Az első 800-as chipsetes AMD alaplapok 2024 októberében debütálnak. Nem biztos azonban, hogy az újoncokat érdemes választani.

2024.10.08. – Az AMD 2024 júniusának elején mutatta be a Ryzen 9000 processzorokat. Ezek továbbra is a 2022-ben bemutatott, AM5 foglalatba érkeztek. A 2022-es foglalatváltáskor, nem csak a processzorok külseje, kupakja változott, de a foglalat is teljesen más kialakítást kaptak Az AM4 úgynevezett μOPGA-ZIF elven működött, azaz a tűk a processzoron kaptak helyet. Az Intel azonban már hosszú évek óta az alaplapokra helyezi el a tűket. Az AMD úgy döntött, hogy ő sem vár ki tovább, az AM5 esetében már szintén az alaplapon találjuk az egyes pineket. Szintén hatalmas változtatás volt, hogy csak és kizárólag DDR5-tel elégedettek meg az érkező processzorok.

A Ryzen 7000, Ryzen 8000 és Ryzen 9000 szériás processzorokat 2024 őszéig 3 féle chipsettel felszerelt alaplapba helyezhettük bele. Az A620 jelölésű lapok képviselik a belépő szintet, a B650(E) alaplapok az arany középutat, az X670(E) alaplapok pedig az abszolút felső kategóriát. Az E, azaz Extreme változatok a PCIe 5.0 támogatást jelzik a B650 és X670 lapok esetében, melyet a VGA és az NVMe SSD is megkaphat, ám manapság nem sok eszköz használja még ki. 2024 őszén azonban négyre bővült a chipsetes száma, hiszen elkezdtek szállingózni az első X870-es AMD alaplapok.

Megérkezett a 800-as széria első újonca

Az AMD ezúttal sem bízta a véletlenre, máris egy remek marketingtrükkel indította az új chipset. A 600-as chipset után értelemszerűen a 700-asnak kellett volna következnie, ám cég máshogy döntött. Az új alaplapok ugyanúgy 800-as számozást kapnak, mint az Intel 15. generációs alaplapjai. A lépés kicsit az Xbox 360 és PlayStation 3 elnevezéseknél uralkodó állapotokra hajaz, hiszen a Microsoft direkt nem Xbox 2-ként nevezte el akkor az új konzolt, nehogy a vásárlók azt higgyék, hogy gyengébb terméket kapnak, ha őket választják. Ez természetesen kicsit összezavarhatja majd a vásárlókat, de manapság a webshopok egész hatékonyan jelölik, hogy az adott modell milyen processzort is támogat.

AMD alaplapok

2024 őszétől az alábbi chipset csatlakozik a korábbi, 600-as számozású alaplapok mellé:

  • AMD X870E – PCIe Gen 5 SSD és VGA támogatással – USB 4 támogatással – CPU és memória tuning támogatással
  • AMD X870 – PCIe Gen 5 SSD és VGA támogatással – USB 4 támogatással – CPU és memória tuning támogatással

Fontos kiemelni, hogy X870E és X870 esetében már KÖTELEZŐ az USB 4 támogatása, szemben a korábbi generáció opcionális USB 4 támogatásával.

Megéri az új AMD alaplapokat választani?

Ha éppen AMD-s masina összeállításán ügyködsz, akkor bizony most még színesebb felhozatalból kell választanod. Az továbbra is teljes mértékben kijelenthető, hogy a legbölcsebb döntés (főleg ár-érték tekintetében) az lehet, ha a B650-os alaplapok felé nézelődsz. A B650 lapok már semmilyen szinten nem limitálják a processzorokat, gyakorlatilag bármilyen példányt rakhatunk a legtöbb B650-es lapba, még akár Ryzen 9 9950X-et is. A 4.0-es PCIe sem feltétlenül visszatartó tényező, hiszen még az a generáció sincs teljesen kiaknázva, még csak most szállingóznak az első, méregdrága 5.0 SSD-k. Ha valakinek mindenképp szükséged van az 5.0 verzióra, akkor a B650 Extreme alaplapok is felmerülhetnek opcióként, de ár-értékben a sima variánsok nyernek. Éppen ezért, hacsak nincs valamilyen különleges igényünk, akkor mindenképp a B650-es felhozatalból érdemes választanunk.

AMD alaplapok

Ha azonban mindenképp a felső kategóriás X870(E) és X670(E) alaplapokat állítod szembe, akkor szintén nem biztos, hogy az új alaplapok közül érdemes válogatnod. Az első időszakban jelentős felárral rendelkeznek ezek a korábbi generációhoz képest, miközben nem sok előnyt hordoznak magukkal. Nézzük is, hogy miért nem:

  • Az X870(E) esetében az USB 4 támogatás kötelező, ám a korábbi generációból is találunk olyan alaplapokat, melyen már van ilyen csatlakozó
  • A nem Extreme jelölésű X870 alaplapok kevesebb PCIe sávval rendelkeznek, mint a korábbi, X670 ÉS X670E alaplapok, ám az tény, hogy PCIe 5.0 generációs sávból többet találunk rajtuk
  • Chipset terén annyira nincs újítás, hogy konkrétan UGYANAZ a PCH chipset foglal helyett az alaplapokon, mint a korábbi, B650 / X670 modelleken

A fenti felsorolást átolvasva már kiderülhet, hogy miért is lehet rossz vétel az első időszakban az új generáció. Az újdonság varázsa miatt kapásból kileng az amúgy sem kellemes ár-érték mutató, miközben valódi, mindennapi használat során tapasztalható előnyből nem sok van. Sőt, az X870 esetében még kevesebb PCIe sávval is kell kalkulálni, mint amit az elődnél megkaptunk. Ennek tükrében kijelenthető, hogy a B650 lehet továbbra is a legjobb opciónk, ha pedig valami különlegesebb igényed van, akkor a régebbi, X670(E) alaplapok is bőven ki tudnak szolgálni, az esetek nagy részében alacsonyabb árcédulával megfűszerezve. Nagy eséllyel az AMD szépen lassan kivezeti majd a korábbi alaplapokat, így 2025 elején már más lehet a helyzet, ám 2024 októberének elején a fentebb taglalt körülményeket figyelembe véve kell döntést hozni.

Borító: ASUS

Ezt olvastad már?

A Goku-napon megszavazták a legjobb Dragon Ball harcokat – az elsőn meg fogsz lepődni

×