Bizonyos vádak szerint az Activision munkatársai kénytelenek mesterséges intelligenciát használni a skinekhez a Call of Duty-ban.

2024.07.25. – A játékiparban elég vitatott téma az AI-generált tartalom, a Steamen például először tiltani akarták az ilyesmit, majd kiegyeztek azzal, hogy minden szépen meg kell jelölni. Azt régóta emlegetik, hogy a játékfejlesztésben bizonyos folyamatokat meg tud gyorsítani az AI, a művészek azonban nem értenek egyet azzal, ha AI-generált tartalom készül. A generatív mesterséges intelligencia ugyanis hajlamos arra, hogy meglévő művek elemeit kombinálja ahelyett, hogy valami teljesen eredetit hozna létre, ami etikai (és esetleg jogi) szürke zónához vezet az alkotók számára. A Call of Duty kiadója, az Activision állítólag in-game skint adott el a Modern Warfare 3-ban, amit AI segítségével terveztek.

Tudtad, hogy az Unibeten Esport meccsekre is lehet fogadni? Most 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés vár, ha regisztrálsz! (x)

Call of Duty vádak

A generatív AI gyors fejlődése a művészek, tervezők, szoftvermérnökök állását is veszélyezteti a játékiparban. Sok stúdió és kiadó továbbra is bizonytalan a lehetőséggel kapcsolatban, de úgy tűnik, hogy az iparág egyik legnagyobb cége, az Activision már most is használhat AI-t a Call of Duty: Modern Warfare 3 esetében. A Wired új cikke a generatív AI játékiparon belüli hatásáról szól, de azt is írják, hogy az Activision állítólag „AI-generált kozmetikai elemet árult az MW3 in-game shopjában”. Sajnos azt nem derült ki, hogy pontosan melyik skinről van szó, de elvileg a 2023 decemberében megjelent Yokai’s Wrath csomag része volt. Szóval ezek közül valamelyik:

Kényszer AI

Az Activision persze nem tette említést arról, hogy egy-egy elem AI-generált lenne, szóval nem lehet tudni, hogy a vádak igazak-e. A Wired egy névtelen Activision alkotótól azt is megtudta, hogy a Microsoft 1900 fős elbocsátása után, amikor 2024 januárjában „rengeteg 2D-s művészt” is kirúgtak, a megmaradtakat „rákényszerítették”, hogy a generatív AI-t használják a munkájukhoz. Az alkalmazottakat állítólag arra is „rávették”, hogy jelentkezzenek egy AI képzésre, szóval az Activision hisz ebben a lehetőségben.

Miért baj ez?

Az biztos, hogy nagyon nagy segítség és költséghatékony megoldás lehet az AI használata a játékfejlesztésben, de a játékiparban sokan nem vették jó néven a dolgot. Az AI használata a kreatív emberek helyettesítésére az egyik legnagyobb félelem a technológia körül. Több vállalat, például a Square Enix is felismerte ennek a következményeit, és az utóbbi időben hátralépett. Ha az Activision valóban arra használja az AI-t, hogy kiszorítsa a művészeket, alkotókat, akkor már csak az a kérdés, vajon mikor kerülnek veszélybe más fejlesztői területek? És vajon mi játékosok mennyire szeretnénk az in-game shopban AI-skinekért pénzt kiadni?!

Ezt láttad?

9 fantasztikus és őrült sikeres játék, amit egyetlen ember készített

×