A Windows 11 24H2 verzióját sokan csak novemberre várták, ám a Microsoft október első napjaiban megnyomta a nagy piros gombot.

2024.10.03. –A Windows 11 több mint 3 éve, 2021 szeptemberében érkezett meg, ám azóta is  folyamatosan fejlődik. A gamerek körében éppen szeptemberben lett népszerűbb, mint a korábbi verzió. Ennek ellenére a Windows 10 továbbra is rengeteg gépen ott figyel, ám a támogatás 2025 őszén már megszűnik. Ennek köszönhetően nem is kérdéses, hogy a Microsoft a friss rendszerre fordítja a legtöbb erőforrást. Havi szinten érkeznek a friss fejlesztések, ahogy bizony a motorháztető alatt is szépen alakul a rendszer. A tavaszi, nagyobb frissítés egyik legnagyobb újítása az volt, hogy mostantól több rendszeralkalmazást is eltávolíthatunk, csakúgy, mintha utólag telepített programról beszélnénk. Ezen kívül pedig még a rendszer újratelepítése könnyebb lehet majd a jövőben.

A Microsoft a több újdonsággal felszerelt, ám de nem kifejezetten nagynak számító frissítéseket „Moment” névvel és számozással szokta jelölni. A májusi frissítés például ötös sorszámot viselte magán. Az igazán nagy frissítések azonban dedikált nevet kapnak a Microsofttól. Általában ez az adott év rövid évszámát szokta magában foglalni, illetve azt, hogy az év mely felében érkezett. Már az év elején is lehetett sejteni, hogy ez az év második felében történhet majd meg. Ennek köszönhetően már nem is annyira meglepő, hogy az idei nagy Windows 11 frissítés a 24H2 nevet kapta az óriáscég. A H a „Half” azaz a félév szóra utal a névben, az évszám pedig adja magát. 2024 októberének első napjaiban a Microsoft úgy gondolta, hogy elérkezett az idő a frissítés kiadására.

Több FPS játékokban az új Windows verzió alatt?!

7700X – 23H2 vs. 24H2 Windows 11

7700X – 23H2 vs. 24H2 Windows 11

Az AMD a Ryzen 9000 tesztek után hamar észrevette, hogy bizony nem stimmelnek az FPS számok. Augusztus végére kiderült, hogy a Windows okolható ezekért az eltérésekért, egészen pontosan a 23H2 verzió. Az akkor még tesztfázisban tetszelgő 24H2-vel nem voltak ilyen gondok. Az AMD és a Microsoft kiadott egy frissítést, a 23H2 verzióhoz is, ám a jelek alapján nem annyira hatásos, mint a tényleges 24H2 használata. Éppen ezért, AMD tulajdonosként mindenképp érdemes lehet frissíteni, ha némi extra FPS-hez szeretnél jutni.. A legjobb az egészben, hogy nem csak a Ryzen 9000 széria hálálja meg ezt a frissítést, hanem a Ryzen 7000 és a Ryzen 5000 is. Az augusztusi méréseket ide kattintva nézheted meg:

BRUTÁLIS FPS növekedést hoz el az AMD-seknek az új Windows verzió

További újdonságok

Az év közbeni frissítéseknek köszönhetően korántsem lett olyan hatalmas frissítés a 24H2, mint amire év elején lehetett számítani. Ennek ellenére azonban rengeteg kisebb-nagyobb fejlesztést kapott a rendszer. A legfontosabbak az alábbiak:

  • A HDR funkció támogatása több szinten is javult
  • A fogyasztással, energiamenedzsmenttel kapcsolatos algoritmusok is sokat javultak, még tovább bírhatják a hordozható gépek
  • A hallókészülékek támogatása sem álom többé, mostantól a Bluetooth LE Audio technológiát is használja ehhez a rendszer
  • A Wi-Fi 7 kompatibilitással sem lesznek már nagy problémák
  • A Sudo parancs mostantól már Windows alatt is támogatott, ahogy a Rust is a Windows kernel része lett
  • Új funkciókat kapott a tálca és a Fájlkezelő is, dedikált Kivágás – Másolás – Beillesztés ikonokkal bővül a jobb kattintás menüje
  • A beállításokban is találhatunk majd új menüpontokat, többek között a Bluetooth egerek görgetési irányát is állíthatjuk
  • Megújult a Teams felülete is
  • Mostantól már 7-Zip fájlokat is kezel a rendszer
  • Mostantól már telepítés után is feltelepíthetőek a hiányzó hálózati driverek

A fentieken kívül az AI funkciók is sokat fejlődtek, ám ezeket első körben csak a Copilot+ támogatással rendelkező, Snapdragon chipes hordozható gépek kapják meg. Ezek a gépek még csak néhány hónapja jelentek meg, így nem sokan profitálhatnak ezekből az újdonságokból, érdemes inkább majd 2025 elején áttekinteni a listát, amikor remélhetőleg már az átlagos számítógépekkel rendelkező felhasználók is profitálhatnak az újdonságokból. A frissítés feltelepítése után a Cortana, a Tippek és a Wordpad alkalmazástól is érdemes elbúcsúzni, ezeket automatikusan eltávolítja az új verzió.

A frissítés beszerzése, feltelepítése

Két út is állhat a felhasználók előtt. Egyrészt, ha megfelelően karbantartott, folyamatosan frissített rendszerrel rendelkezünk, akkor teljesen jó út lehet az, hogy a hivatalos Update szolgáltatás keretein belül frissítjük le a masinát. Előfordulhat, hogy akár még napokig, hetekig sem látható ez a csomag, hiszen a Microsoft fokozatosan juttatja el a javításokat, fejlesztéseket a felhasználók gépeire. Ha azonban régebbi, talán sosem frissített Windows telepítésről beszélünk vagy csak szimplán új gépre szeretnéd felrakni a legújabb verziót, akkor a Microsoft – Windows 11 hivatalos oldalát felkeresve már azt a verziót találjuk meg az ISO fájlok között. A telepítő létrehozásánál is több opciónk van, szerencsére ezzel kapcsolatban is van bejegyzésünk. 

Ezt olvastad már?

Visszafogott idomok: Amerika miatt kap cenzúrát a japán manga, anime és a videojáték

 

×