Belassul, akadozik a Wi-Fi? - Ezek lehet a problémák és a megoldások
Ne ess kétségbe, ha valamiért belassult vagy akadozik a Wi-Fi kapcsolatod; ha ezekre a dolgokra odafigyelünk, akkor nullára redukálhatjuk a hibafaktort.
Ne ess kétségbe, ha valamiért belassult vagy akadozik a Wi-Fi kapcsolatod; ha ezekre a dolgokra odafigyelünk, akkor nullára redukálhatjuk a hibafaktort.
Ne ess kétségbe, ha valamiért belassult vagy akadozik a Wi-Fi kapcsolatod; ha ezekre a dolgokra odafigyelünk, akkor nullára redukálhatjuk a hibafaktort.
2023. 04. 06. – Kifejezetten sokszor találkozhatunk szakfórumokon vagy közösségi oldalakon azzal, hogy a felhasználók jelentős része nem elégedett a Wi-Fi sebességekkel. Rengeteg ok meghúzódhat emögött. Van olyan ok, amire könnyűszerrel találhatunk megoldást, míg más esetekben sajnos együtt kell élnünk a számunkra lassúnak tűnő sebeségekkel, válaszidőkkel.
Mielőtt bevetnénk magunkat a lehetséges okok tengerébe, érdemes néhány alapvető dolgot tisztázni a routerrel/modemmel és a hálózattal kapcsolatban. Először is mindenképp kábelen ajánlott futtatni a sebességmérést, hiszen ezzel kizárhatjuk a külsős problémákat. Ha kábelen is lassú sebességet tapasztalunk, akkor bizony az is benne van a pakliban, hogy nem is belsős Wi-Fi hálózattal, hanem a modemmel vagy a szolgáltatónk hálózatával vannak problémák. Ezt Wi-Fi-n nem minden esetben tudjuk kimérni, hiszen pár méter után már nem számíthatunk a teljes sebességre.
Szintén nem szabad készpénznek venni a Wi-Fi eszközökre ráírt sebességeket sem, hiszen ezek elméleti, tökéletes körülmények között mért értékek. Az sem mindegy, hogy hol élünk. Egy falu mellékutcájában szinte alig találunk Wi-Fi-t, míg egy fővárosi panelrengetegben szinte elöntik a teret a különféle SSID nevek. Értelemszerűen az előbbi egy sokkal ideálisabb környezet a routerek számára. Sosem érdemes gigabitet remélnünk a Wi-Fi hálózattól, főleg olcsóbb készülékek esetében, ám több okon tudunk javítani a megfelelő lépések végigzongorázása után. Ha ezeket sikerült magunkban tisztázni, akkor indulhat is az okok keresése.
Hiába van gigabites netünk, ha közben a 15 éves routerünk nem tudja vele tartani a lépést. A routerek gyakorlatilag mini számítógépek, beépített (általában ARM architektúrájú) processzorokkal, memóriával és minimális tárhellyel. Egy jelentősen lecsupaszított operációs rendszer futtatnak. Nagy sebességekhez azonban nagyobb számítási kapacitásigény is társul, így bizony a régi eszközök már itt elvérezhetnek. Egyszerűen nem tudják kisajtolni magukból a megfelelő sebességet. Ebben az esetben nincs más út, csak újabb eszköz vásárlása.
Akár akarva, akár akaratlanul is a ház egyik sarkába kerülhet a router, mely megnehezíti a távolabbi eszközök, felhasználók dolgát. Érdemes központi helyre raknunk a routereket, hiszen minden egyes extra fal és extra méter tompítja a jel erősséget, így csökkentve a potenciálisan elérhető sebességeket is.
Ez valamennyire összefügg a régi router hardveres specifikációjával, ám az újabb példányokat is meg tudjuk izzasztani túl sok eszközzel. Néhány telefonnal, laptoppal még megbirkózik a router, ám manapság már alig találunk okosfunkció nélküli eszközöket. Szépen lassan felkerülnek az okosizzók, az okosmérlegek és egyéb finomságok a Wi-Fi hálózatunkra. Ezek összesített forgalma és mennyisége bizony szintén sok lehet néhány modernebb router számára is, hát még régi típusok esetében.
Hiába van 100 ezer forintos, 8 antennás, régi PC-ket megszégyenítő erejű 802.11ax routerünk, ha közben a háztartásban található eszközök nem támogatják az újabb szabványokat. Könnyen lehet, hogy a router tudná az elvárt sebességet, de a telefonunk vagy laptopunk régebbi, mondjuk „n” szabványt tudó chipje gátat vet ennek. Telefon esetében nem sokat tudunk tenni ez ellen, laptopoknál USB vevőegységekkel (vagy a modul cseréjével) javíthatunk a dolgon.
Városi környezetben nem ritka, hogy telített az összes csatorna. A legtöbb modern router igyekszik megtalálni automatikusan is a legjobb, legtisztább csatornákat, ám nem mindig lehetséges ez. Zsúfolt helyeken egyszerűen számolnunk kell a garantált teljesítményromlással, hiszen kis területre rengeteg hálózati eszköz, router jut. Érdemes lehet ilyenkor az 5 GHz-es tartományra kényszerítenünk a legtöbb eszközünket, a tapasztalat alapján ez valamivel tisztább lehet, mint a régi, 2.4 GHz-es tartományok. Sok okoseszköz azonban csak a 2.4 GHz-et támogatja, ekkor együtt kell élnünk a problémával.
A Wi-Fi Extender eszközök kifejezetten hasznosak, ha a jel kiterjesztéséről van szó. Sokan azonban elfelejtik, hogy csodát ezek a készülékek sem tudnak tenni. Hiába látjuk tökéletesnek az Extender által kitolt jelet, ha magához Extenderhez már csak a potenciális sebesség harmada, negyede jut csak el a Routertől. Szintén gyakori probléma, hogy néhány generációval el vannak maradva ezek a készülékek a routerek szabványaihoz képest, így az „AX” jelből pillanatok alatt jóval lassabb, „N” jel válik az Extendernek köszönhetően. Ezzel érdemes számolnunk, ha ilyen készülék vásárlásán törjük a fejünket. Érdemes kifizetnünk itt is a felárat az újabb, gyorsabb szabványok támogatásának érdekében.
RP
Kézikonzol, RGB cicaágy és gamer ital – Ezekkel vertek át minket idén