Wooting 80HE gamer billentyűzet teszt - A legjobb?
A Wooting már 2016 óta ostromolja a billentyűzetek piacát, ám a 60HE hozta el az igazi áttörést számukra. 2024 második felében pedig a 80HE bizonyíthat.
A Wooting már 2016 óta ostromolja a billentyűzetek piacát, ám a 60HE hozta el az igazi áttörést számukra. 2024 második felében pedig a 80HE bizonyíthat.
A Wooting már 2016 óta ostromolja a billentyűzetek piacát, ám a 60HE hozta el az igazi áttörést számukra. 2024 második felében pedig a 80HE bizonyíthat.
Wooting 80HE – LED BAR2024.09.30. – Nem titok, hogy manapság a gamer perifériákat tekintve igencsak kellemes választási lehetőségekkel találkozhatunk. Már olcsóbb ársávban is remek gamer fejhallgatók, egerek és billentyűzetek között válogathat az ember. Volt egy időszak, amikor egyértelműen az egerek fejlődtek a legdinamikusabban, ám néhány éve ez megváltozott. Mostanság már a legolcsóbb példányokban is kiakaszthatatlan szenzorokkal találkozhatunk, de a vezeték nélküli technológia sem álom 30 ezer alatt sem. 2023-ban és 2024-ben inkább a billentyűzet terén történtek érezhető, mérhető technológiai ugrások.
Az elmúlt időszakban szinte minden nevesebb gyártó jelentkezett analóg és/vagy mágneses, azaz hall-effect kapcsolós billentyűzetekkel. Az azonban kétségtelen, hogy a Wooting jelölte ki az utat számukra. A Wooting One közösségi finanszírozása 2016-ban vette kezdetét, az első példányok pedig 2017-ban jutottak el a megrendelőkhöz. Akkor még nem mágneses, hall-effect kapcsolók adták a lelkét a működésnek, de az analóg funkciók már akkor is elérhetőek voltak. Az abszolút sikert a cégnek azonban a 60%-os méretű Wooting 60HE billentyűzete hozta el, mely nálunk is járt már tesztpadon 2023 elején. 2024-re azonban tovább emelte a holland cég a tétet. A Wooting 80HE egy 80%-os kialakítással operáló billentyűzet, mely az előző példányok által kikövezett utat követi, ám specifikációban még rájuk is licitál. Nézzük is, hogy mit tud valós körülmények között.
A cég ezúttal sem hazudtolja meg magát, egy igazán letisztult dobozban érkeznek a billentyűzetek. Számomra a Wooting 60HE minimalista, de mérföldekről felismerhető fekete-sárga dobozát eddig nem győzte le egyik gyártó sem, ez a 80HE-nek sem sikerült. Ennek ellenére így sem lehet összekeverni más gyártók termékeivel, illetve a külsős forgalmazás hiányának köszönhetően nem is találkozunk ezzel a dobozzal az üzletekben.
A billentyűzet nyers specifikációja:
Ebben az árkategóriában már elvárt lehet sokak számára némi extra körítés. Szerencsére ez nem maradt el ezúttal sem. Rengeteg tartozékkal megpakolták az amúgy belül is kifejezetten igényes dobozt. Az alábbi beltartalomra érdemes felkészülni:
Sokan egy standard TKL kialakítást vártak a cégtől, ám a Wooting csavart egyet a dolgokon. Valamennyire egyedi, 80%-os (77.5%) kialakítást kapott a billentyűzet, nem véletlen a 80-as számozás. A 60HE+ billentyűzettel ellentétben itt már találunk dedikált ESC és F1-F12 sort is, illetve a nyilakról sem kell lemondani. A manapság népszerű, tekerhető hangerő állítóról (knob) le kell mondanunk, a legtöbben talán ezt hiányolják a legjobban a billentyűzetről. Valóban kellemes adaléka lehetne a perifériának, de szerencsére az FN kombinációkkal a hangerő állítás is gyerekjáték. Az olcsóbb műanyag (PCR) változat közel 800 grammos súlya árulkodik azért, hogy nem spórolták ki az anyagot a billentyűzetből. Műanyag ház ide vagy oda, prémium élményt ad a billentyűzet használata az első percektől.
Engem annak idején már a 60HE is meggyőzött a gépelési élményt illetően, a 80HE azonban tovább emelte a tétet ilyen téren is. Gasket mounttal, azaz valamennyire rugalmas felfüggesztéssel is készültek a tervezők a friss modellnél. Ez az emberek többségének jobb gépelési élményt ad, illetve az ujj ízületeinek terhelésén is segíthet. Az azonban tény, hogy árkategórián belül talán még így is az egyik legmerevebb konstrukció, ám a hall-effect szenzorok kialakítása miatt kellett meghozniuk ezt a döntést. A nagyobb billentyűk megtámasztásáért felelős stabilizátorok is remek minőséget képviselnek, magabiztosan teszik a dolgukat az Enter, a Backspace vagy épp a Space alatt. A fentebb említett szilikon talpak segítségével pedig a nagy, közepes és kisebb tenyérrel rendelkező felhasználók is megtalálhatják a legkevésbé fárasztó pozíciót.
Használhatunk saját keycapeket is, ám a gyártó oldaláról beszerezhetünk magas minőségű PBT kupakokat is. Az RGB effektek szépen átsejlenek ezek feliratain, szintén nem kellett csalódni ezen a téren sem. A nyomtatott áramkör északi tájolású RGB LED-ekkel van felszerelve, melynek köszönhetően jobb lehet a kupakok megvilágítása a déli tájolású kialakításhoz képest. A 80HE megvásárlása során több PCR és Zinc ház közül választhatunk. A bejegyzésben az áttetsző Ghost PCR szerepel, de természetesen a tradicionális fekete is kiválasztható, ha éppen arról van szó. Az RGB kedvelőknek talán ez a Ghost-féle vonal jobb választás is lehet, hiszen ennek köszönhetően a burkolat is átengedi az általunk kiválasztott fényeffekteket. A letisztultabb, prémiuma anyaghasználatot kedvelő felhasználóknak pedig a fehér, fekete és festetlen Zinc házak nyújthatnak megoldást. A nyilak felett pedig egy extra RGB sort is kapunk. Ennek azonban egy külön bekezdést is szentelünk majd.
A billentyűzet az igazi izgalmakat azonban a burkolat alatt, a nyomtatott áramkörön rejti. A Wooting mérnökei VALÓS 8000 Hz-es polling és scan rate értékkel látták el a perifériát. Igen, ez azt jelenti, hogy másodpercenként 8000 alkalommal kommunikál a számítógéppel a billentyűzet és éppen ennyi alkalommal ellenőrzi, hogy éppen milyen billentyűk vannak lenyomva. Az utóbbi az, ami igazán ritka manapság. Ez másodpercre lebontva 0.125 ms-os elméleti válaszidőt jelent. Itt már tényleg nem a billentyűzet lesz a limitáló tényező, hanem a játékos. A Wooting saját mérései alapján is 1ms alatt, valahol 0.6-0.7ms környékén alakul a VALÓS késés, mely a Wooting 60HE esetében 1.2ms körül volt, míg rengeteg másik gyártónál inkább 3-4 ms ez a szám.
Lekker V2 kapcsolók
Ha ez nem lenne elég, akkor a kapcsolókat tekintve is prémium kategóriáról beszélhetünk. A gyártó eddig a Gateron Lekker kapcsolóit használta, ám a Lekker V2 már más gyártó égisze alatt készül. Az új kapcsolók kevésbé hajlamosak a nem kívánt, extra oldalirányú mozgásokra, mindezt pedig jobb hangzással és jobb gyári síkosítással (lube) fűszerezték meg. Minden téren érezhető az előrelépés, bár nekem az előddel sem voltak problémáim. Az senkit sem lephet meg, hogy a Lekker V2 is hall-effect elven működik. A kialakításának köszönhetően lehetőségünk van arra, hogy 0.1 és 4 mm között teljesen, személyre szabjuk, mikor érzékeljen a kapcsoló vagy épp azt, hogy mikor érzékelje már azt, hogy nincs lenyomva az adott billentyű. Ezt külön-külön is állíthatjuk minden egyes billentyűhöz.
A Hall-Effect kapcsolók működése
A fentebb említett, analóg kialakításnak köszönhetően több extra tulajdonságnak is teret nyitott a gyártó. A billentyűzet képes érzékelni azt 0.1 és 4 mm között, hogy mennyire nyomtuk le az adott billentyűt. Ezt a kapcsolók alá beépített mágneses szenzor és a kapcsolókba beépített fémdarabkra segítségével határozza meg, gyakorlatilag a mágneses tér megváltozását alakítja át 0 és 100% közötti értékre. Külön öröm, hogy a billentyűzet nem csak a cég saját kapcsolóival működik, hanem például a Gateron Jade vagy épp a GEON Raw HE kapcsolóival is, ha valaki azok viselkedését, hangját jobban szereti. Olyannyira nem gátolja a kapcsolók cseréjét a cég, hogy a Gateron Jade-t például a Wooting weboldaláról is könnyedén be lehet szerezni.
Mondani sem kell, hogy játékok és hosszabb gépelés alatt is remekelt a billentyűzet. Legyen szó Valorant vagy Counter-Strike 2 féle FPS lövöldéről, Fortnite-os építésről vagy épp Rocket League mókázásról, nem igazán sikerült megizzasztani a billentyűzetet. Külön öröm, hogy az egyes lenyomások duplázásától sem kell félni, hiszen az egyszerű mechanikus billentyűzetektől eltérően, a hall-effect mechanikus kapcsolók ezt a jelenséget is gyakorlatilag teljes mértékben eliminálják. Az állítható érzékelési pontnak köszönhetően pedig többféle gépelési stílushoz is remekül tud igazodni a periféria.
A nyilak felett tehát találkozhatunk egy RGB sorral. Jelen pillanatban is több lehet már, mint egyszerű design elem. Ha szeretnénk, akkor például visszajelezheti, hogy az adott billentyűt mennyire nyomtuk le. A lenti videóban ezt láthatjuk működés közben. A későbbi frissítések során pedig a RAM vagy CPU használatról is árulkodhat vagy éppen a hangerőszintről. Ezek megérkezésére azonban még néhány hetet várni kell, hiszen egy háttérfolyamatnak kell futnia a gépen. Az biztos, hogy a felhasználók további ötletekkel is ellátják majd a fejlesztőket, akik a múltbéli tapasztalatok alapján partnerek lesznek ezekben. Természetesen, ha szeretnénk, akkor egyszerű designelemként is teszi a dolgát, remekül idomul a beállított RGB színekhez és effektekhez.
Hiába a remek hardver, sok esetben a szoftveren úszik el a történet más gyártóknál. Nos, a Wootingnál nem ez a helyzet. Annak idején elsőként jelentkeztek olyan driverrel, mely akár böngészőből is képes futni. Manapság már nem kuriózum, ám továbbra is jelentősen megkönnyíti a felhasználók életét. A 80HE érkezésével egy időben debütált a Wootility V5 is, mely jelenleg félkész, alpha állapotban tetszeleg. Az elmúlt napokban több alkalommal is frissítették a fejlesztők, de a felhasználók visszajelzéseikre is pillanatok alatt válaszolnak a Discord szerverükön. A letölthető, natív Windows, Mac és Linux változatok valamikor októberben érkezhetnek majd meg.
A Wootility segítségével személyre szabhatunk gyakorlatilag mindent. Az ötös verzió felhasználóbarátabb lett, mint a négyes változat, pedig az sem volt egy bonyolult program. A magyar fordítás még félkész, de a közösség lázasan dolgozik ezen is, ha valaki a hazai nyelvet preferálja. A személyre szabás alatt nem csak az alap RGB világításra kell gondolni, hanem gyakorlatilag bármire. Szabadon, billentyűként módosítható azok viselkedése. 0.1 és 4 mm között állítható, hogy a billentyűzet mikor érzékeljen lenyomást. Nálam a dolgozós, gépelős profilnál ez a szokványos 2 mm körül alakul, míg a játékokra kihegyezett profilnál ez már 1 mm. FPS játékokban hasznosíthatóak a Rapid Trigger és SOCD funkciók is, melyeknek köszönhetően még dinamikusabb lehet a karakterek mozgása és a counter-strafe, mely FPS és TPS játékokban jön jól igazán. Fontos azonban megemlíteni, hogy például Counter-Strike 2 esetében a játék kirúgással jutalmaz, ha a SOCD (Snappy Tappy) vagy Rappy Tappy funkciókat bekapcsoljuk a billentyűzeten.
A billentyűzet képes kontrollerként is funkcionálni, a fentebb megismert analóg kialakításnak és némi szoftveres háttérnek köszönhetően. Alapvetően Xbox joyként azonosítja magát, így a legszélesebb kompatibilitást biztosította a gyártó. Természetesen teljesen ki is kapcsolhatjuk, ha nem kívánunk ezekkel a funkciókkal érni. A Tachyon mód szintén említést érdemel, ekkor a billentyűzet a lehető legkevesebb késésre törekszik, ilyenkor aktivizálódik igazán a 8000 Hz-es scan és polling rate. Az RGB effektek ekkor kikapcsolnak, de statikus színekben továbbra is világít a billentyűzet. Ennél a módnál kifejezetten fontos lehet, hogy a gyári (-vagy igencsak jó minőségű utángyártott-) kábelt használjunk, a gyengébb utángyártott kábelek esetében nem garantált a megbízható és stabil működés.
Nagyobb méret és több fizikai billentyű ide vagy oda, továbbra is szükség lehet arra, hogy egyes szoftveres funkciókat személyre szabhassanak a játékosok. A felhasználói felület azonban itt is megkönnyíti a játékosok dolgát. Gyakorlatilag Drag & Drop módszerrel állíthatjuk, hogy melyik gomb mit is csináljon az egyes profiloknál, ahogy a billentyűk kijelölése is játszi könnyedség a megújult felületen. Egyszerűen csak be kell húzni a megfelelő karaktert vagy funkciót az általunk kiválasztott fizikai helyre és már folytatódhat is a móka.
Prémium hardver, prémium árak
A billentyűzetből három változatot vásárolhatunk meg. A PCR a műanyag házat takarja, a Zinc a fém házat, míg a Module a ház nélküli, „szereld magad” változatot. Kiosztást tekintve pedig ANSI, ISO és JIS között is válogathatunk. Ha az ISO kiosztás mellett tesszük le a voksunkat, akkor egy magyar feliratos keycap szett segítségével teljesen hazai viszonyokra alakíthatjuk a billentyűzetet, hiszen minden gomb és felirat a helyén lesz. Ilyet azonban a Wooting oldalán nem találunk, ott a szokásos német, angol, spanyol felhozatalból kell választanunk. Az ISO támogatás továbbra is kiemelendő, hiszen rengeteg gyártó csak az ANSI layout fanatikusainak kedvez.
A Wooting 80HE nem olcsó, árcéduláit tekintve egyértelműen a prémium szegmensbe pozicionálta magát a gyártó. Ezért cserébe azonban prémium hardvert és prémium szoftvert, illetve támogatást ad a játékosok kezébe. Nem titok, hogy vannak olyan billentyűzetek, melyek jobb gépelési élményt adhatnak akár jóval olcsóbban is, ám ezek játékokban mérhető teljesítménye és szoftveres támogatása JELENTŐSEN elmarad a Wooting termékekhez képest. A gamer billentyűzetek esetében a teljesítmény az első, abban pedig nem ismer kompromisszumot a 80HE. Brutálisan személyre szabható a Wooting 80HE, a nagyobb kialakítás miatt talán több felhasználót szólíthat meg a periféria, mint az előd. A profi játékosok közül is egyre többen teszik le a voksukat a gyártó mellett, az elkövetkezendő időszakban tovább folytatódhat a dinamikus terjeszkedés. Ez mindenképp árulkodó lehet, hiszen egy-egy profi meccsen több ezer dollár múlhat akár néhány tizedmásodpercen is. A billentyűzeteket továbbra is csak a cég saját weboldaláról lehet megrendelni, ám a vásárlási élmény is pazar. A weboldal segít az álombillentyűzet összeállításában, miközben napra pontos információkkal ellátja a vásárlókat, hogy mikor is várhatják a periféria érkezését.
A tesztpéldányt a Wooting biztosította, köszönjük!