Miközben az OLED tévék különleges élményt nyújtanak, egy új tanulmány azt is megmutatta, hogy sokkal nyugodtabban tudunk tőlük aludni.

2024.07.24. – Biztos vagyok benne, hogy veled is előfordult már, hogy elaludtál a tévé előtt. Nos, vannak olyan emberek, akik már csak tévére tudnak elaludni, aminek persze meg van az oka. Elsősorban az, hogy a hosszan tartó tévénézés fárasztja a szemet, így könnyebben megy az elalvás. Ennek persze vannak negatív hatásai is. Azt viszont nem gondoltuk volna, hogy van összefüggés az alvás minősége és a tévé kijelzőjének technológiája között. Bár az OLED kijelzők egy kicsit drágábbak, egy friss kutatás szerint jó hatása lehet az alvásunkra.

Tudtad, hogy az Unibeten Esport meccsekre is lehet fogadni? Most 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés vár, ha regisztrálsz! (x)

OLED és alvás

A PRnewswire szerint a Kookmin Egyetem kutatói az LG-vel együttműködve 40 felnőtt férfin és nőn végeztek klinikai vizsgálatokat, különösen a melatonin-szintjét figyelve, miközben ugyanazt a tartalmat nézték LCD és OLED tévén. A melatonin az alvási ciklust irányító hormon, amit a szervezet természetes módon termel, és bár nem késztet alvásra, esténként megnövekedett szintje a nyugodt ébrenlét állapotába helyezi az embert, ami elősegíti az alvást. Nos, a kutatás azt állítja, hogy az OLED tévét nézőknél két óra alatt 8,1%-kal nőtt a melatonin kiválasztása, míg az LCD tévét nézőknél 2,7%-kal csökkent. A tanulmány szerint a kijelzők által kibocsátott kék fényről ismert, hogy megzavarja a melatonin kiválasztását, ami alvászavarokhoz vezethet.

„Az LCD-panelek 70-80%-os kék fényt bocsátanak ki, mivel folyamatosan erős háttérvilágításra támaszkodnak, szemben az OLED panelek mindössze 36%-os kék fényével” – áll a kutatásban.

Kék fény

A digitális eszközök által kibocsátott jelentős mértékű kék fény „károsíthatja a retinasejteket és olyan látási problémákat okozhat, mint az időskori makuladegeneráció. A makuladegeneráció egy betegségcsoport, ami a szem ideghártyáját, közelebbről a sárgafoltot károsítja. Ez a terület az éleslátás helye, ahol a különféle sejtek pusztulása általános funkciócsökkenést okoz, ami a központi látásélesség csökkenésével gyengénlátást, vakságot okozhat. A kék fény emellett hozzájárulhat a szürkehályog, a szemrák és a szem fehér része felett kialakuló kinövések kialakulásához is” – magyarázta a UC Davis Medical Center tanulmánya. Sőt, a Kookmin Egyetem kutatása szerint az OLED tévé nézése kényelmesebbé és jobbá is teheti a látást.

„Amellett, hogy minimalizálják a melatonin-kiválasztásra gyakorolt negatív hatást a nézés ideje alatt, az OLED tévék a paraszimpatikus idegek nagyobb mértékű aktiválása révén, amik a komfortérzetért felelősek, hatásosnak bizonyultak a nézők egészséges alvási szokásainak fenntartásában” – mondta a kutatócsoportot vezető Kim Chang-wook professzor. Szóval ha legközelebb új tévét szeretnél venni, és fontos, hogy mennyire szeretnél vigyázni a szemedre, vagy éppen mennyire akarsz jól aludni előtte, akkor ezt tartsd észben!

Ezt láttad?

Alkalmas egyáltalán játékra az okosóra? Minden kérdésedre válasz itt

×