Bár a Csúfok nagyon nézett film, a csúcsteljesítménytől elég messze áll. A Netflix sci-fi kínálata bőven tud ennél jobb címeket is – mutatjuk!

2024.09.23. – Ha esetleg még nem tűnt volna fel: van egy új sci-fi a Netflix kínálatában, ami a megjelenését követő egy hétben folyamatosan a legnézettebb címek között van, de finoman szólva is megosztja a nézőket. A Csúfok (Uglies) elvileg mindent tud, amit egy korszerű tévéfilmnek napjainkban tudni kell: a fiatalokból álló szereplőgárdát népszerű Netflix-sztárok vezetik, a történet pedig egy olyan jövőt mutat be, amiben a szépség normái köré épül a társadalom. Persze csak látszólag az a cél, hogy mindenki dögös legyen, meg egészséges. Az ötlet tele van lehetőséggel, ráadásul a regényfolyam, amiből készült, legalább három folytatás lehetőségét veti fel, mégsem valószínű, hogy a Csúfokat tovább mesélhetik az alkotók, mert a pörgős ritmus és a pofás látvány ellenére finoman szólva sem sikeres (IMDb: 4.8, Rotten Tomatoes: 15%).

A Csúfokat a kritikusok és a nézők sem szeretik – a pillanatnyilag jó nézettség ellenére.

Arról, hogy a filmbe sokan belevágnak, nem az előfizetők kíváncsisága vagy a jó szájhagyomány tehet, hanem a Netflix algoritmusa: folyamatosan az emberek orra elé dugja a legújabb sci-fi címet, amire nyilván baromi sok pénzt tapsoltak el. Sokan valószínűleg csak rákoppintottak az első helyek valamelyikén tanyázó alkotásra, nem tudván a Csúfok rossz visszhangjáról. Bár a rettenetes Rotten Tomatoes tetszési arány talán túlzás, kétségtelen, hogy sokkal-sokkal több ennél jobb mozit kínál a Netflix a sci-fi műfajban. Íme néhány, ami szerintünk nem kihagyható a jelenlegi felhozatalból. Lesz elvont, klasszikus és szimplán szórakoztató is, ami nem akar semmit tanítani, csak lekötni két izgalmas órára. És lássuk be, a leggyakrabban nem is várunk többet egy átlagos hétköznap estéjén.

Én vagyok anya

Ez az ausztrál sci-fi egy sötét és elgondolkodtató posztapokaliptikus történet. Egy tinédzser lány (Clara Rugaard) és egy robot, „Anya” (Rose Byrne hangján) kapcsolatát mutatja be. Utóbbi egy földalatti bunkerben neveli a lányt, valamikor az emberiség kihalása utáni években. A mesterséges intelligencia ugyanakkor nem az, aminek látszik – ez akkor kezd világossá válni a lánynak, amikor egy túlélő (Hilary Swank) váratlanul megjelenik a bunkerben. A hatására a lány megkérdőjelezi mindazt, amit eddig tudott. Az erős atmoszférájú, fordulatos film morális dilemmákat feszeget, és a mesterséges intelligencia emberiségre gyakorolt hatását tárja fel. Feliratozva nézhető.

Az űrsepregetők

Dél-koreai Star Wars. Bénácska címe ellenére rendkívül élvezetes és drámai fordulatokkal teli sci-fi akciófilm. Látványos, könnyed sztori, mégis képes arcon csapni, az alapötlet meg egy simán elképzelhető jövőt mutat be: olyat, amiben az űrszemét begyűjtése a túlélés eszköze. A főhősök egy szedett-vedett csapat tagjai, akik egy különös gyermekre bukkannak az egyik begyűjtött hajóroncson, és ezzel titokzatos és veszélyes összeesküvésbe keverednek. Bár a film cselekménye – egy nagy fordulatot leszámítva – kiszámítható, a látványvilága és a dinamikus akciójelenetei miatt baromi élvezetes kikapcsolódás lehet. Nem is akar ennél többet, ami még szimpatikusabbá teszi. Magyar felirattal kínálja a Netflix.

Oxigén

A francia sci-fi középpontjában egy nő (a többek között a Becstelen Brigantykból ismert Mélanie Laurent) áll, aki egy szűk kriogén kamrában ébred, emlékek nélkül, és csak annyi ideje van hátra, ameddig a gyorsan fogyó oxigénje kitart. A rendező, Alexandre Aja mesterien feszíti a húrt, miközben a főhős a kamrát vezérlő AI, M.I.L.O. (Mathieu Amalric) segítségével kétségbeesetten próbálja visszaszerezni az emlékeit és megtalálni a kiutat. A film zárt térben játszódó cselekménye folyamatos feszültséget teremt, és a nézőt is ugyanúgy fullasztja, mint magát a karaktert. Az Oxigén a létért folytatott küzdelem izgalmas és hátborzongató monodrámája. Magyar hanggal tolhatod.

Élet

Izgalmas, ám – be kell ismerni – meglehetősen hagyományos űrthriller, ami egy nemzetközi űrállomáson játszódik. A történet középpontjában egy tudóscsoport (Jake Gyllenhaall, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Hiroyuki Sanada) áll, akik felfedeznek egy idegen organizmust a Marsról vett talajmintákban. Az egyszerű kutatás hamarosan rémálommá válik, amikor a lény intelligensnek és ellenségesnek bizonyul. Bár a film látványvilága és feszültségteremtése dicséretre méltó, a történet több ponton kiszámítható, így kissé klisés, viszont nagyon szórakoztató. Feliratozva nézheted.

Utazók

Nem, nem zseniális, még csak a színészek sem nyújtanak többet annál, amit megszoktunk tőlük, de az ötlet, a Jennifer Lawrence és Chris Pratt között dolgozó (nem mindig pozitív) kémia, valamint a remek látvány miatt kár kihagyni ebből a sorból. A sztori, röviden: 5000 utas egy űrhajón indul útnak, hogy egy távoli bolygón új életet kezdjen. Az utasok hibernált állapotban utaznak, ám két személy – Jim és Aurora – idő előtt felébred, 90 évvel az érkezés előtt. Miközben megpróbálnak megbirkózni helyzetükkel és az űrhajón felmerülő technikai problémákkal, ráébrednek, hogy többről van szó, mint egyszerű balesetről. A látványos effektek és a filozofikus kérdések keveréke érdekes, de nem feltétlenül maradandó élmény – csak szép és izgalmas. De Lawrence-től és Pratt-től talán ennyi is elég. Magyar felirattal tette fel a Netflix.

Godzilla Minus One

Látványos és komor – de vigyázat: a modern rohanós stílust teljesen nélkülöző – sci-fi, ami a híres szörnyeteg történetét egy sötétebb, realisztikusabb megközelítésben tárja eléd. A II. világháború utáni Japán romokban hever, gazdaságilag és morálisan is mélyponton van, amikor megjelenik Godzilla, és a már így is meggyötört országot újabb pusztulással fenyegeti. A film nem csak a legendás szörny által keltett rettegést mutatja be, hanem az emberi kétségbeesés és küzdelem drámáját is. A látványvilág lenyűgöző (a legjobb vizuális effektek Oscar-nyertese), miközben a történet súlyos társadalmi kérdéseket vet fel, erős érzelmi töltettel. Szinkronizálva láthatod.

Nem

Az ennek a listának a születésekor már csak korlátozott ideig (2024. október 6-ig) elérhető mozit akkor is érdemes ajánlanunk, ha már csak kevés ideig szerepel a hazai kínálatban. A Netflix és nyilván más szolgáltatók újra meg újra elérhetővé fogják tenni, mert a műfaj igazi ínyenc falatja. Ez a különleges hangulatra vágyó, a meredek ötletektől nem félő, a rejtély megoldására türelmesen várni tudó nézőknek nagyon jól fog jönni. A Jordan Peele rendező (Tűnj el!) sajátos, szürreális stílusában hömpölygő történet egy eldugott kaliforniai farmon játszódik, ahol két testvér, OJ és Emerald (Daniel Kaluuya és Keke Palmer) különös égi jelenségekre lesznek figyelmesek. Miközben próbálják megfejteni az események hátterét, egyre nyugtalanítóbb dolgok történnek. A „Nope” nagyon egyedi látványvilággal és feszültséggel építkezik, miközben komoly társadalmi kérdéseket feszeget – egyébként nagyon élvezetesen. Az igazi katarzist ki kell várni, de rohadtul megéri! Magyarul nézhető.

 

Van persze ezeken kívül néhány olyan alapmű, ami szintén megjelenik a kínálatban, de úgy gondoltuk, már nem kell őket bemutatni. Természetesen a sci-fi műfaj olyan nagyágyúi, mint a Csillagok között, az Ex Machina, A nő vagy a Márix és az utóbbi évek elképesztően elvont, de zseniális legjobbja, az Everything Everywhere All At Once ugyancsak kihagyhatatlan. Utóbbi főleg – itt írtunk róla:

A Netflix végre feltette a világ egyik szó szerint legjobb filmjét

Aztán ott vannak az olyan méltatlanul elhanyagolt, elvont mókák, mint a Chappie, illetve a nem csak nevetőizmokat célzó Paul és a könnyed romantikus posztapokalipszis, a Szerelem és szörnyek. Ha kikapcsolódásra vágysz, ezekkel szintén nem nagyon lehet hibázni.

Gábor János

És ezt láttad már?

Még mindig 24 fps-ben készülnek a filmek és sorozatok – de miért?

×