A gamerek fele szívesebben hasonlítana játékbeli karakterére IRL
Egy tanulmány nemrég rávilágított, hogy a játékosoknak mi az igazi motivációja, amikor leültnek a PC vagy a konzol elé. Nem csak a kikapcsolódás a cél!
Egy tanulmány nemrég rávilágított, hogy a játékosoknak mi az igazi motivációja, amikor leültnek a PC vagy a konzol elé. Nem csak a kikapcsolódás a cél!
Egy tanulmány nemrég rávilágított, hogy a játékosoknak mi az igazi motivációja, amikor leültnek a PC vagy a konzol elé. Nem csak a kikapcsolódás a cél!
2024.05.22. – Ha megnézzük az elmúlt évek videojátékos híreit, leginkább még mindig arról megy a vita – főleg a politikusok és kutatók körében -, hogy a játék mennyire erőszakos, vagy éppen mennyire tesz erőszakossá. De talán az az igazság, hogy a gamerek már jócskán túlléptek ezen, és teljesen már értéket látnak a játékokban. Már nem ott tartunk, hogy a játék célja a szórakozás, a féktelen lövöldözés, hanem a stresszoldás vagy éppen a kreativitás kiélése. Erre pedig egy friss tanulmány szolgál bizonyítékul, aminek eredményét nemrég tették közzé.
Mint kiderült, a stresszoldás még mindig a legfontosabb ok, amiért az emberek videojátékokkal játszanak, a játékosok 46%-a pedig már az „alkotást és az önkifejezést” nevezi meg fő motivációként. Ez 10%-kal magasabb arány, mint tavaly, legalábbis a Fandom szórakoztatóipari weboldal éves „Inside Gaming” tanulmánya szerint. A napokban kiadott 2024-es kiadás azt is megállapította, hogy azok, akik önkifejezés, alkotás miatt játszanak, 30%-kal nagyobb valószínűséggel „növelik a játékra szánt időt, és minden eddiginél jobban vonzódnak a játékvilághoz„.
A játékosok 60%-a azt állítja, hogy az önkifejezés a játékokon keresztül „fontosabb számukra, mint valaha” olyan játékokban, mint a Minecraft, a Fortnite és a Roblox. Ezek a játékok ugyanis lehetővé teszik, hogy a játékos saját pályákat, minijátékokat, online teret alakítsanak ki, amibe behívhatnak bárkit.
„A karakterek testreszabásától a cosplayen át, a tartalomgyártásig a videojátékok lehetővé tették, hogy a játékosok felfedezzék, kifejezzék és erősítsék identitásukat – a játékosok közel kétharmada állítja, hogy könnyebben tud önmaga lenni egy kontrollerrel a kézben” – mondta Stephanie Fried, a Fandom vezetője. „Mivel a játék egyre nagyobb jelentőséggel bír az önkifejezésben és a személyes fejlődésben, a márkák számára létfontosságú, hogy reagáljanak ezekre a motivációkra” – tette hozzá. A Fandom tanulmányát 5000 gamer megkérdezésével állította össze világszerte, illeti saját platformjának több mint 350 millió havi felhasználóra, 45 millió oldalra és 250 000 wikire vonatkozó, saját meglátásával kombinálta.
Úgy tűnik tehát, hogy a játékok világa messze túlmutat már azokon a sztereotípiákon, amik arról szólnak, hogy a videojáték függőséget okoz és erőszakossá tesz. A játékosok jelentős része számára már nem csak stresszoldást jelent, de a kreativitás kiélését is. Számtalan példát láttunk pedig arra, hogy a játék milyen inspiráló tud lenni, és bizony egy életutat határozhatnak meg. Bár ez valóban meglepő lehet azoknak, kik nincsenek benne aktívan a gaming világba, de aki igen, az tudja, hogy miért jó gamerknek lenni. És neked mi a motivációd?
8 hollywoodi anime-adaptáció, amik közül néhányat elfelejtenénk