10 mod, ami annyira zseniálisan sikerült, hogy teljes játék lett belőle
Minden videojáték egy jó ötlettel indul, és akadnak, amelyeken belül a gamerek is alkothatnak. Némelyik modder ezzel egy új játék alapjait teszi le. Íme, a legjobbak.
Minden videojáték egy jó ötlettel indul, és akadnak, amelyeken belül a gamerek is alkothatnak. Némelyik modder ezzel egy új játék alapjait teszi le. Íme, a legjobbak.
Minden videojáték egy jó ötlettel indul, és akadnak, amelyeken belül a gamerek is alkothatnak. Némelyik modder ezzel egy új játék alapjait teszi le. Íme, a legjobbak.
2024.10.16. – Ha egy játék modding eszközkészletet kínál a közösségnek, az kiváló módja annak, hogy tartós, elkötelezett közösség alakuljon ki a cím körül, így az nagyon sokáig fennmarad, aktív felhasználói körrel. A modok lehetőséget nyújtanak a játékosoknak, hogy kreatív ötleteiket egy könnyebben kezelhető, barátságosabb környezetben valósítsák meg – szemben a hagyományos játékfejlesztési platformokkal. Néha egy-egy mod olyan jól sikerül, hogy kiemelkedik a tömegből – akár a kiváló minősége, akár a fanatikus rajongótábor miatt, és teljes, önálló játék születik belőle. Az összeállításhoz köszi a segítséget, DualShockers!
Half-Life 2 – Garry’s Mod
A Garry’s Mod eredetileg a Half-Life 2-höz készült modként indult: a Source Engine-t felhasználva létrejött sandboxban a felhasználók szabadon manipulálhatják a játék elemeit – jelenetek, minijátékok, animációk vagy akár rövidfilmek készítéséhez. Ez a mod gyorsan elképesztő népszerűségre tett szert, és azóta is rengeteg mém alapja.
2006-ban jelent meg az önálló verziója a Steamen, ahol a kezdetektől fogva „rendkívül pozitív” felhasználói értékeléssel rendelkezik. Bár azóta a Source Filmmaker átvette a főszerepet az animációk és rövidfilmek készítésében, a Garry’s Modot még mindig több ezren játsszák naponta.
The Elder Scrolls V: Skyrim – The Forgotten City
Hihetetlen, hogy több mint egy évtizeddel a Skyrim megjelenése után is hetente számtalan modja lát napvilágot, de meglepően kevés jut el közülük önálló játékként is a nagyközönséghez. A The Forgotten City az egyik – ha nem az egyetlen Skyrim mod -, ami teljes értékű játékként is debütált. Mire így megjelent, a modot már több mint három millióan töltötték le. Egy titokzatos városról szól, ahol megáll az idő. A történet olyan jól sikerült, hogy még az Ausztrál Írószövetség díját is elnyerte a kivételes narratíváért.
Half-Life 2 – The Stanley Parable
Elgondolkodtató történet a választásokról és a szabadságról. Az egész Half-Life 2 modként indult, majd 2013-ban önálló játékként debütált, végül a 2022-es Ultra Deluxe kiadás erősítette meg a kultikus státuszát a játéktörténelemben. Ami igazán különlegessé teszi a The Stanley Parable-t, az az, hogy képes teljesen felforgatni a játékos elvárásait. Az apró döntésektől kezdve rengeteg furcsa és szürreális befejezésre számíthatunk, amivel a játék messze túllépi a hagyományos interaktív narratívák kereteit.
DotA 2 – Auto Chess
Az Auto Chess egy stratégiai játék, amiben a fő feladatod, hogy megfelelően kombináld az egységeidet, fejleszd őket, elhelyezd a pályán, majd hátradőlj, miközben az AI látványos effektekkel és ütközési hangokkal intézi el a harcot. Jó kis buli, de igazán érdekes, hogy olyan játék, ami egy másik modból született játék modja. Az eredeti változat a DotA Auto Chess volt. Ahogy a neve is sugallja, a DotA 2-ből nőtt ki. Rendkívül egyszerű játékmenet, minimális belépési szint és a gyors meccsek jelentik a titkát, egyben a sikerét is. Amikor 2019-ben megjelent a különálló verzióban, versenyzői tömegeket mozgatott meg.
Half-Life – Counter-Strike
Néhány mod játék lesz, néhány pedig globális jelentőségű siker. A Counter-Strike tökéletes példa az utóbbira. Az eredeti Half-Life egyik modjaként indult, de olyan hatalmas népszerűségre tett szert, hogy a Valve felkarolta a fejlesztőcsapatot, és maga az IP is egy teljes értékű játékká nőtte ki magát. A többi történelem: a Counter-Strike nemcsak az egyik legjátszottabb e-sport lett a világon, hanem több folytatást is kapott, ugyebár.
ARMA 2 – DayZ
Az ARMA 2 alapjai lehetővé tették, hogy a játékosok ne csak lövöldözzenek, hanem a környezettel és egymással is komplex módon lépjenek interakcióba. Ebből kiindulva zseniális ötlet volt egy olyan modot létrehozni, ami zombikkal tölti meg a nyílt világú térképet, amiben a játékosok közötti interakció kulcsszerepet kap. A DayZ gyorsan ismertté vált, részben a tartalomgyártóknak köszönhetően, akik vad kalandokat osztottak meg a nézőkkel. Bár a mod önálló változata mérsékelt sikerként hagyta el az Early Accesst, azért elindította a túlélőjátékok új hullámát.
Half-Life – Natural Selection 2
Még mielőtt a hős-alapú lövöldék átvették volna az uralmat az FPS-ek világában, volt egy mod, ami idegeneket állított szembe emberekkel egy élet-halál harcban. A Natural Selection egy Half-Life multiplayer mod volt, amiben a játékosok két frakcióba osztva küzdöttek, egy hatalmas űrhajó irányításáért. A különlegessége a stratégiai FPS-elemekben rejlett, ugyanis a játékosok kihasználhatták a karaktereik egyedi erősségeit és gyengeségeit, hogy eldöntsék a csata kimenetelét. Az idegenek például organikus csapdákat helyezhettek el és kaptárokat terjeszthettek, míg a tengerészgyalogosok tornyokat állíthattak fel, és lőszert oszthattak társaiknak. Bár a Natural Selection sosem kapott önálló kiadást, a sikere közvetlen folytatáshoz vezetett, ami már külön játékként jelent meg.
ARMA 3 – PlayerUnknown’s Battlegrounds
A Battle Royale ma már az egyik legnépszerűbb műfaj, pedig néhány éve létezik csak. Azóta PlayerUnknown úgy döntött, az ARMA 3-ból egy 100 fős, mindent elsöprő túlélőharcot csinál. A PlayerUnknown’s Battlegrounds annak az eredménye, amikor valaki túl sok időt tölt egy lassú, feszültséggel teli sandbox túlélőjáték készítésével, és végül bekattan. A PUBG teljesen új szintre emelte a DayZ által megkezdett utat, pörgős akcióval, villámgyors döntésekkel és gyorsan lezajló, önálló meccsekkel. Az önálló verzió még mindig stabilan sikeres, de a legnagyobb öröksége az, hogy megnyitotta az utat a Battle Royale műfaj előtt, lehetővé téve olyan óriások felemelkedését, mint a Fortnite és a Call of Duty: Warzone.
Half-Life 2 – Chivalry: Medieval Warfare
A sikeres Half-Life 2 modok sorát gazdagítja: online PvP, amiben sokkal fontosabb a pontos időzítés és a precíz ütések leadása, mint az ész nélküli gombnyomkodás. A játék eredetileg Age of Chivalry néven indult, és a játékosokat egy középkori fantáziavilágba repítette. A maga idejében az egyik legambiciózusabb modnak számított, így nem meglepő, hogy végül önálló, teljes értékű játékká fejlődött.
Warcraft III: Reign of Chaos – Minden, ami MOBA
Néhány mod olyan legendás és kedvelt, mint a Defense of the Ancients (DotA). Ez a Warcraft III-ra készült egyedi térkép átalakította a valós idejű stratégiai játékot 5v5-ös összecsapásokká, amelyekben minden játékos saját hőst irányít, egyedi képességekkel és felépítéssel. A DotA lényegében egy teljesen új műfajt teremtett, bár hivatalos nevet csak akkor kapott, amikor a fejlesztők túlléptek a mod keretein, és alkottak két önálló címet. Az egyik fejlesztő, IceFrog, megtartotta a jogokat, és a Valve-lal együttműködve létrehozta a DotA 2-t, míg Pendragon és Guinsoo megalapította a Riot Games-t, amely a League of Legends-t hozta el számunkra. Ezzel létrejött a Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) műfaj, ami örökre megváltoztatva a videojátékok világát.
8 film, amiről valószínűleg nem tudod, hogy képregény az alapja