Gondolom senki sem lepődik meg azon, ha azt mondom, a robotok határozzák meg a jövőt. Most például egy teljesen automata orvos masina bukkant fel.

2024.08.07. – Nem túl közismert, de a robotok története és fejlődése hosszú múltra tekint vissza, ami az emberiség technológiai innovációival párhuzamosan alakult. Az első automata gépek már az ókori civilizációkban megjelentek, például a görög matematikus, Hérón már vízzel működő színházi automatákat készített.

 

Videojáték -> Esport -> Fogadás. Tippelj meccsekre és nyerj az Unibeten kockázat nélkül! 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés! Regisztrálj! (x)

A modern robotika kezdetei a 20. századra tehetők, amikor az ipari forradalom és a technológiai fejlődés új lehetőségeket nyitott meg. A „robot”, mint kifejezés először Karel Čapek 1920-ban írt, Rossum’s Universal Robots című színdarabjában jelent meg. A 1950-es években az első programozható ipari robot, az Unimate, George Devol és Joseph Engelberger által jött létre, amely forradalmasította a gyártási folyamatokat.

Az 1980-as és 1990-es években a robotika rohamos fejlődésnek indult, amit a számítástechnika és az elektronika terén elért áttörések tettek lehetővé. Az autonóm robotok és a mesterséges intelligencia kutatása is felgyorsult, olyan híres projektek révén, mint a Mars-roverek vagy a Honda Asimo robotja.

Már az orvosok sincsenek biztonságban

A 21. században a robotok mindennapi életünk részévé váltak, az ipari alkalmazásoktól kezdve a háztartási robotokon át az egészségügyben és szolgáltatóiparban betöltött szerepükig. A mesterséges intelligencia fejlődése pedig új távlatokat nyitott meg, lehetővé téve a robotok számára az egyre komplexebb feladatok elvégzését.

robotok

Ez az első olyan fogorvos robot, ami teljesen automatán működik

Egészen eddig, a robotok szinte csak gyártósorokon váltották fel az emberi munkát, ám most megjelent egy olyan masina, ami orvosi feladatokat is el tud már látni. A mesterséges intelligencia által hajtott gépezet már fogorvosi műtéteket végez betegeken. A „robotfogorvos” az optikai koherencia technológiát (OCT) használja munka közben, ami átvizsgálja a célterületet és 3D-s képeket készít, akár olyan területekről, amik a fogíny, vagy a fogfelszín alatt húzódnak. A projekt mögött álló csapat szerint a képalkotó technológia pontossága 90% feletti, az összegyűjtött adatokat a Perceptive AI algoritmusai értelmezik, amelyek tájékoztatják a robotot a helyes kezelésről.

A technológiát már többszörösen is tesztelték, eddig nem volt rá panasz, így könnyen lehet, hogy ez lesz a fogorvoslás jövője. Már csak az a kérdés, hogy időpontot hogyan fogunk vele egyeztetni…?

Ezt olvastad már?

Kevés, de nagyszerű játékkal bővül a Game Pass – 4 cím viszont kikerül

×