Döbbenetesen sokan vannak azok, akik szerint a mesterséges intelligenciáknak, amilyen a ChatGPT, van tudatuk és produkálnak érzéseket.

Gábor János

2024.07.17. – Meglepő eredményeket hozott egy friss kutatás: az emberek többsége úgy véli, hogy az AI chatbotok, amilyen például a ChatGPT vagy a Gemini, rendelkeznek tudatos gondolkodással és vannak érzelmeik. Ha számításba vesszük, hogy a mesterséges intelligenciákat fejlesztő cégek mennyire sok energiát fektetnek abba, hogy a nyelvi modelljeik minél emberszerűbb válaszokat adjanak a felhasználóknak, annyira nem kellene meglepődni a felmérések eredményein. De azért megdöbbentő, hogy mennyi félreértés kering az AI technológiák körül. A Waterloo Egyetem Egyesült Államokban végzett, 300 fős felmérése azt mutatja, hogy

a válaszadók KÉTHARMADA szerint az AI eszközök rendelkeznek „szubjektív élményekkel, például érzésekkel és emlékekkel”

idézi tanulmányt a TweakTown. Ezen a ponton fontos leszögezni: természetesen a chatbotok, amelyek nagy nyelvi modelleken (LLM) alapulnak, SEMMILYEN érzésekkel nem rendelkeznek – legalábbis semmilyen ismert definíció vagy filozófiai megközelítés szerint!

Tudtad, hogy az Unibeten Esport meccsekre is lehet fogadni? Most 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés vár, ha regisztrálsz! (x)

 

Persze simán lehetünk elnézőek az olyan emberekkel kapcsolatban, akik hisznek az AI érzéseiben, ugyanis ezeket a bonyolult eszközöket baromi ügyesen alkották meg és tréningelik – ezért képesek azt a LÁTSZATOT kelteni, hogy van bennük emberhez mérhető tudatosság és érzelem. Ennek egyik oka éppen az, hogy ember alkotta adathalmazokból és szellemi termékekből tanulnak (amiből van is baj rendesen, főleg képzőművészek, zenészek és írók esetében), így törvényszerű, hogy humán meggyőződések és élő emberre jellemző reakciók tükröződnek vissza a válaszaikból.

Ezért hisz a többség az AI érzéseiben

„Míg a legtöbb szakértő tagadja, hogy a jelenlegi mesterséges intelligenciák tudatosak lehetnének, kutatásunk azt mutatja, hogy a nagyközönség számára az AI tudatossága már valóság” – fejtegette Clara Colombatto, a Waterloo-i Egyetem pszichológia professzora. „Habár nem vagyunk szakértők, könnyen kijelenthetjük, hogy ez egy félreértés. Amit itt látunk, az a ‘tudatosság attribúciója’, ami természetesen nagyon különbözik bármilyen valódi tudatosságtól.”

A kutatás egyik fontos megállapítása az volt, hogy minél többet használták az emberek a ChatGPT-t, annál valószínűbbnek tartották, hogy az valamilyen módon „tudatos” – ami valójában azt jelenti, hogy empátiát kezdtek érezni az AI iránt – ami érthető is a rendszeres használat után, hiszen kötődést alakítanak ki felé.

„Ezek az eredmények a nyelv erejét mutatják, hiszen egy beszélgetés is elég ahhoz, hogy elhiggyük: egy olyan ügynök, ami teljesen másként néz ki és működik, mint mi, rendelkezhet elmével” – magyarázta Colombatto.

Ezt is olvasd el:

Ezért röhögöd könnyesre magad mások bénázásán – ezért viccesek a fail-videók

×