A kutatók megpróbálják létrehozni a barátságos Pókember által használt ikonikus hálófolyadékot, és elvileg véletlenül sikerült.

2024.10.10. – Mindenki szeretne Pókember lenni és sajnos vannak olyanok is, akik még kockáztatnak is, hogy szuperhőssé váljanak. Korábban több esetben is kaptunk olyan híreket, hogy gyerekek azért maratták meg magukat mérgespókkal, hogy átváltozzanak. Mondanom sem kell, nem ez a legjobb módja, hogy pókhálóval lengedezz a budapesti társasházak között. Bár még sok év választ el minket attól, hogy ez valósággá váljon, a Pókember hálófolyadék alapjai már hivatalosan is megvannak.

Tudtad, hogy az Unibeten Esport meccsekre is lehet fogadni? Most 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés vár, ha regisztrálsz! (x)

Pókember

Nem tudom, miért, de Peter Parker gyakorlatilag nagyon egyszerűen, iskolában található anyagokból állítja elő a különleges hálófolyadékot. Sajnos a valóságban ez nem ilyen egyszerű, de a tudósok elvileg már közel járnak. A Tufts University Silklab kutatócsoportja nemrég egy tanulmányt tett közzé az Advanced Functional Materials nevű folyóiratban. Ebből kiderül, hogy az első háló-technológiát egy olyan folyékony anyag formájában hozták létre, ami azonnal megszilárdul, miután kilőtték egy tűből. A kutatók selyemszálakat vesznek lepkegubókból, amiket aztán a fibroin nevű elemmé redukálnak. A fibroint ezután speciális ragasztóanyagokkal kombinálják, és egy tűhegyes eszközből kilövik. Röviddel azután, hogy a folyadék rostszervé vált, a tárgyakhoz tapad, majd megszilárdul, szóval rögzíthető a tárgyakhoz. Fontos megemlíteni, hogy a valódi pókhálók 1000-szer erősebbek, mint a kutatók által ebben a tanulmányban létrehozott mesterséges háló. Bár a kutatók hálója közel sem olyan erős, mint egy pókháló, mégis képes különböző körülmények között a saját súlyának több mint 80-szorosát meghaladó tárgyakat felvenni. Azt is elárulták, hogy az inspiráció abszolút a Pókember képregény volt.

Nézd csak:

A felfedezés amúgy teljesen véletlenül történt. „Egy olyan projekten dolgoztam, aminek a során rendkívül erős ragasztót készítettem selyemfibroin felhasználásával. Miközben acetonnal tisztítottam az üvegedényeimet, észrevettem, hogy az üveg alján egy pókhálószerű anyag képződik” – mondta Marco Lo Presti, a Tufts kutatási adjunktusa.

Ezt láttad?

Ha szorít az idő: 7 RPG azoknak, akik nem érnek rá

×