Genesis Zircon XIII vezeték nélküli gamer egér teszt - Rád szabva
Manapság egyre olcsóbban juthatunk hozzá egyre jobb egerekhez. Úgy tűnik, hogy a Genesis is ezt a sort erősítené a Zircon XIII rágcsálóval.
Manapság egyre olcsóbban juthatunk hozzá egyre jobb egerekhez. Úgy tűnik, hogy a Genesis is ezt a sort erősítené a Zircon XIII rágcsálóval.
Manapság egyre olcsóbban juthatunk hozzá egyre jobb egerekhez. Úgy tűnik, hogy a Genesis is ezt a sort erősítené a Zircon XIII rágcsálóval.
2024.11.29. – Az elmúlt időszak kifejezetten izgalmas a perifériák terén. Míg sokáig a Logitech és Razer párosa uralta a vezeték nélküli egerek, billentyűzetek világát, manapság ez már nem állja meg a helyét. Egyre több, feltörekvő gyártóval találkozhatunk a piacon. Ezek közé tartozik az Xtrfy, a LAMZU is, de az utóbbi időben rengeteg „budget” gyártó is remek perifériákat alkot. Manapság már sokkal nehezebb rossz egeret venni, ám mindig vannak buktatók. A Genesis Zircon XIII a termékoldal alapján ütős választás. Remek kérdés azonban, hogy a papíron kiváló specifikáció mennyire villog majd a valóságban.
Járjunk is utána, ezt tudja a Genesis Zircon XIII vezeték nélküli gamer egér!
A doboz első látásra is igényességet tükröz, egyáltalán nem érződik gagyinak vagy giccsesnek. Minden lényegi információt megtalálhatunk rajta, miközben letisztult tudott maradni. Manapság sokkal hajlamosabbak a gyártók elcsúszni valamelyik irányba, azaz vagy túl „gameresre” sikerül a doboz design vagy épp annyira letisztult, hogy három órás Google keresés után tudjuk meg az egér adatait. Itt szerencsére ezzel nem kell bajlódni, a lényeges információkat megtaláljuk a doboz hátulján, de az egér neve és egy kép sem marad le a doboz elejéről.
A doboz belső kialakításán már azért érezhető, hogy itt azért lett volna tér egy kicsit díszesebb belsőnek is. Egy egyszerű kartondoboz rejti az egeret és a tartozékokat, nincs különleges belső doboz vagy éppen párnás kialakítás sem. Inkább itt vágjanak azonban költséget a gyártók, mintsem a specifikációkat illetően.
A doboz pontos tartalma:
Az egér specifikációi:
A fenti méretekből már leszűrhető, hogy egy viszonylag kisebb egérről van szó. A nagy tenyérrel megáldott játékosok számára a palm fogás kicsit kényelmetlen lehet, ám claw és fingertip esetében ilyen problémáktól nem kell félni. A kialakítás szimmetrikus, ám a bal oldalra elhelyezett gombok hamar eldöntik, hogy a jobbkezes felhasználókra gondolt alapvetően a Genesis. A statisztikák nem hazudnak, a jobbkezesek előnyben vannak, de a legtöbb balkezes játékos is jobb kézre optimalizált rágcsálókat használ. Az egéren tehát a két fő gomb mellett két oldalsó gombot találunk, illetve a görgő is lenyomható, ahogy a görgő alatt találunk egy DPI váltó gombot is. A görgő számomra talán egy kicsit túl könnyen görgethető, de ez teljesen egyéni preferencia.
Az egéren nem találunk lyukakat, de a 77 grammos súlyt megpillantva ez nem is meglepő. Egy kis spoiler: lesznek még érdekességek az egér kialakítását illetően, ám annak külön bejegyzést szentelünk majd. A használt műanyagra szintén a kellemes, már-már prémium jelzőt lehetne rásütni, nagyon jó tapintásra is. Különféle segédmatricák nélkül is kellemes fogást nyújt, az igazán izzadós kezűek azonban megpróbálkozhatnak az ajándék grip matricák felragasztásával, ha minden kötél szakad. A görgőt is kellemes RGB fény világítja meg, melyből bizony még az egér aljára is kijutott.
Az egér alján a PTFE tappancsok mellett találhatjuk a ki-bekapcsoló csúszkát, mely három állással rendelkezik. Ezen kívül pedig az RGB effekteket is állíthatjuk a másik gomb segítségével. Egy kioldót is találunk az egér alján, ezzel pedig a hátlap cseréjét könnyíti meg a gyártó. Az egér elején egy USB-C csatlakozó kapott helyet, mellyel nem csak tölthetjük, de vezetékesen használhatjuk is. A Huano és Kaihl kapcsolók szintén remekül vizsgáztak, a sokak által használt Omron kapcsolókhoz képest kellemesebb élményt adnak a játékos számára.
A PixArt neve mindig jót jelent, az utóbbi 3-4 évben rossz implementációval sem lehetett találkozni. A PixArt 3395 képében napjaink egyik legjobb legjobb vezeték nélküli szenzoráról beszélhetünk, gyakorlatilag tökéletes és kiakaszthatatlan. Akár 26000 DPI-ig is feltekerhetjük az egereket, nem mintha erre normális keretek közt szükségünk lenne.
Mit sem ér a kiváló szenzor, ha az implementálás rossz. Ezért a MouseTester segítségével mind az állítólagos polling rate értékeket, mind az egérszenzorok viselkedését megvizsgáltuk. Az előzetes játéktesztek alapján nem számítottunk semmi problémára, szerencsére igazolták is a tökéletes működést a további vizsgálatok is. A stabilitásban segít a MotionSync is, melyet ki/bekapcsolhatunk.
A feltörekvő gyártók szoftvereit jól ismerjük, sok esetben nem a kellemes megjelenés jellemzi őket. A Genesis azonban itt is figyelt az igényességre, az átlagos „OEM” skinekhez képest egy fokkal szoftverrel találkozhatunk. Az egyes gombok kiosztásait állíthatjuk, frissíthetjük az egér vagy a vevő szoftverét. A polling rate állítása sem maradhat el, ahogy bizony makrók felvételére és beállítására is lehetőséget adott a gyártó. A beállítás után természetesen az egér belső tárhelyébe elmentődnek a konfigurációk, így nem kell futnia folyamatosan a gépünkön. Az akkumulátor állapotát is itt követhetjük nyomon.
Elérkeztünk az egér egyik legerősebb tulajdonságához. BRUTÁLISAN személyre szabható. A hátlap lecserélhető, kétféle kialakítást találunk a dobozban, de akár 3D tervek segítségével saját is készíthető. Ilyennel találkozhattunk már az Xtrfy kötelékében, ám külsős gyártók esetében nem túl gyakori. Ez azonban még nem minden.
A Genesis Zircon XIII lehetőséget ad arra, hogy egyszerűen lehessen cserélni az egérgombok alatt található kapcsolókat, három különféle karakterisztikával rendelkező kapcsolót találunk a csomagban. Ezen kívül a gomberő beállítására is van lehetőség, gyárilag 15 grammos rúgóval felszerelve érkezik az egér, de lehetőség van 25 grammosra cserélni őket. A gombok mozgási távolságát is remekül személyre lehet szabni, a csomagban található távtartók be- vagy épp kiszerelésével. Ezeket a tulajdonságokat bizony a többi gyártó is lemásolhatná, remek adalék lehetne jóval drágább egerek esetében is.
Az egeret megizzasztottuk a Genesis saját egérpadján is, mely a Carbon 500 nevet viseli. A kisebb egérpad főként a nagyobb (e)DPI-vel játszadozó felhasználóknak jöhet jól. A pad hozza a pár ezer forintos kategória minőségét ésjellemzőit, nem csúszkált a használat alatt, ahogy bizony a folyadékkal sincsenek nagy problémái, könnyen tisztítható kiegészítő. Karakterisztikában a „Speed” jelzőt hordozza magában, azaz gyorsabb, de kevésbé kontrollálható egérrántásokat preferáló címeknél jöhet jól igazán.