelyet a Guillemot család (köztük Yves Guillemot, az Ubisoft jelenlegi vezérigazgatója) irányít. 2022-ben a Tencent kínai technológiai konglomerátum 300 millió euróért vásárolt 49,9 százalékos részesedést a Guillemot Brosban, és ezzel párhuzamosan 9,9 százalékos részesedést szerzett az Ubisoftban is. A Guillemot család továbbra is többségi tulajdonos a Guillemot Bros Ltd-ben, és az egyezség szerint a Tencent nem növelheti részesedését az Ubisoftban 2030-ig, illetve nem adhatja el a saját részvényeit 2027-ig. Emiatt a Tencent nem kényszeríthet ki ellenséges felvásárlást az Ubisoftnál.

Videojáték -> Esport -> Fogadás. Tippelj meccsekre és nyerj az Unibeten kockázat nélkül! 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés! Regisztrálj! (x)

 

A Tencent a világ egyik legnagyobb videojáték-ipari befektetője: az Ubisofton felül részben vagy egészben birtokolja az alábbi fejlesztő és kiadó vállalatokat is:

Riot Games – a League of Legends fejlesztője és kiadója,

Supercell – a Clash of Clans és a Clash Royale készítője,

Epic Games – többek között a Fortnite fejlesztője, az egyik legnagyobb videojáték webáruház üzemeltetője,

Grinding Gear Games – a Path of Exile fejlesztője,

Bluehole – a Krafton anyavállalat égisze alatt a PUBG fejlesztője.

Már az eladás hírére feltámadni látszik az Ubisoft

Az új jelentések szerint a Guillemot Bros, amely jelenleg az Ubisoft szavazati jogainak 20,5 százalékával rendelkezik, együttműködhet a Tencenttel (amelynek 9,2 százalékos szavazati joga van), hogy ajánlatot tegyenek az összes részvény kivásárlására. Ezzel a céljuk az lehet, hogy az Ubisoftot magánkézbe vonják, és kivonják a tőzsdéről. Bár az Ubisoft hivatalosan még nem tett bejelentést az értékesítésről, de

a részvények már ennek a hírnek a hatására 33 százalékkal, 14,20 euróra emelkedtek.

Arról egyelőre nem szól a fáma, hogy nekünk gamereknek ez miért lesz jó, vagy rossz, és ezt egyelőre nem is lehet egyértelműen megítélni. Egy biztos: egy magánvállalat esetében sokkal egyszerűbb a döntéshozatal útja, hiszen nem kell sok befektetőt meggyőzni a stratégiáról, csak a kevés (jelen esetben kettő) tulajdonos egyetértése kell. Ez alkalmat adhat bátrabb játékfejlesztési vagy -kiadási lépésekre, ami bizony nagyon jót tenne az Ubisoft alá tartozó, jelenleg túl sok elvárás között botladozó márkának.

Gábor János

És ezt láttad már?

A Ubisoft 7 főbűne, amit valaha elkövetett a játékosokkal és saját magával

×