Nem múlt el a veszély - Indulhat a sztrájk a videojáték-kiadók ellen
A színészeket összefogó szakszervezet, a SAG-AFTRA megszavazta, hogy a videojáték-cégek ellen akár indulhat a sztrájk. Mi történik?
A színészeket összefogó szakszervezet, a SAG-AFTRA megszavazta, hogy a videojáték-cégek ellen akár indulhat a sztrájk. Mi történik?
A színészeket összefogó szakszervezet, a SAG-AFTRA megszavazta, hogy a videojáték-cégek ellen akár indulhat a sztrájk. Mi történik?
2023.09.26. – Ha nem maradtál le teljesen az elmúlt időszakban a világ eseményeiről, akkor bizonyára te is tudod, hogy Amerikában igen komoly sztrájk zajlott a filmírók és színészek körében. Mint ismert: a Hollywood egészét megbénító színész- és írósztrájk május elején indult, először csak az írók és forgatókönyvírók leállásával. Az Amerikai Írók Céhének (WGA) munkabeszüntetéséhez később csatlakozott a színészeket összefogó szakszervezet, a SAG-AFTRA is, hogy megsürgessék az alkukötést.
Aztán néhány nappal ezelőtt, 146 nap leállás után megállapodás született – jelentette be a WGA. A szervezet szerint „a végleges szerződés megfogalmazásától függően elvi egyezségre” jutottak a felek.
A videojátékok azonban még veszélyben lehetnek, a játékcégekkel még nem született megállapodás.
Igen, ahogy arról mi is nemrég beszámoltunk, a SAG-AFTRA vezetősége a videojáték-cégekre is szerette volna kiterjeszteni a sztrájk lehetőségét, amennyiben az iparágban dolgozók nem kapnak kedvezőbb bánásmódot és lehetőségeket. Így szavazás indult, hogy sztrájkengedély születhessen, ha nem sikerült megállapodni a kiadókkal.
„Most már az interaktív videojátékokról szóló megállapodásunk is patthelyzetben van. Ismét szembe kell néznünk a munkaadói kapzsisággal és tiszteletlenséggel. Ismét a mesterséges intelligencia veszélyezteti tagjainkat, mivel csökkennek a munkalehetőségek. A SAG-AFTRA ismét szembeszáll a zsarnoksággal a tagjai nevében” – mondta Fran Drescher, a SAG-AFTRA elnöke korábban.
A videojáték-ipar elleni sztrájk most egyre valószínűbbé vált. A SAG-AFTRA tagjai ugyanis igennel szavaztak arra, hogy engedélyezzék a sztrájkot 10 nagy videojátékgyártó cég ellen. Ilyen játékcég többek között az Insomniac, a Disney, a Warner Bros., az Epic Games, az Activision és az Electronic Arts (EA). A Deadline szerint 34 687 szakszervezeti tag 98,32%-ban szavazott a döntés mellett.
SAG-AFTRA members have approved a strike against the video game industry with 98.32% voting Yes
Companies included are Insomniac, Disney, WB, Epic Games, Activision, and EA
This does not mean that they will go on strike. The next bargaining session is scheduled for this week pic.twitter.com/N0EHYeUkDq
— Culture Crave 🍿 (@CultureCrave) September 26, 2023
Nem meglepő, hogy a SAG-AFTRA a videojáték-ipart tekinti következő célpontjának. Mindkét iparág dolgozói hasonló aggodalmakat fogalmaztak meg a mérgező munkakörülmények és az AI elterjedése miatt. Ez a színészekre, írókra, szinkronszínészekre és egyéb szereplőkre is vonatkozik. A SAG-AFTRA és a videojáték-cégek közötti tárgyalások holtpontra jutottak.
„Öt tárgyalás után teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy a videojáték-cégek nem hajlandók érdemben megvitatni a kritikus kérdéseket. Ezek a gyenge fizetés és a mesterséges intelligencia szabályozatlan használata. Továbbra is bízom abban, hogy sikerül olyan megállapodást kötnünk, ami megfelel az igényeknek. A tagjainknak elegük van abból, hogy kihasználják őket. Ha ezek a vállalatok nem hajlandóak tisztességes alkut ajánlani, a következő a sztrájk lesz” – mondta Crabtree-Ireland, a SAG-AFTRA igazgatója.
„Itt az ideje, hogy a videojáték-cégek abbahagyják a játszadozást, és komolyan foglalkozzanak a megállapodással. A szavazás eredménye azt mutatja, hogy itt az ideje, hogy ezek a cégek olyan megállapodást kínáljanak az előadóinknak, ami élhető karrierlehetőséget kínál a videojátékokban” – modnta Fran Drescher, a SAG-AFTRA elnöke.
Szóval a szakszervezet most komolyan tárgyalni szeretne a videojáték-cégekkel arról, hogy a játékokban dolgozók is jobb bánásmódban részesüljenek. Amennyiben nem járnak sikerrel, a videojátékok ellen is sztrájk indul. Ez pedig bizony azzal jár, hogy a játékok megjelenésében komoly késésekre számíthatunk majd.
A játékipar elleni sztrájk a szakszervezet és a vállalatok között most a tárgyalásokon múlik, amik a héten kezdődnek.
Megmenekültek a játékaink? – A fejlesztők legyőzték a Mohó Jojó Unity-t