Így ver át az AMD a laptop processzorok számozásával - Erre figyelj oda
Az AMD meglehetősen közérthető elnevezéseket használ az asztali processzorainál. A laptopos vonalról ez azonban nem mondható el.
Az AMD meglehetősen közérthető elnevezéseket használ az asztali processzorainál. A laptopos vonalról ez azonban nem mondható el.
Az AMD meglehetősen közérthető elnevezéseket használ az asztali processzorainál. A laptopos vonalról ez azonban nem mondható el.
2024.08.29. –Volt egy időszak, amikor tényleg abszolút Intel egyeduralkodás volt PC-s és laptopos piacon is. Aztán az első AMD Ryzen processzorok megjelenésével ez bizony jelentősen megváltozott. A jelenlegi gaming király egy AMD processzor, de az alkalmazásokban leolvasható teljesítmény is impozáns már mindkét gyártó részéről. Nincs egyértelműen jó vagy rossz választás, hiszen a két cég teljesen más megközelítést alkalmaz. A PC-ket vizsgálva elvitathatatlan, hogy az Intel vezet még, laptopok esetében is, ám az AMD egyre népszerűbb választás a felhasználók körében.
Minden neves gyártó portfóliójában találkozhatunk Ryzen és Intel Core processzorokkal felvértezett hordozható gépekkel. Ezek sokszor pedig további alkonfigurációra bonthatóak fel, gyakorlatilag végtelen lehetőség vár a potenciális vásárlókra. Az elmúlt évtizedben az AMD és az Intel is közérthető számozást használt a processzorai esetében. Ránézésre akár fél másodperc alatt is meg lehetett mondani, hogy a nagyobb számmal rendelkező processzor biztosan erősebb a kisebb számot kapott egységnél, főleg egy adott generáción belül. Aztán a 2020-as években ez teljesen megváltozott, az AMD pedig az elmúlt években gyakorlatilag teljesen megtévesztő elnevezésekre állt át.
Kezdjük is egy közérthető példával a bejegyzést. Ha valaki éppen AMD laptop után nézelődik, akkor a fenti egységekkel biztosan találkozott már. Beszéljünk akár teljesen laikus, akár félig-meddig hozzáértő felhasználóról, sokakat megtéveszthet ez. Az biztos, hogy az emberek legalább 90%-a azt mondaná, hogy a Ryzen 5 7520U az erősebb modell. Miért is ne tenné ezt? A Ryzen 5 erősebb kategóriát jelent, mint a Ryzen 3. Ráadásul a számozás is nagyobb, miközben mindkét modell a papíron azonos 7000-es szériát erősíti. A két modell megjelenése között pedig egy év sem telt el. A valóság ezzel szemben pedig az, hogy a Ryzen 3 7440U erősebb, nem is kicsivel, ráadásul a valóságban 2 generációval (!) újabb magokat is használ. Ennek megértéséhez azonban ki kell ismernünk az AMD számozását.
Az AMD tehát 2022/2023-ban állt át az új számozásra. Nézzük is, hogy mit jelentenek az egyes számok a processzorok neveiben:
A fenti információk birtokában bontsuk fel a fentebb említett két processzort:
Ez alapján már érthető, hogy miért is erősebb a 7440U, hiszen sokkal fejlettebb architektúrát tartalmaz a megegyező kezdőszám ellenére, mely azonos vagy akár alacsonyabb órajel mellett is könnyedén legyőzi a nagyobb számozású, ám Zen 2-es társát. Nem egyszerű kiigazodni tehát az AMD processzorokon, a harmadik szám pedig sokkal árulkodóbb, mint az első, holott a logika és az elmúlt évtizedek tapasztalatai nem ezt diktálnák. Remélhetőleg a fenti információk tükrében már jobban ki lehet igazodni az AMD laptopos számozásán, ám egyértelműen megtévesztőek az AMD elnevezései.
Erősen indul az ősz a moziban – ezek a filmek jönnek szeptemberben