A Shonen Jump korábbi főszerkesztője szerint a japán videojáték-, manga- és animeipar az amerikai puritán tartalmi előírásoknak akar megfelelni.

2024.09.30. – Az elmúlt időszakban több cikkünk kapcsán is beszéltünk arról, hogy a japán manga, anime és a japán videojáték milyen népszerű a világon. Elég csak arra a felmérésre gondolni, miszerint a Z generáció már több animét néz Amerikában, mint sportot. Vagy érdekes látni, hogy az olyan streaming szolgáltatók, mint a Netflix és az HBO harcolnak az animék forgalmazásáért, feldolgozásáért. Nemrég pedig a Tokyo Game Show-n volt látható, hogy milyen sok anime-tematikájú videojáték készül. Nos, a helyzet viszont az, hogy a mangák, animék és videojátékok karaktereinek ábrázolása pont a népszerűség miatt alakul át, egyfajta kényszerből, legalábbis az egyik alkotó szerint.

Tudtad, hogy az Unibeten Esport meccsekre is lehet fogadni? Most 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés vár, ha regisztrálsz! (x)

Cenzúra az Amerikai törvények miatt

A Shonen Jump korábbi főszerkesztője, Kazuhiko Torishima szerint a japán videojáték-, manga- és animeipar közelmúltbeli elfordulása a cenzúra irányába nem az alkotók saját döntésének eredménye, hanem inkább annak, hogy kénytelenek megfelelni az amerikai puritán tartalmi előírásoknak. Az alábbi kép ezt egyértelműen bemutatja: bal oldalon egy női harcos látható, ahogyan Akira Toriyama illusztrálta a Dragon Quest III-ban (1988), jobb oldalon pedig ahogyan a Dragon Quest III HD-2D Remake-ben (2024) megjelenik.

Bal oldalon: női harcos, ahogyan Akira Toriyama illusztrálta a Dragon Quest III-ban (1988), Jobb: női harcos, ahogyan a Dragon Quest III HD-2D Remake-ben (2024) megjelenik, Kép: Square Enix

Komoly átalakulás

A boundingintocomics.com cikke szerint a japán rajongók elégedetlenek a Square Enix döntése miatt, amivel cenzúrázza a női karaktereket a „Dragon Quest III HD-2D Remake”-ben.

„Minden érintettnek bocsánatot kellene kérnie Akira Toriyama sírjánál” – írja az egyik rajongó. Kazuhiko Torishima, aki nem mellesleg Akira Toriyama szerkesztője volt a Dr. Slump és a Dragon Ball első időszakában, mielőtt 1996-ban a Shueisha vezetőjévé léptették elő, betekintést adott a folyamatban lévő kelet-nyugat szabványok harcáról. Egy japán videojáték-hírportálnak, a Den-fami Nico Game Magazine-nak adott interjút a Dragon Quest alkotója, Yuji Horii mellett. A két nagyra becsült alkotót a házigazda a fenti átalakításról kérdezte.

„Nos, rengeteg korlátozás van. Például nem mutathatsz meg mindent. Ha túl sokat mutatsz meg, akkor a talán nem lesz alkalmas minden korosztály számára” – ismerte el Horii.

Félmeztelen Monster Wrangler a Dragon Quest X-ben (2012), Square Enix / The Beast Wrangler trikót kapott a Dragon Quest III HD-2D Remake-ben (2024), Square Enix

Törvény

Torishima az interjúban felfedte, hogy az egyik, ha nem a fő tényező a korlátozásoknál az volt, hogy az adott produkció „megfelel-e” a tengerentúli szabványoknak – különösen a jó öreg USA-nak.

„A megfelelés egy „abszolút isten” – mondta a Shonen Jump szerkesztője, aki olyan slágereket adott zöld utat, mint a One Piece, a Naruto, vagy akár a Yu-Gi-Oh! „Van egy vallási felfogás nyugaton, különösen Amerikában, ami befolyásolja a szexuális neveléshez való hozzáállásukat, ugye? A megfeleléshez való hozzáállásuk nagyon szűklátókörű. Amikor mangát árulunk Amerikában, mindent korosztályok szerint kell kategorizálni. Mivel fennáll a perek kockázata, a cégnek biztosítást is kell kötnie. Ez nagyon nehézkes. Ezért van Japánra ez is rossz hatással” – tette hozzá.

„Választhatsz férfi vagy női főszereplőt, de nem mondhatod, hogy férfi és nő. Van az 1-es és a 2-es típusú karakter. Ez lesz a remake-ben is. Vajon ki a fene panaszkodna, ha férfinak és nőnek neveznénk őket? Nem tudom” – tett hozzá Horii.

Bal: Gadabout eltakart combokkal és dekoltázzsal jelenik meg a Dragon Quest III HD-2D Remake-ben (2024)/ Jobb: Akira Toriyama illusztrációja a Dragon Quest III-ban (1988), Square Enix

A páros véleménye szerint tehát olyan hatalmas a mangák, animék és videojátékok népszerűsége Amerikában, hogy az alkotók már az ottani törvényeknek és cenzúrának igyekeznek eleget tenni, hogy népszerű legyen az alkotásuk és megfeleljen a törvényeknek. Ez pedig valamelyest tehát hatással van arra, hogy hogyan dolgoznak a japán alkotók. Hogy ez most egy jó irány, vagy sem, arról persze megoszlanak a vélemények. A Dragon Quest III HD-2D Remake a tervek szerint november 14-én jelenik meg.

Ezt láttad?

Tudtad, hogy a The Witcher eredetileg PS1-re készült? – Megmutatjuk!

×