Így hozhatod ki a maximumot a Windowsból a Microsoft saját programjával
A Microsoft PowerToys alkalmazása hosszú ideje velünk van már, ám az elmúlt hónapokban folyamatosan fejlődött a segédprogram.
A Microsoft PowerToys alkalmazása hosszú ideje velünk van már, ám az elmúlt hónapokban folyamatosan fejlődött a segédprogram.
A Microsoft PowerToys alkalmazása hosszú ideje velünk van már, ám az elmúlt hónapokban folyamatosan fejlődött a segédprogram.
2024.10.15. – A Microsoft PowerToys története sokkal régebbre nyúlik vissza, mint ahogy az elsőre gondolhatnánk. Az első verzió Windows 95-höz készült és 15 olyan hasznos funkciót, kiegészítőt tartalmazott, melyeket a mindennapi használat során is előszeretettel használtak az akkori felhasználók. Ilyen volt a TweakUI, mellyel a rendszerünk felületét szabhattuk át vagy éppen a CabView ami a cabinet fájlok egyszerű kezelését segítette elő. A Windows 95-ös PowerToys után egészen XP-ig kellett várnunk a következő verzióra, mely az akkori kornak megfelel újdonságokkal ruházta fel a rendszert.
2019 végén aztán úgy döntött a Microsoft, hogy a Windows 10, majd később 11 rendszerek is megérdemlik az extra törődést, ráadásul teljesen nyílt forráskódúvá tették az alkalmazást. A Microsoft 2024-ben is aktívan fejleszti, éppen pár napja, október 7-én jött ki a legújabb verzió. Az alkalmazás rengeteg kisebb-nagyobb fejlesztéseken ment keresztül az elmúlt 2 évben is, új funkciókat is kapott, miközben a régiek is fejlődtek. Éppen ezért, két év után ismét érdemes lehet áttekinteni a legjobb funkciókat.
Nézzük is, hogy milyen funkciókkal bővíti rendszerünket a PowerToys!
Gyakori jelenség, hogy ha webről vagy épp egy Word dokumentumból másolunk ki szöveget, akkor bizony a formázást is visszük magunkkal. Sok esetben ez teljesen felesleges, ilyenkor jöhet jól a Ctrl + Shift + V parancs a Ctrl + V helyett. A PowerToys azonban erre is megoldást nyújthat. Az Advanced Paste funkció segítségével sima szövegként, JSON formátumban vagy akár AI-val felturbózott szövegként is beilleszthetjük a vágólapra illesztett szövegrészletet. Az AI képességekből sejthető, hogy ez az egyik legfrissebb funkció.
A PowerToys feltelepítése után lehetőségünk nyílik bármelyik ablaknál kiválasztani, hogy mindig legfelül legyen, akármilyen programokat is nyitunk meg mellé. A Feladatkezelő beépítetten tudja ezt, ám sok külsős programnál is hasznát tudjuk venni. Ehhez az adott ablakon a Windows+CTRL+T billentyűket kell lenyomnunk, ha pedig vissza szeretnénk vonni a fenti műveletet, akkor elég ugyanezt a kombinációt leütnünk.
Néha szükségünk lehet arra, hogy a gép hosszú órák után is kitartóan végezze a műveleteket, nagy fájlok hosszú ideig tartó letöltésénél pedig különösen fontos, hogy ne szakadjon meg a folyamat. Manuálisan állítani a számítógép altatásának idejét nem biztos, hogy megéri, ám a Microsoft erre is kitalált valamit. A PowerToys ikonjára jobbklikkel kattintva könnyedén beállíthatjuk, hogy mikor és hogyan menjen alvó módba a gépünk.
A PowerToys Run szintén az egyik legjobb PowerToys fejlesztés. Akik már láttak valaha MacOS-t, azoknak ismerős lehet a fenti felület, hiszen erőteljesen az Apple féle Spotlightból merített ihletet. Gyakorlatilag egy felturbózott Futtatás menüről beszélhetünk, mellyel pillanatok alatt indíthatjuk az általunk keresett programot. Az Alt+Space kombinációval hívhatjuk elő a PowerToys telepítése után.
A PowerRename és Image Resizer képében két hasznos kiegészítőt is kapunk. Az egyikkel pillanatok alatt átnevezhetünk akár több száz fájlt is, míg a másikkal értelemszerűen a képeket méretezhetjük át mindenféle külsős alkalmazás megnyitása nélkül. A PowerRename alkalmazást külön kell futtatni, a képméretező modul azonban teljes mértékben beépül a rendszerünkbe, így egy jobbklikk segítségével bárhol elérhetjük.
A fenti kiemelt funkciók mellett további, hasznos fejlesztéseket is tartalmaz a PowerToys:
Az alkalmazást telepíthetjük a Microsoft Store-ból pár kattintással, de választhatjuk a PowerToys hivatalos GitHub oldalát is, hiszen teljesen ingyenes és nyílt forráskódú segédprogramról beszélünk. Ha GitHubról töltenénk le, akkor a PowerToysSetup.exe fájlt kell futtatnunk, Store esetében nem kell külön lépéseket végrehajtanunk.
A videojátékok történetének 7 legvállalhatatlanabb PC-s portja