A Möbiusz-szalag egy meglehetősen furcsa alakzat, amit több tudomány is használ érdekes példaként. Most a Google vette elő egy billentyűzet dizájnhoz.

2024.11.04. – A japán Google mérnökei időről időre igencsak különleges billentyűzetekkel rukkolnak elő, melyek között található jó pár innovációs csoda, de bizonyos esetekben inkább csak kreatív „poénok”. Az egyik legkülönlegesebb fejlesztésük a „Kaomoji Board,” amely kifejezetten a japán kaomojik (érzelemkifejező karakterkombinációk) gyors használatára készült. Ez a billentyűzet több tucat gombot tartalmaz, amelyeket különféle arckifejezésekhez és hangulatjelekhez rendeltek hozzá. Így nem kell hosszú karakterkombinációkat begépelni, egyetlen gombnyomással hozzáférhetünk a legnépszerűbb japán kaomojikhoz. (Íme két példa: (^_^) ; (╯°□°)╯) Ám most úgy tűnik, hogy egy, a tudomány által sokat alkalmazott és emlegetett Möbiusz-szalag ihlette klaviatúrát álmodtak meg, majd fejlesztettek ki.

google

Forrás: mozaWeb

A Möbiusz-szalag egy különleges, egyszélű és egyoldalú felület, amelyet a matematika és a topológia világában gyakran emlegetnek. Könnyen elkészíthető egy csík papírból is: egyszerűen vágj egy hosszú, keskeny papírcsíkot, majd fordítsd meg egyik végét 180 fokkal, és ragaszd össze a két végét. Az eredmény egy különleges alakzat lesz, amelynek csupán egyetlen oldala és egyetlen éle van. Ha például egy ceruzával elkezdesz végighúzni egy vonalat a szalag „felszínén”, akkor azt tapasztalod, hogy a vonal végül visszavezet kiindulási pontjához anélkül, hogy elhagynád a szalagot vagy átugranál az egyik oldalról a másikra. Emiatt mondjuk, hogy a Möbiusz-szalagnak „csak egy oldala” van, vagyis nincsenek különálló belső és külső részei. Ezt a szalagot gyakran használják szemléltetésre és modellezésre a matematikában, a fizikában, sőt a művészetben is, mert jól illusztrálja az olyan fogalmakat, mint az „egyoldalúság”, vagy a „nem szokványos terek”.

Jó furán néz ki!

Na jó, ennyit a fejtágításról, beszéljünk a Google új eszközéről, a Möbius Gboardról. A billentyűzet 26 csatlakoztatott modulból áll, ezek mindegyikén 8 billentyű kapott helyet. Igen, ha az ember összeadja a billentyűk számát, az eredmény 208-ra jön ki, ami több mint a kétszerese az eddigi legtöbb billentyűszámnak, amit egy ilyen eszközre pakoltak.

 

S hogy minek ennyi billentyű és a kétoldalas elrendezés? Viccessége ellenére egyedülálló módja annak, hogy helyet biztosítson extra billentyűknek, ami hasznos lehet mondjuk egy japán billentyűzet esetében. A japán nyelv sokkal több szimbólumot tartalmaz, mint az angol vagy más, római betűket használó nyelv, és ez bonyolultabbá teszi a gépelést. A Google webhelyén található képek azt is mutatják, hogy az új Gboard emoji-billentyűket és további matematikai szimbólumokat is tartalmaz. – írja a furcsa eszközről a HVG.

A masina egyébként nem a piacra készült, a Google nem tervezi értékesíteni az új fejlesztést. Cserébe rendesek, ugyanis azok számára, akik mégis szeretnének egy ilyet otthonra, elérhetővé tették a GitHubon a 3D nyomtatáshoz szükséges STL fájlokat, valamint az összeszerelési útmutatót.

Ezt olvastad már?

63 (!!!) film és 12 sorozat tűnik el hamarosan a MAX-ról

×