Mostanság nagyot alakít a Ubisoft, ami csak úgy fűrészeli maga alatt a fát, mintha nem lenne holnap. Most például több milliós NFT-figurákkal indították el az NFT-játékukat.

2024.10.30. – Igazán már semmin sem lepődünk meg, ami bármilyen formában a Ubisofthoz köthető. Bár azt a bravúrt senki sem vitathatja el a francia kiadó vezetőitől, amellyel néhány év leforgása alatt gyakorlatilag leváltották az EA-t a legutáltabb videojáték-kiadókat rangsoroló nívós lista első helyén, hiszen ehhez is kellett némi tehetség, gőg, a játékosok semmibe nézése, na meg némi profitéhség.

Yves Guillemot idiotizmusát már csak a legújabb játékuk, a Champions Tactics: Grimoria Chronicles emeli négyzetre, ami annak ellenére tényleg megjelent, hogy közben olyan ígéretes projektekre mondanak nemet, mint a The Division Heartland, a Prince of Persia: The Lost Crown folytatása, vagy sok más mellett a Ghost Recon Frontline. A vicc akkor válik véresen komollyá, amikor rádöbbenünk, hogy a kicsit sem reklámozott Champions Tactics pontosan az az NFT-blokklánc alapú játék, amivel már évek óta riogat minket a Ubisoft, és amit soha, senki, egyetlen pillanatig sem várt.

A cseresznye a Ubisoft szartortáján a tény, hogy a játék gyakorlatilag, nyíltan és kimondottan egy pay-to-win pénzégető, ami kizárólag azért létezik, hogy elszippantsa az unatkozó kriptomilliomosok-milliárdosok pénzét. A Champions Tactics a pénztárcarablást leszámítva egyébiránt nem feltétlenül rossz játék, de igazán semmi extra: némi gyűjtögetéssel egybekötött teljesen alap figurás taktikai harc az egész, amiben addig tart egy meccs, amíg le nem gyaktuk az ellenfél összes figuráját. (Aki annak idején sokat járt a 2000-es évek közepén megszűnt gyöngyösi Orkarénába, vagy Pesten a máig működő Sárkánytűz Delta Visionbe, annak nem kell nagyon bemutatni).

A gyűjthető figurákban az az érdekes, hogy voltaképp pontosan úgy működnek, mint a fizikai valójukban is létező ikertestvéreik, azaz vásárlás után valóban a miénk lesz, amit aztán olyan áron adhatunk el, amilyen áron csak akarunk. World of WarCraft játékosok számára aligha forradalmi megoldás, de úgy igazán a megrögzött kriptoőrülteken kívül senki sem öklözik örömében a levegőbe. Ami miatt viszont érdekesek ezek az NFT-figurák, hogy a blokklánc révén kriptovalutára váltott pénzért lehet őket megvásárolni. Eddig semmi különös,

csakhogy az egyik figura 23 millió forintba, 64.000 dollárba kerül.

A Ubisoft garantálta a pénzköltést: összesen 2722 egyedi figurára lehet elverni a pénzt, aminek legdrágábbika a Swift Zealot elnevezésű karakter, amiért nem kevesebb, mint 63.372 dollárt kérnek csupán. De ott van még a 9,3 millió forintért árult Glowing Beast, az 1,8 millió forintra taksált Pyro Spellweaver, és a hasonló árszabású Unstable Wrestler – de lehetne még sorolni, inkább nézd meg magad, nevess egy jót a játék nyilvános boltjában.

Persze, mindenki arra költi a pénzét, amire csak akarja. Még véletlenül sem nyúlnék mások pénztárcájába. A probléma inkább a Ubisoft egyre pofátlanabb lehúzós attitűdje, ami félő még a korábbinál is jobban átszivároghat a valódi játékaikba. És a gond nem az ilyesféle gyűjtögetésekkel van; mindenki átkozza a mikrotranzakciós rendszereket – amiket valóban lehet rosszul, manipulatív módon használni, de míg az olyan játékokban van jelen, ahol valamilyen szinten indokolt, mint a gyűjtögetős kártyajátékok (pl. Heartstone), ahol pontosan úgy nyitogathatunk lapokat, mint tennénk a valóságban a Hatalom Kártyáival, vagy a Magic, the Gatheringgel, nincs ezzel baj.

A Champions Tactics legnagyobb problémája, hogy szó szerint milliószor több pénzt kérnek egy kézzel megfoghatatlan hülyeségre, mint a fizikai valójukban is létező játékok valódi figuráikra, melyek – a Ubisoftból kiindulva – egyik napról a másikra veszíthetik el az értékük 99,9%-át. Az NFT-gyűjtő ugyanis csak akkor járna ezekkel jól, ha közben megkapja azt a garanciát is, hogy a vásárlása nem csak szórakozás, de egy befektetés is – pont, mint a Pokémon-kártyák esetében. Csakhogy a zsebszörnyes lapok sem azért kerülnek milliókba, mert a Nintendo azt mondja, hogy, hanem mert az egész világon csupán 10-et lehet kibontani a pár ezer forintos randomizált csomagokból. Arról meg már nem is beszélve, hogy ezeket a ubisoftos NFT-figurákat akár még pénzmosásra is használhatják. Nagy fantázia legalábbis nem kellene hozzá.

 


Bódi Dániel

Ezt is olvasd el:

8 INGYENES kiváló indie horrorjáték a halloweeni rettegéshez

×