Nem minden gamer lehet büszke magára, ha a higiéniai szokásairól van szó. Az eredmények alapján sokan a gépikre se figyelnek oda.

2024.08.12. – Megvan, kik a legkoszosabbak a gamerek között, és az is, hogy hol hibázunk, ha a személyi higiéniánkról és az eszközeink tisztaságáról van szó. Egy friss kutatás ebből a szempontból ásta bele magát a gamer világba, hogy kiderítse, milyen gyakran tisztítják a játékosokok, például a konzoljaikat és a kontrollereiket, illetve általában mennyire adnak magukra. A felmérést a Bonus Ninja végezte – írja a Toronto Sun. Az online felmérés során több mint 1000, Kanadában és az Egyesült Államokban élő, „önként jelentkező gamer” higiéniai szokásait vizsgálták meg, hogy kiderüljön, kik a legkoszosabbak közülük. Bár tengerentúli társainkról szólnak,

elég tanulságosak az adatok, és nagyon is okulhatunk belőlük.

Ha úgy gondolod, hogy a gamerek sötét szobákban elbújva töltik a mindennapjaikat, anélkül, hogy kapcsolatba lépnének más emberekkel, és nem is törődnek azzal, hogy hogyan néznek ki vagy milyen szaguk van, akkor, fájdalom, nem jársz messze az igazságtól. A felmérés szerint a legtöbb gamer ugyan naponta lezuhanyozik, de egészen nagy arányban vannak köztük olyanok is, akik ennél az alapvető normánál sokkal lazábban állnak hozzá a dolgokhoz. A gamerek

  • 14,3%-a csak pár naponta tisztálkodik,
  • 11% beéri heti egy fürdéssel,
  • egy kisebb csoport, 5,1% pedig, bevallotta, hogy kevesebb mint hetente tisztálkodik.

Vannak gamerek, akik sosem takarítják le a gépet

A tanulmány szerint a PC-gamerek a legtisztábbak (22,2%). Őket követik az Xbox, a Nintendo Switch és a PlayStation felhasználók, míg a mobilos gamerek a legkoszosabbak: mindössze 1,5% válaszolta közülük azt, hogy hetente többször fürdik. Érdekes módon a játékosok jobban törődnek a konzoljaik tisztaságával, mint sajátjukkal. Több mint egyharmaduk (37,3%) hetente vagy gyakrabban tisztítja a konzolját, de nagyon magas, 28,7% azok aránya is, akik csak évente egyszer takarítják meg a gépet, míg mások havonta egyszer törlik le róla a port.

A legrosszabbak ugyanakkor azok a gamerek, akik soha nem tisztítják meg a konzoljaikat – ők a válaszadók 9%-át teszik ki.

Annak ellenére, hogy tanulmányok kimutatják: a mobiltelefonok rendkívül koszosak, a mobilos gamerek rendelkeznek a legtisztább eszközökkel: megdöbbentő 89% azok aránya, akik hetente egyszer vagy gyakrabban takarítják a telefont, míg az Xbox-felhasználók ebből a szempontból a lista végén kullognak: mindössze 7%-uk jár el ugyanígy. Összességében – és lássuk be, nem túl meglepő módon – a női gamerek tisztább konzolokkal rendelkeznek, mint a férfiak.

A kutatás személyesebb kérdéseket is felvetett: például az is érdekelte a felmérőket, hogy a gamerek milyen gyakran cserélik az alsóneműjüket. A válaszadók alig több mint feléről (52,2%) mondható el, hogy naponta vált alsógatyát vagy bugyit, míg megdöbbentő 16% akár egy hétig is ugyanazt a fehérneműt hordja. A tanulmány világosan kimutatja, hogy a higiénia terén komoly különbségek vannak a játékosok között – mind saját maguk, mind konzoljaik tisztántartását illetően.

De miért olyan nehéz ez, halló?

A személyi higiéniáról szóló megállapításokhoz nem nagyon van mit hozzátenni. Legfeljebb annyit, hogy ha felismerted: a negatív adatokat erősítenéd, ha téged is megtaláltak volna a kutatók, vedd észre, hogy változtatnod kell, mert rossz életszakaszban vagy. Mentsük kicsit a menthetőt, jó, és fürdés NAPONTA, gatyacsere NAPONTA, kézmosás NAPONTA TÖBBSZÖR (a mosdóhasználaton felül). Légyszi. Ami viszont a gépek tisztántartását illeti, mindig van mit ismételni. Ez jó neked, mert kisebb eséllyel leszel beteg a saját eszközeiden lévő mocskok és baktériumok által és jó az perifériáknak, gépeknek, kontrollereknek is, mert

tartósabbak lesznek, ha gondjukat viseled.

A számítógépek és játékkonzolok rendszeres tisztítása elengedhetetlen a hosszú élettartamhoz és az optimális teljesítményhez. A por, a zsíros ujjlenyomatok és egyéb szennyeződések nemcsak a külső megjelenést rontják, hanem a hűtés hatékonyságát is csökkenthetik, ami túlmelegedéshez és akár hardverhibákhoz is vezethet.

Milyen gyakran kell tisztítani a gamer gépeket?

Az eszközeid külső tisztítása a szakik szerint legalább heti vagy kétheti rendszerességgel ajánlott: ilyenkor érdemes alaposan áttörölni a gépet, a perifériákat vagy a kontrollereket. A belső tisztításra évente egyszer érdemes sort keríteni, de ha azt tapasztalod, hogy a gép túlmelegszik, javasolt a belső alkatrészek alaposabb tisztítása, akár gyakrabban, mint évente.

Milyen eszközöket és tisztítószereket használjunk?

A külső tisztításhoz – hacsak nem koszoltad össze étellel-itallal, vagy mással – teljesen tökéletes a portalanítás, még száraz ronggyal, törlőkendővel is. A zártabb, nehezen hozzáférhető helyeket (pl. hűtőborda, ventilátor) sűrített levegővel fújd át, illetve érdemes beszerezni kifejezetten műszaki cikkek tisztítására gyártott törlőkendőket. Ezekből jobb, ha mindig van otthon egy-két csomaggal, bár a szűkebb helyek tisztításához nem jók – ahhoz használj direkt erre a célra forgalmazott tisztítófolyadékkal ENYHÉN átitatott fültisztító pálcát, vagy kis ecsetet!

Ez utóbbi kizárólag abban az esetben indokolt, ha zsiradékot, olajat vagy más makacsabb szennyeződést kell eltávolítani, míg csak portalanításhoz teljesen felesleges, sőt, nem ajánlott.

Hogyan tisztítsd a gépet?

Remélhetőleg kár is leírni, de biztos, ami biztos: a gépet mindig kapcsold le és húzd ki a konnektorból, illetve csatlakoztasd le róla a perifériákat a tisztítás előtt! Ezután a sorrend (a fentebb sorolt eszközökkel): külső portalanítás, sűrített levegő, törlőkendő, fültisztító/ecset. Ha használtál speciális folyadékokat (még egyszer: csak olyat, amit műszaki boltban vagy részlegen kifejezetten erre a célra árulnak), hagyd több órán vagy akár egy egész éjszakán át alaposan kiszáradni a gépet. Erre rásegíthetsz egy kis teljesítményű ventilátorral vagy sűrített levegővel, de a hajszárító/hősugárzó eszedbe ne jusson!

Ne feledd: a rendszeres tisztítás meghosszabbítja a számítógéped és játékkonzolod élettartamát, javítja a teljesítményét és kellemesebb játékélményt biztosít.

Gábor János

Ezt is olvasd el:

Nem tudod, mihez lenne kedved? 8 játék, amiben BÁRMIT megtehetsz

×