Ilyen egy átlagos gamer PC 2024 augusztusában - Visszatér a Win 10?
A Steam minden egyes hónapban publikálja a PC játékosok gondosan begyűjtött adatait. Augusztus első napjaiban sem maradt frissítés nélkül az adatbázis.
A Steam minden egyes hónapban publikálja a PC játékosok gondosan begyűjtött adatait. Augusztus első napjaiban sem maradt frissítés nélkül az adatbázis.
A Steam minden egyes hónapban publikálja a PC játékosok gondosan begyűjtött adatait. Augusztus első napjaiban sem maradt frissítés nélkül az adatbázis.
2024.08.02. – Manapság, amikor a videokártya és hardver piac már egy ideje helyreállt, sokszor előkerül az a kérdés, hogy mit értünk az “átlagos” gaming PC kifejezés alatt. Ezt meglehetősen nehéz lenne megválaszolni, hiszen egy többmilliós gép tulajdonosa teljesen mást értene ez alatt, mint az, aki 2010 óta ugyanazt a PC-t használja. Ilyenkor érdemes valamilyen statisztikához nyúlni, talán a legjobb választás a szinte minden gépen ott figyelő Steam lehet.
2023-ban több izgalmas változást is leszűrhettünk. A hosszú évek óta első helyen álló 4 magos egységek helyére a 6 magos processzorok érkeztek, ez manapság az iparági standard. Egyedül az Intel i3 egységei képeznek kivételt ez alól manapság, ott még továbbra is négy mag az alap. Nagy eséllyel 2024-ben ez sem fog változni, a 8 magos hatalomátvételre többet kell várni. A Windows 11 is egyre erősebb, itt idén meg is történik hatalmas eséllyel a váltás, könnyen lehet, hogy az év első felében. Szükséges is, hiszen a Windows 10 támogatása 2025-től kérdéses lehet, így érdemes idő előtt cselekedni.
Nézzük is, hogy milyen egy átlagos PC 2024 augusztusának elején!
A Windows 10 népszerűsége lassú mértékben, de folyamatosan csökkent egy ideig, mely nem is volt meglepő. A kihívó házon belül érkezett a Windows 11 személyében. 2022 Novemberére azonban valami megtört, veszíteni kezdett a népszerűségéből az új verzió, míg a Windows 10 és 7 erősödni tudott. A meglehetősen kemény gépigénynek köszönhetően még akár hosszú évekbe is beletelhet az elkerülhetetlen váltás, előbb-utóbb a Windows 10 támogatása is megszűnik majd. Idén is folytatta menetelését a Windows 11, március elejére már átlépte a 32%-os határt. Ez az érték januárban még csak 30% volt. 2023 áprilisában azonban brutális csökkenést olvashatunk le, alig 22% volt csak a Windows 11 felhasználók aránya Steamen.
Nem volt véletlen, a kínai játékosok adatai elözönlötték a Steamet, így eltolva a korábban megszokott statisztikákat. Május elejére vissza is állt a rend. A 2023-as évben egészen 41%-ig sikerült feltornázni a Windows 11 számait, 2024 első napjától pedig búcsút inthettünk a Windows 7 – 8.1 támogatásnak. 2023 utolsó hónapjában felbukkant a Windows Server 2019 is a listában. 2024 januárjában 51%-on állt a Windows 10, míg a Windows 11 44%-os szeletet kér magának. Februárra ez visszabillent 54% és 42%-ra, nagy eséllyel ismét a távol-keleti felhasználóknak köszönhetően még márciusban is kitartott. Május első napjára aztán 51-45 százalékos arány kezdett el kirajzolódni, mely közelebb állhat a valósághoz. Júniusban aztán újabb 1%-ot csípett el a Windows 11, 46-50-es aránnyal érdemes kalkulálni. Júliusban ismét 1%-ot csökkent a Windows 10 előnye. Augusztusban kicsit megtorpanni látszódik a Windows 11 lendülete, sőt, valamennyit hozott is a Windows 10. Ennek ellenére továbbra is 46-50-es arányt olvashatunk le.
Azt már tudjuk, hogy a 6 magos példányok a legnépszerűbbek, ám remek kérdés, hogy mely márka mellé húz a PC-s játékosok szíve. Annak ellenére, hogy az AMD a Ryzen processzorokkal CPU fronton is kiváló termékekkel örvendezteti meg a játékosokat, továbbra is az Intel az úr ebben a kategóriában. Itt is hatalmas változást olvashattunk le 2023 márciusában, szépen látható az „emelkedő” a fenti képen, ám május elején, júniusban, júliusban és augusztusban is a hónapok óta megszokott 33-66/32-67 aránnyal kalkulálhatunk, míg szeptemberre ez inkább 34-65 lett lett már. Ezek a számok folyamatosan váltakoztak végül az egész 2023-as évben.
2024 januárjában 35 – 64 volt az arány, mely februárban visszabillent 33-67-re, márciusban pedig már 32-68-as arányt olvashattunk le. Ne feledjük azonban, hogy csalóka lehet a kép a rengeteg kínai PC-nek köszönhetően. Áprilist 34-66 aránnyal zárta a két óriáscég, természetesen továbbra is az Intel javára, ám ebből szintén leszűrhető, hogy kevesebb kínai masina keveredett a statisztikák közé, sokkal valósabb arány lehet ez is. Júniusra is maradt arány, továbbra is Intel ketyeg a gamer gépek 66/65%-ában, ahogy bizony júliusban és augusztusban sem változott ez a tendencia.
Hosszú hónapok, talán évek GTX 1060 PC-s uralma után megtört a jég 2023 elején, sokáig a GTX 1650 vezetett minden kategóriában. A csökkenő áraknak köszönhetően egyre több játékos gépébe került aktuális generációból származó GPU. A márciusi gyűjtés azonban itt is jelentősen eltérő adatokat mutatott. A GTX 1650 már sehol nem volt, a 3060, 2060 és 1060 triója uralta a virtuális dobogót. Az adatok tisztogatásával ismét a GTX 1650 került az élre, ezt az egységet követi a 1060 és a 3060 (és annak mobil változata), ezek sorrendje júniusra sem változott tavaly. 2024 januárja érdekesen nyitott, az RTX 3060 átvette a vezetést az élen, ez februárban és március első napjaiban sem változott. Ezt a hármast azonban igazán nehéz lesz kimozdítani 2024 során, április első napjaira sem sikerült. Érdemes azonban mind az RTX 4060, mind pedig annak laptopos menetelését kiemelni, jelentős ugrásokat olvashatunk le a két modell esetében április első napjaiban. Májusra aztán kicsit átalakult a TOP 3: az RTX 3060, a GTX 1650 és az RTX 3060 Ti hármasa uralja a toplistát. Júniusban nem változott, ám július első napjaira már az RTX 4060 Laptop változata is felérkezett a dobogó harmadik fokára, az RTX 3060 Ti esett vissza a negyedik helyre. Augusztusban azonban visszaállt a májusban és júniusban leolvasható hármas.
A 2023-as évben több alkalommal is hatalmas ugrásokat olvashattunk le a statisztikában. Ezt annak köszönhettük, hogy a kínai felhasználók adatai bizony több alkalommal is belekeveredtek a globális számokba. Ha ez minden hónapban megtörténne, azzal nem lenne semmi gond, ám ha csak egyszeri alkalmakról beszélünk, akkor több hónapig is hullámozhatnak miattuk az értékek. Ahogy sejteni lehetett, a 2024 márciusának elején publikált adatokba ismét beszivárogtak a távol-keleti felhasználók statisztikái, melyek kicsit belerondítottak az összképbe, hiszen általában ezeket nem figyeli a Steam. Ez áprilisra sem változott, ám májusra végre kicsit tisztított a statisztikákon a Valve, ennek köszönhetően szerencsére júniusra már ismét valós képet kaphatunk. 2024 júliusában is ez a tendencia folytatódott, minimálisan alakítottak csak az összképen a keleti felhasználók, augusztus első napjaiban is ez volt megfigyelhető.
Pár extra adat, melyek nem igazán változtak az elmúlt hónapok, sőt évek során:
Akad a Discord, sok a Packet Loss? – Íme a megoldás PC-re és mobilra is