Elon Muskék megcsinálták: a visszatérő Starship és a Super Heavy hordozórakéta űrtörténelmet írt.

2024.10.13. – Minden túlzás nélkül űrtörténelmet írt a SpaceX a Starship rakétarendszerének vasárnapi ötödik tesztkilövése során: az űrhajó nemcsak sikeresen kijutott az űrbe, majd visszatért az Indiai-óceánba csapódva, de a 71 méter magas, és 33 Raptor hajtóművel felvértezett Super Heavy hordozórakéta is egyben visszatért a dél-texasi Starbase kilövőállomásra.

A tesztkilövés nem csak azért bír történelmi jelentőséggel, mert az újrahasznosítható hordozórakéta most először tért vissza tökéletesen és/vagy kritikus sérülések nélkül, hanem mert az a roppant bonyolult „pálcika-manőverként” emlegetett technikával elsőre tökéletesen bekormányozta magát a Mechazilla állomás rögzítőkarjaiba. Ilyen mutatványt korábban soha senki sem hajtott végre az űrkutatás történelme alatt.

Videojáték -> Esport -> Fogadás. Tippelj meccsekre és nyerj az Unibeten kockázat nélkül! 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés! Regisztrálj! (x)

A tesztkilövés sikeressége azért is kulcsfontosságú, mert a SpaceX nyerte a NASA 2026 szeptemberére tervezett Artemis III missziójának gyakorlati lebonyolítását, azaz Elon Musk vállalatának legnagyobb űrhajóival juttatnának hosszú idő után újra embert a Holdra – majd vissza, ez a dátum pedig mindennek fényében egyre biztosabban tartható marad. Elon Musk terveiben persze mindig megjelenik a Mars meghódítása is, de arra minden bizonnyal tovább kell várni két évnél.

Mindemellett a kilövőállomására hiba nélkül visszaszálló Starship hordozórakéta nemcsak dollármilliókat spórol meg, de jelentősen felgyorsíthatja a kilövéseket is – a jóval kevesebb súlyt elbíró Falcon-9-es rakéták például az óceánon várakozó drónhajón landoltak, amit aztán külön be kellett gyűjteni és visszaszállítani a bázisra. A Super Heavy tehát az űrtörténelem legfejlettebb és legnagyobb mértékben újrahasználható hordozórakétája.


Bódi Dániel

Ezt is olvasd el:

Hordozható kézikonzol készült az Xbox 360-ból

×