Nagyon borús fellegek gyülekeznek a Ubisoft fölött, aminek irodáiban egyre aggasztóbb dolgok történnek.

2024.09.27. – Érzékeny lelkű olvasóimtól utólagosan kérek elnézést a címért, de mit lehet tenni? Fűrészelhetem a fingot reggelig, akkor sem válik el, a Ubisoft pedig nem kerül ki abból a rohadt nagy kutyagumiból, amibe az elmúlt évek alatt kormányozta saját magát.

A Ubisoftnál a játékfejlesztésre már jó ideje nem kreatív önkifejezésként tekintenek – ami a játékiparban, mint olyan nyilván nem a legnagyobb probléma, hiszen minden stúdió-kiadó a profitból tartja fenn magát, finanszírozzák a következő fejlesztéseket, de a franciák jócskán átestek a ló másik oldalára, sőt, még annál is tovább: az ügető hátas már kilométerek óta maga után vonszolja szerencsétlent.

Önismétlő, gyakorlatilag ugyanazokból az elemekből álló játékok garmadája (lásd: Far Cry), félresikerült (Prince of Persia: The Sands of Time Remake), megmagyarázhatatlanul elhúzódó (Skull & Bones, Beyond Good & Evil 2), vagy teljesen lelőtt fejlesztések (felsorolni is nehéz), csalódást keltő eladások (Avatar: Frontiers of Pandora, Star Wars Outlaws), valamint a stúdiók botrányos menedzsmentje mind-mind aláássa Yves Guiilemot CEO hozzáértését – pedig ő sem ma kezdte a pályát. Most mégis a visszavonulását – vagy a Ubisoft teljes eladását követelik a befektetők, ami végül oda jutott, hogy a végrehajtó bizottság az igazgatótanács felügyelete mellett felülvizsgálja a cég és a hozzá tartozó stúdiók működését. Ez pedig már eldöntetett, amit a Ubisoft és Guillemot hivatalos formában is bejelentett.

És mint egy jó TeleShop-adásban mondanák: „És ez még nem minden!”

Videojáték -> Esport -> Fogadás. Tippelj meccsekre és nyerj az Unibeten kockázat nélkül! 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés! Regisztrálj! (x)

A teljeskörű átvilágítással párhuzamosan a Ubisoft francia irodáiban dolgozó munkavállalók (szóval jó sokan) sztrájkot hirdettek: október 15-17-én senki sem ül gép elé. És ez csak a munkabeszüntetés kvázi figyelmeztető lövése: a fejlesztőket és más dolgozókat képviselő francia szakszervezet, a Syndicat des Travailleurs et Travailleuses du Jeu Vidéo (STJV) addig folytatja a sztrájkot, míg a Ubisoft nem tesz eleget a követeléseiknek. Ami – teszem hozzá – nem vállalhatatlanok: szeretnék rendezni a fejlesztők béremelését, ami már évek óta várat magára, illetve szeretnék meghagyni a home office-ra azoknak a lehetőséget, akik életkörülményeik okán nem tudnak vagy akarnak kötelező jelleggel három napra bejárni az irodákba. Ezek közül valószínűleg a bérek kapcsán van a legnagyobb konfliktus, ami miatt már februárban is sztrájkoltak a Ubisoftnál – de akkor süket fülekre találtak.

A mostani sztrájk azonban az időzítés miatt akár célt is érhet, hiszen ezzel is csak gyengítik a befektetők és a részvényesek szemében sem túl – és egyre kevésbé – szimpatikus Yves Guillemotot, aki minden ellenfeszülés ellenére egyelőre még kitart a pozíciójában. Hogy mindezek fényében milyen sorsra jut a Ubisoft, azt nem tudni, de, ha a vizsgálatok nem kívánatos eredményekkel zárulnak, és a fejlesztők kedélyeit sem sikerül érdemben csitítani, akkor két forgatókönyv lehetséges:

vagy eltávolítják Guillemotot a cég éléről és az új vezető teljes mértékben átstrukúrálja a működést és a fejlesztéseket, vagy, úgy ahogy van, eladják valakinek a Ubisoftot – annak összes IP-jával együtt.


Bódi Dániel

Ezt is olvasd el:

Majdhogynem fél millió forint lesz a speckó PS5 Pro, de a sima sem olcsó

×