Létezik egy internet világvége-terv, ha a tenger alatti kábeleket megtámadják
A NATO-nak bizony van egy internet világvége-terve arra az esetre, ha támadás éri a tenger alatti kommunikációs kábelhálózatot.
A NATO-nak bizony van egy internet világvége-terve arra az esetre, ha támadás éri a tenger alatti kommunikációs kábelhálózatot.
A NATO-nak bizony van egy internet világvége-terve arra az esetre, ha támadás éri a tenger alatti kommunikációs kábelhálózatot.
2024.07.11. – Korábban már írtunk egy vaskos cikket arról, hogy hogyan is jön Magyarországra az internet. A földrészek közötti kommunikáció 99%-a a tengerek alá fektetett kábeleken valósul meg. A Vodafone például 25 ilyen útvonallal rendelkezik, melyeknek összesített hossza meghaladja 1 millió kilométert is. Sokszor előfordul, hogy a szolgáltatók nem is teljes kábeleket vagy szálakat bérelnek, hanem csak egy (vagy kettő, a backup miatt) DWDM által létrehozott útvonalat. A hazánkba érkező nemzetközi adatcsomagok is ezeken keresztül érkeznek, sok ezer kilométernyi utat megtéve a végtelen víz alatt. De mi történne akkor, ha ezeket a kábeleket elvágnák? Nem lenne internet, rengeteg fontos kommunikációs lehetőség szűnne meg. Nos, a NATO-nak van erre egy terve.
A Bloomberg szerint NATO jelenleg felkészíti a legtöbb tenger alatti internetkábelét egy esetleges támadásra. Ha a kommunikációs rendszereket ellenséges támadás, például terrortámadás érné, automatikusan átirányítják a tenger alatti internet- és adatforgalmat a műholdakra. A legtöbb átlagember azt gondolja, hogy az internetes kommunikáció többnyire műholdakon keresztül történik, de sokkal többször tenger alatti kábeleken keresztül továbbítják az adatokat. Ez arra kényszerítette az amerikai, izlandi, svéd és svájci kutatókat, hogy a NATO-val közösen olyan rendszer kiépítésén dolgozzanak, ami automatikusan átirányítja az internetes adatokat és forgalmat a tenger alatti kábelekről a műholdas kommunikációra, ha azokat megtámadják. A Bloomberg szerint a projektet nemrég hagyták jóvá, hamarosan el is kezdik megvalósítani.
Magát a kezdeményezést még nem jelentették be nyilvánosan, de a közelmúltban felmerültek olyan félelmek, hogy Oroszország és Kína aláaknázhatja, elvághatja vagy megzavarhatja a tenger alatti kábeleket, hogy megzavarja a kommunikációt. A tenger alatti kábeleken keresztül továbbított adatok naponta nagyjából 10 billió dollár értékű pénzügyi tranzakciót jelentenek, és gyakorlatilag a NATO teljes internetes forgalma ezeken keresztül zajlik. A projekt persze nem megy egyik napról a másikra: legalább két évet kell majd eltölteni a prototípusok tesztelésével és a szabályozással.
Pár ezer forintért játszhatsz 2024 legnagyobb játékmegjelenéseivel