Alkalmas egyáltalán játékra az okosóra? Minden kérdésedre válasz itt
Minden, amit tudnod kell arról, hogy az okosóra jó platform-e a videojátékokhoz. Pro-kontra, jól játszható címek és néhány nyerő típus.
Minden, amit tudnod kell arról, hogy az okosóra jó platform-e a videojátékokhoz. Pro-kontra, jól játszható címek és néhány nyerő típus.
Minden, amit tudnod kell arról, hogy az okosóra jó platform-e a videojátékokhoz. Pro-kontra, jól játszható címek és néhány nyerő típus.
2024.07.23. – Aligha árulok el túl nagy titkot azzal, hogy az okosóra platformokra elérhető videojátékok funkcionalitása és bonyolultsága jelentősen függ az adott eszköz típusától és a rátelepített operációs rendszertől. Mivel elég csábító gondolat, hogy akár a csuklónkon viselt eszközön is bármikor elindíthatunk időgyilkos játékokat, érdemes megnézni, milyen típusú játékok lehetnek tényleg élvezetesek egy ennyire kicsi kijelzőn, illetve általában egy olyan eszközön, ami – méretéből adódóan – biztos, hogy jelentősen kevesebbet tud, mint a PC-d, konzolod vagy telefonod. Szóval az elszállt igényekből le kell adni, az fix. Először nézzük, milyen műfajok működhetnek okosórán, aztán jönnek a pro-kontrák, végül a legsikeresebb okosóra játékok és azok az eszközök, amelyek most a legalkalmasabbnak tűnnek a videojátékra.
Ha okosóra platformra keresel általad preferált játékokat, nyilván érdemes egyszerűségre törekedni. Az arcade játékok például elég jó eséllyel kapnak okosórára remekül ráhúzott érintésvezérlést és olyan könnyű mechanikát, ami ilyen környezetben is remekül működik. Ezek általában gyors szórakozást kínálnak, úgyhogy ideális unaloműzők sorbaállás közben, egy váróban, vagy tanórák közötti szünetekben.
A rejtvény játékok ugyancsak jól szolgálhatnak viselhető eszközökön, hiszen sokkal inkább a logikai és problémamegoldó készségeidet mozgatják meg, mint az ügyességedet és kevésbé fontos szempont az irányítás működése, hiszen csak bökdösni-legyinteni-csúsztatni kell. Ezek gyakran puzzle-ok vagy szójátékok, így nem csak nyírják az időt, hanem kihívásokat és agymunkát is tartogatnak.
Az egyszerű stratégiai játékok megint csak jó ötletnek tűnnek, hiszen még okosóra környezetben is szórakoztatóan összetett stratégiát és tervezést igényelhetnek. Gyakran sakkhoz vagy kártyajátékokhoz hasonlíthatók. Az ilyen játékok mélyebb gondolkodást és tervezést igényelnek, ami hosszabb ideig tartó szórakozást ígér.
A fitnesz játékok akár külön fejezetet is megérdemelnének, ha okosóra platformról van szó, hiszen összetett célt szolgálnak. Egyrészt kikapcsolnak, lekötnek az üres percekben, másrészt olyan fizikai kihívásokat tartogatnak, amelyek javítják az állóképességedet. A fitnesz játékok arra ösztönöznek, hogy mozogj és légy aktív. A plusz motiváció meg ugye nagyon nem árt, ha sokat ücsörgő gamer az emberfia. Ezek sokszor lépésekre, pulzusra vagy más fitneszmutatókra épülő kihívásokat tartogató címek – mindenképp megérnek egy próbát!
Ha a saját igényeink szerint felszerelt gamer asztalra és PC-re, vagy a pihentető nappaliban, a tévé alatt pislákoló konzolra gondolunk, elsőre furcsának tűnhet, de igenis jó sok érv van az ezekhez képest nagyságrendekkel lebutított okosóra mellett. Más platformokkal ellentétben hordozhatóbb és könnyebben elérhető eszköz: szó szerint mindig kéznél van, ami
különösen előnyös azoknak, akik sokat utaznak vagy várakoznak, esetleg folyamatos mozgásban vannak.
A platform maga egyenesen kéri az egyszerű és rövid játékokat, amelyek gyors szórakozást kínálnak, még aprócska kijelzőn is. Azok, akik kedvelik a feszes tempójú, kevésbé komplex gaminget (és tényleg: miért ne élvezhetnénk a játékot akkor is, ha nincs több óránk leülni hozzá?), zabálni fogják az okosórára fejlesztett címeket. Kifejezetten azoknak jól eső platform ez, akik bírják, ha a játékok nem igényelnek hosszú elköteleződést, bármikor elővehetők és abbahagyhatók. Nem mintha nem lehetne tolni némelyiken akár PUBG-t vagy Call of Dutyt is, de ez más kérdés. Nem tudom, te hogy vagy vele, de a magam részéről, ha FPS, akkor inkább minél nagyobb kijelző, mint ez az instant vakulás:
Ami az okosórákat illeti, gamerként már csak azért is érdemes rápróbálni a platformra, hogy az ember megnézze, milyen innovatív vezérlést találnak ki a fejlesztők egy ennyire pici érintőkijelzőre, ami sok esetben még haptikus visszacsatolásra is képes. A beépített mechanikák egyedi játékélményt nyújtanak, ami üdítően más, mint a többi, hagyományos platform. És nem árt még egyszer kiemelni: ugyancsak az okosóra játékok mellett szólhatnak az egészségügyi előnyök. Ahogy fentebb írtam: a fitnesz játékok ösztönözhetnek a fizikai aktivitásra, például lépésszámláló vagy más fizikai kihívások segítségével, ami nemcsak szórakoztató, hanem egészséges tevékenységet is biztosít.
A korrektséghez hozzá tartozik, hogy kiemeljem az ellenérveket is, mielőtt még meggyőzöd magad egy olyan platform mellett, ami nem is neked való, de ezzel csak akkor szembesülsz, ha már elvertél az eszközre akár több százezer forintot. Semmiképpen nem neked való, ha nem bírod elviselni a korlátozott kijelzőméretet, ami nyilván erősen limitálja a vizuális élményt, meg azt, hogy mit lehet rajta játszani. Mielőtt berendelnéd a lentebb felsorolt, játékra is ideális okosórák valamelyikét, nézz bele néhány kifejezetten okosóra platformra készült játékba, hogy el tudod-e képzelni a gaminget így:
A kontra érvek között muszáj megemlíteni az okosórák körében gyakran játék nélkül sem túl acélos akkumulátor-élettartamot. A játékok intenzív használata még gyorsabban lemerítheti az okosóra akkumulátorát, ami problémás lehet, ha a készüléket egyéb funkciókra is használni szeretnéd. Az akkumulátor gyakori töltögetése meg ugye elég nagy bosszúság egy okosóra esetében, hiszen le kell venni hozzá. Ha erősebb, részletesebb játékokhoz szoktál, talán az okosórával járó korlátozott hardveres erőforrások sem tesznek majd boldogabbá. Egy PC-hez, konzolhoz vagy okostelefonhoz képest gyengébb processzor és kisebb memória alacsonyabb grafikai és számítási teljesítményt, kvázi az otthoni játékaidnál jelentősen egyszerűbb, kevésbé komplex címek élvezetét teszi csak lehetővé.
Az Apple Watch-ra készült címek között érdemes lehet rápróbálni a lopakodós-zárfeltörős Pocket Banditre, a Trivia Crack okosóra verziójára, a gyors és addiktív Rules! rejtvényjátékra vagy az egyszerű stratégiai Tiny Armies táblajátékra. Ha egyszerre több címhez is szeretnél hozzáférni (köztük a Tic Tac Toe-hoz, a Mahjonghoz vagy a Cross the Roadhoz és a Space Defenderhez), akkor érdemes lekapni a mindhez egyenes utat mutató Games for Watch alkalmazást, amiben több mint 30 címet találsz.
Az Android féle Wear OS játékok között jó ötlet lehet a vonalgyártós Infinity Loop rejtvényjáték, a számozott csempés 2048 puzzle, az ismert gyümölcsszabdalós Fruit Ninja vagy például az egyszerű arcade örömöket tartogató Galactic Turtle.
Az Apple Watch Series 9-et már a nagy és világos OLED kijelzője ideálissá teszi a játékra. Persze mellette szól még az erős hardver, amit az új S9 chip nagy teljesítménye biztosít.
A Samsung Galaxy Watch 6 ugyancsak jó jelölt, a maga Super AMOLED kijelzőnek nagy felbontású képeivel és élénk színeivel, na meg a számlap alatt duruzsuló Exynos W930 processzorral.
A TicWatch Pro 5 az innovatív két rétegű Dual Layer kijelzővel lehet nyerő, már csak azért is, mert ez a technológia hosszabb akkumulátor-élettartamot biztosít. Ha ez nem lenne elég, beszédes a Snapdragon Wear 4100+ processzor is, ami elég erős hardver a sima játékélményhez.
A Garmin Venu 2 Plus mellett szintén a világos és élénk AMOLED kijelző szól, de a gyártónak elvitathatatlan érdemei vannak az erős akkumulátorok terén is: a nagyobb üzemidő hosszabb játékmeneteket tesz lehetővé.
A Fossil Gen 6-ot (főoldali kép) talán még érdemes itt és most megemlíteni, ha az ember szép és éles AMOLED kijelzőt akar tudni a csuklóján, Snapdragon Wear 4100+ processzorral meghajtva.
95000 forint helyett csak 9K ez a 8 kiváló szimulátor és egy rakás DLC