A 10 valaha készült legjobb japán horror - nézd őket, ha mered!
Ez a lista nem sok kétséget hagy: az IMDb közönségszavazatai alapján pontozva mind olyan horror, amit nem hagyhatsz ki Japán filmes kultúrájából.
Ez a lista nem sok kétséget hagy: az IMDb közönségszavazatai alapján pontozva mind olyan horror, amit nem hagyhatsz ki Japán filmes kultúrájából.
Ez a lista nem sok kétséget hagy: az IMDb közönségszavazatai alapján pontozva mind olyan horror, amit nem hagyhatsz ki Japán filmes kultúrájából.
2024.11.04. – A horror műfaj sajátossága, hogy az ilyen filmek csak nagyon-nagyon ritkán kapnak nyolcasnál magasabb értékelést az IMDb felhasználói körében. Ezt a szintet megközelíteni tényleg csak a legjobbak szokták, és méltatlan lenne, ha Halloween idején éppen a legnagyobb mesterektől, a japán filmművészektől ne nyomnánk a kezedbe egy listát. A ScreenRant segítségével biztosra mentünk: azokat a remekműveket szedtük össze, amelyek az IMDb pontozásuk alapján a legjobban tetszik a filmrajongóknak, így remélhetőleg neked is! Mivel japán és javarészt néhány évnél akár jelentősen idősebb filmekről van szó, a hazai streaming szolgáltatók finoman szólva sem dúskálnak belőlük, szóval más alternatív módon tudod csak megnézni őket. De nem féltelek, biztosan megtalálod a módját.
Kōji Shiraishi Noroi: The Curse című, 2005-ös filmje egy áldokumentumfilm, ami Jin Muraki főszereplésével Masafumi Kobayashi paranormális nyomozót követi. Kobayashi a helyi közösségben vizsgálódik, miközben különös, egymással összefüggőnek tűnő természetfeletti jelenségek nyomaira bukkan. A film rituális halálesetek, megszállások és démoni átkok hálóján keresztül bontakoztatja ki a horror történetét, amelyet a talált felvételek stílusa még valóságosabbá tesz. Kultikus státusza és a lassan fokozódó feszültség miatt a japán horror egyik emlékezetes alkotása lett.
A nemzetközi porondon Kairo címen ismertté vált film egy 2001-ben készült techno-horror, a legenda, Kiyoshi Kurosawa rendezésében. Két párhuzamos történetet mutat be, amelyekben a szellemek számítógépeken és az interneten keresztül lépnek a valóságba. A természetfeletti lények borzongató képeket és titkos chat-szobákat tárnak fel a felhasználók előtt, amelyek ijesztő tapasztalatokat eredményeznek. A film (már több mint 20 évvel ezelőtt!) hangsúlyozza az internet magányos, elszigetelő hatását, ami egyeseknél kétségbeesést és akár halált is okozhat. Lassú építkezése és nyugtalanító atmoszférája a japán horror egyik mesterművévé teszi.
A Takashi Shimizu rendezésében, itthon Az átok címmel megjelent, 2002-es japán horror a műfaj ikonikus darabja (ezért inkább ezt válaszd, mint az amerikai remake-et!), ami egy szellem bosszújáról szóló történetet mesél el. A film kezdetén Kayako és a kisfia, Toshio (na meg a család macskája) brutális gyilkosság áldozatai lesznek, miután Kayako férje, Takeo, őrült dühében megöli őket. Ez a gyilkosság átok formájában él tovább: bárki, aki belép a házba vagy kapcsolatba kerül a helyszínnel, célpontjává válik a gyilkos szellemnek. A nem lineáris szerkesztés és a több szálon futó történet összefonódva teremt hátborzongató atmoszférát.
Shinya Tsukamoto 1989-es Tetsuo: The Iron Man című filmje a testhorror műfajának egyik úttörő alkotása. Egy japán üzletember történetét meséli el, aki egy különös lénnyel történt találkozása után rémülten tapasztalja, hogy teste lassan fémmé alakul. A szürrealista sci-fi horror a főszereplő átváltozásának folyamatát követi, miközben különféle fémrészek nőnek ki belőle, fokozatosan fém-lénnyé formálva őt. A brutális és nyomasztó látványvilág, valamint a stop-motion technika egyedi filmes élményt teremt, ami szinte páratlan a horror műfajban.
Újabb ikonikus Kurosawa mozi a listán. 1997-es, neo-noir pszichológiai horror, amely egy brutális gyilkosságok ügyében zajló nyomozást mesél el. Az áldozatok nyakába vésett X a tettes kézjegye, azonban az elkövetők mind emlékezetkieséssel küzdenek és fogalmuk sincs a jelről. A rejtély kulcsa egy hipnotikus kisugárzású csavargó lehet, akinek a manipulációs képességei mindent megmagyarázhatnak. A film lassan, fokozatosan kelt feszültséget. A hipnózisra épülő történet nemcsak a karakterek, de a néző lelkivilágát is mélyen megérinti, így valódi hidegrázós élményt nyújt.
Független japán zombivígjáték, amely zseniálisan forgatja fel a horror műfaj szokványos szerkezetét. Shin’ichirō Ueda 2017-es filmje kezdetben egy zombi horrort forgató stáb történetét mutatja be, amit egyetlen snittben akarnak rögzíteni. A film a kezdeti film a filmben narratívából lassan a forgatás komikus és kaotikus kulisszatitkainak sztorijává válik és nagyon váratlan rétegeket tár fel. A 100 százalékos Rotten Tomatoes-értékeléssel büszkélkedő alkotás egyedülálló elegye a humor és horror lehetőségeinek.
Takashi Miike Audition című filmje valódi horror mestermű, ami Ryu Murakami 1997-es regényén alapul. A történet egy özvegy férfi köré épül, aki álmeghallgatásokkal igyekszik új társat találni, míg rá nem lel az ártatlannak tűnő Asamira. Hamarosan kiderül, hogy a nő múltja sötét és rémisztő. A film könnyed romkomként indul, de hamar átfordul vérfagyasztó rémálomba, brutális és kegyetlen jelenetekkel. Az Audition a japán horror egyik legkultikusabb, mégis alulértékelt darabja, ami garantáltan nyomot hagy az emlékezetedben.
Masaki Kobayashi 1964-ben készült filmje Lafcadio Hearn antológiájának, a Kwaidan: Stories and Studies of Strange Thingsnek az adaptációja, ami négy kísérteties, paranormális történetet tartalmaz. Az egyes novellák (szabad fordításban: A fekete haj, A hóasszony, Hoichi, a fül nélküli, Egy csésze teában) a japán folklór gazdag hagyományaira építenek, különféle borzalmas népi elemeket dolgozva fel, a megátkozott szerelmesektől a kísértetjárta templomokig. A film művészi látványvilága és finom irányítása kiemeli a horror műfajából, miközben a népi horrorra fókuszálva jól megkülönbözteti magát a többi J-horror alkotástól.
Nobuhiko Obayashi 1977-es filmje egy pszichedelikus horrorvígjáték, ami képes halálra rémíteni. A történet hét iskoláslány látogatását mutatja be, egyikük nagynénjének vidéki otthonában, amiről kiderül, hogy kísérteties és gonosz hely. A film során a lányok különböző természetfeletti támadásoknak vannak kitéve, amelyek egészen horrorisztikusak, a levágott fejektől a gyilkos hangszerekig. A House nem a hagyományos rémfilm eszközeit használja, hanem egyedi terrorral, humorral és szürrealizmussal ötvözve teremt új stílusú J-horror mesterművet. A legismertebb jelenet, a véres zongoratámadás tökéletesen összefoglalja a film abszurd és bizarr horrorélményét. Majd meglátod, ha mered.
Hát igen, a többi történelem. A lista valószínűleg legismertebb darabja, de inkább a Naomi Watts-féle, 2002-es, angol nyelvű adaptáció miatt. Az 1995-ben forgatott eredeti, japán mozi Hideo Nakata rendezésében készült, Koji Suzuki 1991-es regénye alapján. A történet középpontjában Reiko Asakawa áll, aki oknyomozó újságíróként küzd az idővel, hogy megfejtse egy kísérteties videokazetta titkát, ami hét nappal a megtekintése után halálos következményeket okoz. A kutatás végül Sadakóhoz vezet (az amerikai remake-ben: Samara), akinek a karaktere forradalmasította a horror műfaját.
8 horror anime Halloweenre, amitől garantáltan rémálmaid lesznek