Könnyen lehet, hogy egy-két beállítással akár hibás működést is produkálhat a videokártya. Szerencsére hamar visszaállíthatjuk a gyári beállításokat.

2024.08.13. – Manapság mindhárom VGA gyártó combos kis csomagot pakol az alapvető illesztőprogramjai mellé. Ha akarjuk, egy kattintással tuningolhatjuk a kártyákat, de ha némi gameplayt rögzítenénk, akkor sem kell messze mennünk. Az évek során felhalmozott sok-sok apró funkció azonban szépen meg tudja dobni a telepítők méretét. Míg a driverek csak néhány megabájtnyi helyet foglalnak, addig a segédprogramok már több száz MB-ot is elfoglalhatnak a gépen. Ez a komplexitás hamar vissza is üthet. Sok esetben nem várt hibajelenségeket tapasztalhatunk egy-egy illesztőprogram feltelepítése után vagy épp akkor, ha állítottunk valamin. Szerencsére több megoldás is létezik a problémák kiküszöbölésre, az alap billentyűparancsokon keresztül egészen a driverek teljes és alapos újratelepítésééig. Nézzük is ezeket szépen sorban a Dexerto segítségével!

A grafikus driver újraindítása

A mágikus billentyűkombináció

A mágikus billentyűkombináció

A Windows 10 és 11 esetében egy billentyűparancs segítségével is újrabikázhatjuk az illesztőprogramot. Ehhez az alábbi billentyűparancsot kell leütnünk:

  • Windows + Ctrl + Shift + B

Ezt követően a monitorok elsötétedhetnek vagy akár villoghatnak is, ám a Windows pár másodpercet követően magára talál majd. Ez főképp olyan esetekben jöhet jól, amikor beragad valamilyen rendszerelem vagy éppen nem tudjuk megkattintani a tálca felületét.

A videokártya driver alaphelyzetbe állítása

AMD driver alaphelyzetbe állítása

videokártya driver

  • Nyissuk meg az AMD Adrenaline szoftvert
  • Kattintsunk a beállítások fogaskerék ikonjára a jobb felső sarokban
  • Keressük meg a Factory Reset / Gyári visszaállítás gombot, majd kattintsunk a mellette lévő Perform Reset / Visszaállítás gombra

Nvidia driver alaphelyzetbe állítás

videokártya driver

  • Kattintsunk jobb klikkel az asztalon, majd válasszuk ki az Nvidia Vezérlőpult / Control Panel lehetőséget
  • Keressük meg a 3D beállítások kezelését
  • A jobb felső sarokban kattintsunk a Restore Default / Alapbeállítások visszaállítása feliratra

Intel

Intel iGPU és Arc kártyák esetében is hasonlóan a lépések:

  • Kattintsunk jobb klikkel az asztalra, majd nyissuk meg a grafikai beállításokat
  • iGPU esetében: Keressük meg a 3D szekciót
  • iGPU esetében: Válasszuk ki a Restore Default lehetőséget
  • ARC kártyánál: Nyomjunk rá a fogaskerék ikonra
  • ARC kártyánál: Válasszuk ki a Reset App lehetőséget

Ha ez sem oldotta meg a problémát, akkor jöhet a videokártya driver teljes újratelepítése

Nulladik lépés

Mielőtt nekikezdenénk a procedúrának mindig érdemes előkészíteni a legfrissebb/legmegfelelőbb drivereket. Ezeket az alábbi weboldalakról tölthetjük le:

Szélsőséges esetben előfordulhat, hogy az adott gépgyártó (HP, Dell, Lenovo stb.) weboldaláról kell leszednünk a drivert, ez leginkább a hordozható gépekre jellemző.

DDU letöltése és elindítása

Mindig érdemes a program legfrissebb verzióját letöltenünk. A Guru3D weboldalán, biztonságos és ellenőrzött módon tehetjük ezt meg a >IDE< kattintva. Windows 10 és 11  esetén ilyenkor érdemes lehet lecsatlakoztatni a gépünket a világhálóról, hiszen a Windows hajlamos az eltávolítás közben pótolni a drivert a Windows Update szolgáltatáson keresztül. Ezt követően pedig ajánlott csökkentett módba indítani a masinát, ha ez nem megoldható, akkor az sem feltétlenül probléma. A program elindításakor egy meglehetősen egyszerű, fapados felület köszönt vissza ránk, de nem is a kinézete miatt töltöttük le az alkalmazást.

A program figyelmeztet minket, hogy jobb lenne csökkentett módban futtatni. Természetesen ezt is megtehetjük, de az esetek nagy részében a tapasztalatok alapján ez a lépés kihagyható. Ezután érdemes az „Options” menübe bekukkantanunk és kipipálni a nyíllal jelölt opciókat is, ha valamilyen oknál fogva alapértelmezetten nem lennének.

A program jobb oldalán kiválaszthatjuk, hogy mely videókártya/grafikai egység gyártó drivereit szeretnék eltávolítani, a program egy szép logóval is jelzi ezt, így nehéz rosszat választani. Ráadásul alapesetben kiválóan fel is ismeri milyen hardverrel van dolga.

Ezután több lehetőség között is választhatunk, hogy milyen módon szeretnénk megszabadulni a driverektől. A Clean and Restart opció az alapértelmezett és a legajánlottabb módszer, a Clean and do NOT restartnál sajnos előfordulhatnak hibajelenségek. A Clean and shutdown opciót akkor érdemes kiválasztanunk, ha épp új videokártya beszerelése előtt állunk. NVIDIA kártyák esetén arra is lehetőségünk van/volt (-néhány újabb DDU verzióban már nem találjuk meg ezt az opciót-), hogy a GeForce Experience telepítőktől és egyéb szeméttől is megszabaduljunk. Ilyenkor azonban a tényleges driver nem kerül eltávolításra, erre érdemes figyelni!

Ezt olvastad már?

Valóban koszosak a gamerek? – Felmérték a higiéniai szokásainkat

×