Miért akarjuk 100%-ra teljesíteni a videojátékokat? Itt a magyarázat
Mind éreztük már azt a késztetést, hogy a kedvenc játékunk térképének minden egyes zugát felfedezzük, csak vége ne legyen. De honnan ez a vágy, mi az oka?
Mind éreztük már azt a késztetést, hogy a kedvenc játékunk térképének minden egyes zugát felfedezzük, csak vége ne legyen. De honnan ez a vágy, mi az oka?
Mind éreztük már azt a késztetést, hogy a kedvenc játékunk térképének minden egyes zugát felfedezzük, csak vége ne legyen. De honnan ez a vágy, mi az oka?
2024.11.13. – A videojátékok százszázalékos teljesítése – azaz minden kihívás, feladat és rejtett tartalom felfedezése – sokunk számára vonzó célkitűzés. Bár egyesek mindössze a játékok fő küldetését szeretik végigjátszani, mások szerint csak akkor „kész” egy játék, ha mindent elértek benne. De mi motivál minket erre? Miért nem elégszünk meg a legfontosabb kaland teljesítésével, ami nyilván egyben a legérdekesebb része az egésznek? Szakértők Quorán közölt véleményei alapján elég egyértelmű – de összetett – a kép. Az alábbi hét szempont ad magyarázatot a késztetésre, hogy száz százalékban teljesítsük a videojátékokat.
1. Teljesítmény és elégedettség érzése
A játékosok gyakran törekednek a tökéletes teljesítményre, hiszen az összes kihívás legyőzése és minden tartalom elérése erős elégedettség érzést ad. A játékfejlesztő veterán Ed Magnin szerint a játéktervezés egyik legfontosabb eleme éppen a mester szint elérése: „A videojátékokban különböző szinteken küzdjük végig magunkat, hogy végül találkozzunk a főellenséggel, aki persze megöl minket. Ilyenkor visszamegyünk, és újra meg újra megpróbáljuk, míg rá nem jövünk, hogyan győzhetnénk le. Ha olyan játékokat tervezhetünk, amelyek ösztönzik a játékosokat, hogy addig próbálkozzanak, amíg el nem érik a mester szintet, akkor tényleg elértünk valamit.”
2. Felfedezés és történet
A százszázalékos teljesítés lehetővé teszi a játékosok számára, hogy teljes mélységében átéljék a játékok történetét és világát. Sok játékban rejtett tartalmak, háttértörténetek és mellékküldetések is találhatók, amelyek gazdagabbá teszik a játékélményt. A rejtett titkok, a szórakoztató és mély történeti elemek feltárása, valamint az újabb és újabb trófeák megszerzése új perspektívát adhat egy játéknak, így a felhasználó teljes képet kaphat arról, mi mindent kínál valójában az adott cím.
3. Kihívás és képességfejlesztés
A kihívás keresése sok játékost ösztönöz arra, hogy a játék minden aspektusát elérje, hiszen ez lehetőséget ad a képességek fejlesztésére. Kristijan Car grafikai tervező – aki megszerezte a Crash Bandicoot 1 és a Spyro 1 játékok platina trófeáját – ezt így fogalmazta meg: „A Crash Bandicootot azért teljesítettem száz százalékra, hogy kihívás elé állítsam magam, hiszen kételkedtem a képességeimben – ugyanis egy jó ideig nem játszottam. Szeretem felfedezni a Spyro pályákat is, és száz százalékra teljesíteni őket, mert minden szépen el van rendezve a kalauzban.” Car szerint a három legfontosabb szempont, ami a tökéletes teljesítésre ösztönöz minket az, hogy imádjuk a videojátékokat, szeretjük a gyűjtögető mechanikákat és rá vagyunk kattanva a trófeavadászatra.
4. Közösség és versengés
A gamer közösségekben a százszázalékos teljesítmény gyakran nagy elismerést vált ki, hiszen a hozzánk hasonlók tudják, mennyi energia és ügyesség kell ahhoz, hogy az ember teljesen a végére érjen a gyakran több tucatnyi játékórát igénylő címeknek. A trófeagyűjtés és a kihívások teljesítése fontos szerepet játszik a versengésben, ami a gamereket felruházhatja a „bragging rights”-szal, avagy a kérkedés jogával. Alex Miller játékipari szakértő szerint sok gamernek a százszázalékos teljesítés ad lehetőséget arra, hogy elismerést szerezzen, ezért „versenyeken vesznek részt, akár Esport, akár más szinten. Az, hogy jobbak legyünk másoknál, bizonyos szinten a tökéletesség bizonyítéka lehet.”
5. Személyes célok és teljesítési vágy
Sok játékos saját célokat tűz ki maga elé a játékokkal kapcsolatban. A százszázalékos teljesítés lehetőséget ad arra, hogy megvalósítsák a személyes ambícióikat. Azok a játékosok, akik természetszerűleg hajlamosak minden feladatot teljesíteni, gyakran keresik a játékokon belüli összes cél elérését is.
6. Gyűjtemények és jutalmak
Sok játék százszázalékos teljesítése olyan jutalmakkal is járhat, amelyekre máshogy nem lehet szert tenni. Ezek lehetnek új karakterek, skinek vagy játékmódok, esetleg új történeti elemek és más bónusz tartalmak. Ezek – főleg, ha legendásak, mint például a GTA V legvégén megszemlélhető UFO – különleges motivációt jelentenek a videojátékokat kimaxolni akaró gamerek számára. A rejtett jutalmak vagy a teljesítési trófeák megszerzése egyaránt emelheti a játékélményt és személyes értéket ad a befektetett időnek – ami sosem kevés…
7. A tökéletesség iránti vágy
A játékok világában sokan a tökéletességre törekednek. Alex Miller szerint: „Az a vágy, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk, fejlesszük a képességeinket és tökéletesen teljesítsünk egy adott játék univerzumában, sokak számára fontos cél. Minden szint teljesítése és minden jelvény megszerzése a játékmenet szerves része. Csak azért, hogy a lehető legtovább élvezhessünk a jó videojátékokat.”
A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik
Ha éled a mezőgazdaságot, akkor ezzel a 10 játékkal játszanod KELL