A Windows Defender már hosszú évek óta jól működik, sokan mégsem aknázzák ki teljes mértékben a rendelkezésre álló lehetőségeket.

2024.10.07. –Az elmúlt évtizedek nem túl kellemes tapasztalatai alapján sokakban él az a képzet, hogy a Windows beépített szolgáltatásai nem túl használhatóak. Szó sem róla, ebben tényleg volt némi igazság, hiszen annak idején valóban nem vizsgáztak jelesre a cég megoldásai. Még a 2010-es években is kötelező lépés volt a Windows feltelepítése után egy-egy külsős gyártótól származó vírusirtó installálása. A Windows mérnökei azonban nem elégedtek meg ezzel, folyamatosan alakították a Defender védelmet. Windows 10-re már biztosan beérett ez a megoldás, napjainkban gyakorlatilag a legjobb vírusirtók között tarthatjuk számon a Defendert. A vírusirtó funkción kívül azonban van egy olyan megoldás is, mely zsarolóprogramok esetén lehet igazán hatékony, sokan mégsem kapcsolják be.

Windows Defender

Windows Defender

Windows Security

Mára a Windows Defender csak egy része a Microsoft védelmi szolgáltatásainak. Ezt kollektíven Windows Security-nek hívja a cég. A Windows Defender indításkor a memóriába kerül, hogy aztán valós időben is vizsgálhassa a fájlokat. Ezen kívül természetesen lehetőségünk van manuális szkennelésre, akár gyorsra, akár sokkal lassabbra is. Megadhatunk specifikus mappákat is, de teljesen offline keresést is indíthatunk, hogy biztosra menjünk a gépünk védelmének érdekében. A zsarolóprogramok elleni védelem is ezek közé tartozik.

Zsarolóprogramok

A Microsoft weboldala hibátlanul összefoglalja, hogy mik is ezek a programok. A zsarolóprogramok olyan kártevők, amelyek titkosítják a számítógépen található fájlokat, vagy meggátolják a számítógép használatát, amíg nem fizeti ki a megfelelő összeget (váltságdíjat) a feloldásukhoz. Ha a számítógép egy hálózatra csatlakozik, a zsarolóprogram a hálózat többi számítógépére vagy tárolóeszközére is átterjedhet.A zsarolóprogramok képesek megcélozni bármilyen számítógépet, legyen az otthoni számítógép, vállalati hálózaton található PC vagy kormányzati hivatal által használt kiszolgáló. Pillanatok alatt elveszíthetünk értékes fájlokat, legyen szó céges dokumentumokról vagy épp családi képekről.

A beépített védelem

Kevesen tudják, de a Windows rendelkezik dedikált védelemmel az ilyen jellegű esetekre. Ez valójában a OneDrive-val összekötött, automatikus mentés, megfűszerezve a védett mappákkal, ám a kritikus fájlokat érdemes lehet ilyen formában is óvni. Nézzük is, hogy milyen módon kell bekapcsolni:

  • Nyisd meg a Start Menüt
  • Gépeld be a Windows Biztonság / Windows Security kulcsszót, majd nyisd meg az első találatot
  • Ha mindent jól csináltál, akkor eljutottál a Windows Biztonság felületére
  • A felület alsó szegmensében találod a Ransomware Protection, vagy magyarul a Zsarolóprogramelleni védelem szekciót
A OneDrive lesz a kulcs a Windows beépített zsarolóprogram elleni védelménél

A OneDrive lesz a kulcs a Windows beépített zsarolóprogram elleni védelménél

Ha aktívan használod a OneDrive tárhelyet, akkor nagy eséllyel nincs sok dolgod, ilyenkor a rendszer sok esetben elvégzi ezt a lépést helyetted is. Sokaknál azonban nincs bekapcsolva az ingyenes tárhely sem. Ekkor a Set up OneDrive / OneDrive beállítása gombra kell kattintani, majd az operációs rendszer végigvezet minket a lépéseken. Ez már egy remek lépés a biztonság felé, hiszen a kiválasztott mappák tartalmát a Microsoft szinkronizálja a OneDrive szolgáltatás segítségével.

Előfordulhat, hogy be kell külön állítani a Windows OneDrive-ot

Előfordulhat, hogy be kell külön állítani a Windows OneDrive-ot

Itt még azonban nem ér véget a történet, érdemes lehet Védett mappákat is létrehozni, ha ezt valamiért nem tette volna meg automatikusan a rendszer. A szabályozott mappahozzáférés meghatározott mappákat jelöl ki, amelyekhez csak megbízható alkalmazások férhetnek hozzá. Ez megakadályozza, hogy a mappák tartalmát rosszindulatú programok, például zsarolóprogramok módosítsák vagy titkosítsák. Ezt az alábbi módon tehetjük meg:

  1. Lépj a Start  > Gépház > Frissítés és biztonság  >Windows biztonság fülre , majd válaszd ki a Vírusok és veszélyforrások elleni védelem lehetőséget.
  2. Vírus- és veszélyforrás-kezelési beállítások területen válaszd ki a Beállítások kezelése lehetőséget.
  3. Válaszd ki a Mappahozzáférés felügyelete területen látható Mappahozzáférés felügyeletének kezelése lehetőséget.
  4. Válaszd ki a lap Mappákhoz való hozzáférés szabályozása részén látható Védett mappák lehetőséget.
  5. Válaszd ki a Védett mappa hozzáadása lehetőséget, és kövesd az utasításokat mappák felvételéhez.

További alkalmazásokat is hozzáadhatsz a megbízható listához, ha az Alkalmazás engedélyezése szabályozott mappahozzáférésen keresztül, majd az Engedélyezett alkalmazás hozzáadása lehetőséget választod. A fenti lépéseknek köszönhetően már tényleg biztonságban tudhatjuk a legértékesebb fájljainkat, miközben még online mentés is készülhet róluk. Természetesen a OneDrive ingyenes, 5 GB-os tárhelye limitáló tényező lehet, ám a kritikus fájlok védelmére így is remek opció. 

Ezt olvastad már?

Milyen videojátékokkal játszhatnak Észak-Koreában?

 

×