Megmenekültek a játékaink? - A fejlesztők legyőzték a Mohó Jojó Unity-t
Jól elzsugázta a független fejlesztők bizalmát a Mohó Jojó Unity, ami végre előállt egy – remélhetőleg – mindenki számára elfogadható új adórendszerrel.
Jól elzsugázta a független fejlesztők bizalmát a Mohó Jojó Unity, ami végre előállt egy – remélhetőleg – mindenki számára elfogadható új adórendszerrel.
Jól elzsugázta a független fejlesztők bizalmát a Mohó Jojó Unity, ami végre előállt egy – remélhetőleg – mindenki számára elfogadható új adórendszerrel.
2023.09.25. – A független játékfejlesztők körében igen népszerű motort készítő Unity Technologies szeptember 12-én egészen meredek újítást jelentett be: 2024 januárjától kezdődően egy igen alacsonyra belőtt küszöbérték elérését követően a Unity Engine-t használó játékok telepítései után is megadóztatták volna a stúdiókat, amellyel voltaképp teljesen bedöntenék az indie szcénát.
A Unity CEO-jának, John Riccitiello bejelentését követően az indie fejlesztők egyként léptek fel a vállalat ellen: ki-ki az édesanyjukba küldte őket, de szép számmal akadtak olyan népszerű alkotók is, akik a játékaik teljes eltávolításával fenyegetőztek. A Unity aztán egyetlen hét leforgása alatt a fejéhez kapott, majd botcsinálta, megkésett bocsánatkérések közepette az új adórendszerének felülvizsgálatát és módosítását ígérte.
Here is an open letter to our community:
https://t.co/qadAWzdGkb— Unity (@unity) September 22, 2023
Mivel a néhány évvel ezelőtt az EA-től igazolt John Riccitiello eléggé leszerepelt a fejlesztőknél, az átalakított rendszerről Mark Whitten, a Unity Create első embere adott hírt. Whitten elsősorban bocsánatot kért a kialakult helyzetért, és elismerte, hogy hatalmas hibát követtek el, hogy a döntési folyamatokba nem vonták be az alkotói közösségeket. Ezután vázolta, hogy újonnan mivel próbálják visszanyerni az elkótyavetyélt bizalmat:
A lényeg a lényeg: a Unity nagyon meg szeretné akadályozni, hogy a fejlesztők beváltsák a fenyegetéseiket, és eltüntessék a játékaikat az olyan platformokról, mint a PC, Nintendo Switch, Xbox és PlayStation – aminek előre beláthatatlan következményei lennének.
Egy kisebb gyűjtés a kifakadó fejlesztők Unity-nek szánt üzeneteiből
A korábbi terv ugyanis az volt, hogy 2024-től kezdődően minden egyes Unity-ben készült játékért kötelezően felszámolnák a Runtime Feet, vagyis a kiadók, stúdiók, úgy a maroknyi csapatok súlyos pénzt lettek volna kénytelenek fizetni az évekkel korábban kiadott címeikért is, ha azokat ’24-ben telepítik valamilyen játékgépre. Emiatt pedig a fejlesztők készek voltak mindenhonnan törölni a programjaikat.
Ami félreérthető, hogy mit is jelent pontosan az installálás? Ezt már Riccitiello korábban tisztázta: valójában vásárlást jelent, vagyis az egyénenkénti újratelepítésekért, a jótékony akciókért, a játékdemókért és már próbaverziókért nem adóztatnának senkit.
A Unity megváltoztatott adópolitikája egyelőre pozitív visszhangra talált az indie játékfejlesztők körében, ugyanakkor számos fekete lyuk éktelenkedik rajta.
Azt például nem tudni, hogy pontosan mennyi az annyi: megtartották a korábban bejelentett árszabást, vagy azon is mérsékeltek? Vagy például mi történik, ha egy Unity-s játék bekerül a Game Passba vagy a PlayStation Plus szolgáltatásokba: játékeladásból származó közvetlen bevétel híján akkor is telepítések után kell adózni, vagy milyen más szabály lép érvénybe?
Ezek a kérdések pedig nem szőrszálhasogató kötekedések. Egy indie fejlesztőnek, aki mögött nincs egy dollármilliókkal kitömött kiadó, nagyon fontos szempont a tervezhetőség, hogy miért és pontosan mekkora költségekkel kell kalkulálnia a jövőben. Ezek hiányában a Unity változtatásai bár szimpatikusabbak, de még mindig inkább egy sebtiben összedobott sebtapasznak tűnik, mint egy valóban átgondolt stratégiának.
Amennyiben ezek is tisztázva lesznek, a Unity továbbra is egy jó alap lehet. A bizalmat persze már nem zsugázhatják csak így vissza. A kedvenc játékaink eltűnésétől tehát nem kell már tartanunk, az viszont egészen biztos, hogy a Unity kissé megfeneklő, léket kapó hajóját sok fizető fejlesztő fogja otthagyni.
Ettől tartottunk: Újból megemelhetik a Game Pass havidíjának árát