Jövőbelátó játékok: 5 egészen elképesztő jóslat, ami valóra vált
Ezek a játékok olyan víziókat mutattak be, amelyeknek kicsi volt a valószínűsége, de mára a mindennapok részévé, ismert jelenségekké váltak.
Ezek a játékok olyan víziókat mutattak be, amelyeknek kicsi volt a valószínűsége, de mára a mindennapok részévé, ismert jelenségekké váltak.
Ezek a játékok olyan víziókat mutattak be, amelyeknek kicsi volt a valószínűsége, de mára a mindennapok részévé, ismert jelenségekké váltak.
2024.04.24. – A szórakoztatóiparnak sajátja (és ez maradjon is így!), hogy a termékei társadalmi jelenségeket tükröznek. A hozzáadott emberi kreativitás és művészet segítségével ezekből a jelenségekből következtetni lehet bizonyos jövőképekre, például arra, hogy milyen fegyverekkel vívják majd a jövő háborúit, hogyan befolyásolják majd az életünket különböző technológiák és persze: milyen átalakulás megy végbe a világon, ha mindez bekövetkezik, sőt, tartósan velünk marad. Belepillantani ezekbe a víziókba általában nem túl örömteli, mégis, a lehetséges jövő fantáziadús megjelenítése, például a videojátékokban, egészen káprázatos. Az, ahogy egy jóslat valóra válik, szintén – bár eléggé ijesztő, hogy némelyik jelenséget a pontos prognózis ellenére sem sikerült megakadályozni. Íme, 5 jóslat, ami egykor szinte képtelenségnek tűnt, de ma már teljesen ismert vagy elfogadott. Kösz a segítséget a gyűjtéshez, Gfinity Esports!
Ez a kényelmetlenül pontos jóslat a 2012-es Watch Dogs című RPG-ből származik. A Ubisoft által fejlesztett nyílt világú akció-kalandjáték cselekménye egy Aiden Pearce nevű hacker körül bonyolódik, aki a minden téren és szempontból agyonmegfigyelt Chicagóban mozog. A játékban látottakhoz hasonló forgatókönyvek a való életben is megjelentek és terjednek-fokozódnak, ami a Watch Dogs óta még jobban aggaszthatja az adatvédelmi bajoktól és a kormányzati megfigyeléstől tartó gamereket.
A játék előrevetítette a prediktív algoritmusok térnyerését és a tömeges adatgyűjtéssel kapcsolatos etikai dilemmákat. Az ExpressVPN 12 sci-fi technológiáról szóló cikke visszhangozza is ezt az érzést, és közvetve kifejti, hogy a Watch Dogs mennyire pontosan előre látta a városi környezetben történő megfigyelés elterjedését, ami az utóbbi időben izzó viták tárgya – teljes joggal.
Jóval a virtuális és kiterjesztett valóság technológiák széles körű elterjedése előtt a sci-fi játékok már vizionáltak egy olyan világot, ahol ezek a magával ragadó technológiák a mindennapi élet szerves részévé válnak. Azt is mondhatnánk, hogy a Google vagy a Tesla és a Neuralink, meg még sokan mások a Deus Exhez hasonló játékokból merítettek ihletet.
Bizony: könnyen lehet, hogy a cégvezetők, akik napjaink legnagyobb vállalatait akár évtizedekkel ezelőtt megalapították, éppen a 2000-ben megjelent első Deus Exet játszva csaptak a homlokukra, hogy mekkora lehetőség van az emberi biológia és a kibernetikai fejlesztések keveredésében vagy éppen a kiterjesztett valóság felhasználásában az információ terjesztéséhez.
Egy mindenhová eljutó világjárvány gondolata az elmúlt évekig távoli, disztópikus elképzelésnek tűnt. Persze, a történelemben előfordultak már hasonlók (lsd. spanyolnátha), de jóval a globalizáció előtt, amikor a kezdetleges közlekedési eszközök miatt kevésbé vagy jóval lassabban terjedtek a betegségek, mint napjainkban, így a fertőzések a világ minden táján azért nem jelentek meg. A COVID-19 ugyanakkor keserű leckét adott az emberiségnek arról, hogy mennyire törékeny az életmódja – pedig a videojátékok előre szóltak.
A Resident Evil franchise címei például régóta és sorozatban mutatnak be halálos vírusokkal és széles körű járványokkal kapcsolatos forgatókönyveket, sőt, az 1996-ban indult sorozat folyamatosan foglalkozott a bioterrorizmus témájával is. Mivel a COVID-19 annyira pusztító volt, sokan gyanakodtak Kínára (és az ázsiai diktatúra néhány ellenségére is), hogy szándékosan szabadította el a vírust, ezek az elméletek megmaradtak a konteók szintjén. De ha igaznak bizonyultak volna, az valami olyasmi lett volna, ami Raccoon City pusztulását is okozta.
Az olyan új címek, mint a hamarosan megjelenő Grand Theft Auto 6 (vagy a nemrég megjelent Like a Dragon: Infinite Wealth) már nagyban dolgozik a közösségi média influencerek társadalomra gyakorolt hatásával. Ezek az újabb címek már a hétköznapok részeként kezelik a social médiát, viszont voltak olyan korábbi játékok, amelyek ennyire világosan elvileg nem láthatták volna, mivé silányodik miatta a civilizáció – mégis ijesztően pontos jóslattal álltak elő.
A közösségi média befolyása és az álhírek terjedése a digitális korszak meghatározó jellemzőjévé vált. Érdekes módon a 2016-os Orwell meglehetősen előrelátó víziót kínált ezekről a kérdésekről. A polgárok online tevékenységének megfigyelésével megbízott játékosok egy olyan világban tevékenykednek, ahol az információ fegyver, az igazság pedig szubjektív. Ami napjaink valósága.
Ahogy az éghajlatváltozással kapcsolatos aggodalmak egyre fokozódnak, sokan fordulhatnának a videojátékok felé, hogy jobban megvizsgálják a környezet összeomlásának lehetséges következményeit, mert ennek aztán vastagon van irodalma a gamingben. Az eredetileg 1997-ben megjelent Final Fantasy VII koncepciója egy lehetséges jövőről annyira tűpontosnak bizonyult, hogy a nemrég kijött új verzió, az FF7 Rebirth tükrében egészen hátborzongató nézni az ökológiai katasztrófa szinte híradóból ismerős következményeit. Egykor csak jóslat volt.
A játékban ugye a bolygó erőforrásait egy hatalmas vállalat, a Shinra Electrical Company zsákmányolja ki, és ezzel környezeti összeomlást okoz. A narratíva jól rezonál a modern idők klímaváltozással kapcsolatos állandó aggodalmaival, illetve azzal, hogy a kapzsiság végül milyen jövőre ítél minket. A Final Fantasy 7 minden furcsasága és szokatlan eleme ellenére döbbenetes: több mint 25 évvel ezelőtt rámutatott egy olyan jövőre, ami ma körülvesz bennünket.