Ha szeretnél egy hordozható játékkonzolt, amin az több ezer régi és klasszikus játék azonnal játszható, akkor az ANBERNIC RG556 talán neked való.

Az elmúlt években a hordozható eszközök új felemelkedése indult el, köszönhetően olyan konzolok megjelenésének, mint a SteamDeck vagy a Windows-alapú ASUS Rog Ally, Lenovo Legion, stb. Ami azt illeti, a hordozható konzolok egykor minden gyártó alapelemei voltak, ám egy időre eltűntek. Most viszont újra nagy az érdeklődés irántuk, így teret kaphatnak azok is, amelyek a régi, klasszikus, retro játékokat hozzák vissza. Ezek közé sorolható az ANBERNIC RG556, a kínai cég év elején kiadott középkategóriás készüléke, ami igen népszerű, hiszen akár 8714 előre telepített játékkal szerezhetjük be. Hogy mire is képes valójában, azt magunk próbálhattuk ki a GeekBuying.com jóvoltából.

Mit tud ez?

Alapvetően egy nagyon egyszerű hordozható eszközről van szó, ami Andoid 13 rendszert kapott, számtalan emulátorral. Van egy 5,48 hüvelykes, 1920×1080 felbontású AMOLED érintőképernyő, valamint egy Unisoc T820 CPU & Mali- G57 GPU benne, 8 GB RAM-mal és 128 GB belső tárhellyel. Mindezt egy 5500mAh-s akkumulátor táplálja, és akár egy okostelefonon, van rajta Wi-Fi, Bluetooth 5.0-t és egy USB-C csatlakozó. Szóval kicsit olyan, mintha kaptunk volna egy viszonylag jó telefont, körülötte egy barátságos kontrollerrel. Játszani viszont tényleg lehet rajta, nem is rosszul. De haladjunk sorban!

Külső

Az ANBERNIC RG556 nagyon szép, letisztult dobozban érkezik, azonnal kiderül, hogy nem lesz nehéz a kicsike, mindössze 331 grammot nyom, ráadásul összesen 22 centi hosszú, szóval még a kisebb táskákban is elfér. Az anyaghasználatot tekintve nem estek túlzásba, vékony műanyag-borÍtást kapunk, ami elég törékenynek tűnik, nem árt óvatosnak lenni vele. A borítás tapintásra elég sima érzés, bár kissé csúszós, ami lehet hogy zavarhat egyeseket. A műanyag kissé fényes, kissé matt, de jó hír, hogy nem igazán látszódnak rajta ujjlenyomatok, hacsak nem rántott húsos kézzel játszol vele. A kijelző nagyon szép, 5.48-inches AMOLED érintőpanel, 1920X1080 felbontással, 60 Hz-es képfrissítéssel, 500 nites fényerővel, ami igen látványos.

Gombok

Ami a gombokat illeti, csak a legalapvetőbb fizikai gombok kerültek a készülékre, aminek én nagyon örültem. A készülék tetején van egy bekapcsológomb, egy hangerőszabályzó, és egy kis led, ami jelez, amikor a konzolt bekapcsolod. Használat közben ez nem világít, ami piros pont. Itt a tetején kapott helyet a hűtőborda (aktív hűtés van benne), illetve a hátán alul találjuk a hangszórókat. A készülék alján van egy 3.5mm stereo jack csatlakozó, egy USB-C csatlakozó, amivel tölteni is lehet, illetve adatátvitelre is használható. Ide került még a microSD kártya is, amire az előre telepített játékok kerültek. Az RG556 esetében választhatunk, hogy 128 GB-os vagy 256 GB-os kártyát kérünk, utóbbinál kapjuk a 8714 játékot. A microSD kártya könnyen kivehető, így bármilyen másik eszközön tudunk róla törölni, vagy éppen alapból nem telepített játékokat tenni rá. Fontos, hogy a kártyán kívül van még a konzolban 128 GB belső tárhely is.

Kontroller

Mint látható, a kontroller-gombok picit furák. Bal oldalon van egy analog kar, alatta a D-pad (egyben kiöntve), alatta pedig kép gombocska. A bal oldali behozza a rendszer külön menüjét, amiből a játékok indíthatók, a jobb oldali gomb pedig játék közben az aktuális emulátor menüjét hozza be (emellett a visszalépés gomb is). Mindkettő nagyon hasznos, de ezekről később. Jobb oldalon kapjuk meg az Y, X, B, A gombokat, a Nintendo kontrollereknek megfelelően. Ez azért lehet, mert a legtöbb emulátor Nintendo játékokat tesz elérhetővé, de természetesen vannak PlayStation játékok is. Ebben az esetben viszont ismernünk kell az összes többi konzol gombkiosztását, amit valljuk be: ha nem is ismerünk, gyorsan meg lehet szokni, hogy mi mire való a játékban. A régi játékok nem bonyolultak. Szintén jobb oldalra került még egy analog kar, aminek a legtöbb retro játékban nem sok szerepe van ugyan, de fontos, mivel ez egy Android játékgép. Szóval nem csak retro játékokat tudsz vele futtatni, hanem BÁRMILYET, ami van Androidra. Letöltöd a Google Play Store-ból a Genshin Impactot vagy a Fortnite-ot, vagy amit akarsz és mehet. Ilyenkor már kell a jobb analog kar a kameranézethez. Szintén jobb oldalon van még a klasszikus kontrollereknél is ismert START illetve SELECT gomb.

Trigger

A készülék hátsó részén ugye van még 2-2 gomb, az LB, LT és az RB, RT. A felső LB, RB gombok nekem különösek, ugyanis nem finoman benyomhatók, hanem kattintós kivitelt kaptak. Megnyomásuk olyan, mintha egy egérrel kattintanál. A hátsó Hall-trigger gombok azonban már úgy működnek, ahogy megszoktuk, szépen finoman benyomhatók, persze nem egy DualSense élményt fogunk kapni. Ami az analog karokat illeti, elég erősen kell őket fogni, olyan nagy útjuk nincsen, szóval ne számítsunk PS-es vagy Xbox kontroller-élményre.

A gombkiosztás egyébként gyorsan megszokható, a két analog kar alsó részén látható fehér felület ráadásul kapott némi háttérvilágítást. Sajnos az összes többi gomb nem, ami szomorú, mert minden felület full fekete. Egy kis homályban már nehéz megtalálni a gombokat. Örültem volna, ha minden gomb kap valamilyen világítást, mert ez így kellemetlen is lehet. Játék közben többször előfordult, hogy rossz gombot nyomtam meg, és igen: van olyan játék, amiben ha nem a Startot nyomod meg, hanem véletlenül a Selectet, akkor kilép a főmenübe. Többször kezdtem újra pályákat emiatt, ami bosszantó. A gép tetején nehezen tapinthatók ki a hangerőgombok is, így néha amikor le akartam halkítani, alvóba tettem a gépet. Ez persze egy gombnyomással orvosolható, de azért bosszantó tud lenni. Ezen kívül a gombok jól használhatók, bár azt azért nem mondanám, hogy csúcsminőséget kapunk. Egyszerűek, akár a régi retro konzoloknál is. Igen, van benne rezgőmotor is, szóval némi rezgetés is lesz, amennyiben az adott játékban elérhető. Azt még hozzátenném, hogy mivel a készülékben van Bluetooth 5.0, akár egy külső, mondjuk egy Xbox vagy PS kontroller is csatlakoztatható hozzá vezeték nélkül.

Doboz

A dobozban kapunk egy konzolt, egy USB-C töltőkábelt (fej nélkül), egy rövid leírást, és egy üvegfóliát. Igen, adnak a képernyőhöz egy fóliát, hogy ne sérüljön. Nagyon egyszerűen rá lehet tenni, nekem is sikerült, pedig én béna vagyok az ilyenekben.

Belső

Az ANBERNIC RG556 egy csuda jó kis gép, egyszerű és nagyszerű. Mivel Android 13 fut alatta, teljesen olyan, mint egy okostelefon. A gép első indításakor nem kellett vele SEMMIT csinálni, még a szokásos bejelentkezés sem kellett sehová. Elindítottam, bejött a főképernyő, rányomtam a listában a játékokra és kész. Gyakorlatilag kezelőfelület tekintetében kánaán, aki pedig ismeri az Android rendszert, az mindent azonnal tudni fog. Ahogy említettem, a konzolon bármilyen Android kompatibilis játék futtatható, de ne feledkezzünk meg arról, hogy ez egy retro konzol, klasszikus játékfuttatási lehetőségekben pedig nem szűkölködik. Ha vásárláskor 256 GB-os microSD kártyával kéred, akkor tényleg több ezer játékot kapsz előre. Ez nem jelenti persze azt, hogy csak ezekkel lehet játszani. Ha valami nincs rajta, akkor egyszerűen ráteszed, ha valami pedig nem kell, akkor letörlöd. Ilyen egyszerű.

Emuláció

Ahogy említettem, a konzolhoz előre telepítve megkapunk egy rakás emulátort, amik gyakorlatilag szupergyorsan elindítanak mindent. A játékok futtatásához pedig egy külön menüt is kapunk (gyorsgombbal) egyes játékokhoz képekkel is, amivel gyorsan kikereshetünk és elindíthatunk mindent.

A konzolban kapunk:

  • PS2
  • Nintendo WII
  • Nintendo GameCube
  • Nintendo 3DS
  • PlayStation Portable
  • Sega DreamCast
  • SS
  • PlayStation 1
  • NDS
  • N64
  • CPS1
  • CPS2
  • CPS3
  • FBA
  • NEOGEO
  • GameBoy Advance
  • GameBoy Color
  • GameBoy
  • SFC
  • FC
  • MD
  • SMS
  • MSX
  • PCE
  • WSC

emulációt és támogatást. Az emulátorok ráadásul köztudottan egy rakás formátumot ismernek.

Magyarul is tud

Az egész úgy működik, hogy a megfelelő emulátor mappájába kerül a játékfájl, amit a konzol játék-menüjéből egyszerűen elindítasz és játszol. Itt már minden az emulátoron múlik. Nagyon jó hír, hogy mivel Android 13-ról van szó, maga a készülék TELJESEN átállítható magyar nyelvre, sőt a legtöbb emulátor is támogatja a magyart. Ez azt jelenti, hogy az emulátorokon belül szinte minden beállítást magyar nyelven láthatunk, megkönnyítve a használatot és a mókolást. Az emulátorok egyik nagy előnye például, hogy nem csak játszani engedi a címeket, de mi magunk állíthatunk be mindent, amit szeretnénk. A legnagyobb előny (számomra) a gyorsmentés, a virtuális mentés, a grafikai beállítások testreszabása, stb. mellett. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a játékindítás milyen egyszerű. Az emulátorok lehetőséget teremtenek arra is, hogy az érintőképernyőn játszunk, de minek, amikor ott vannak a gombok? Még egy nagy előnyük, hogy tudunk velük játékot gyorsítani, így az elnyomhatatlan átvezető-videók és párbeszédek, amik a régi játékokat jellemezték, gyorsan áttekerhetők. Valamelyik emulátorban még AI-fordítási lehetőséget is találtam, de ez sajnos nem tudtam beállítani, pedig érdekes lehet látni, hogyan fordítja le a játékot.

Játékmenet

Ami azt illeti, a játékok meglepően simán futnak, nem igazán találkoztam hibákkal, fagyással. A legtöbb esetben szándékosan a PlayStation 1, PS2 és PSP játékokat futtattam, mivel ezek között van olyan, ami már komolyabb grafikát kapott. Nos, azt kell hogy mondjam, egész szépen fut minden. Az olyan játékok, mint a Dynasty Warriors 4, a Tom Raider – Legend, a Devil May Cry, a klasszikus Resident Evil játékok, általában 60 fps mellett futnak. A PSP kicsit jobban meghajtja a konzolt, mint a PS2 emuláció. 60 FPS-nél többet mondjuk nem is tud a kijelző, meg a hardver sem, de ez is szép eredmény egy ilyen konzolnál. Előre kapunk egy rakás ismert játékot, legyen az God of War, Resident Evil, Dragon Ball, Silent Hill, Tekken, sok-sok Pokémon, Street Fighter, Dead or Alive 2, stb. Napestig lehetne sorolni.

Egy-két játékot találtam eddig, ami csak 30 FPS-t produkált, például a PSP-s Metal Gear Solid Peace Walker, de szerintem az emulátor grafikai beállításainak mókolásával ezen is lehet segíteni. Én ezekbe annyira nem mentem bele, fontosabb volt, hogy megnézzem, mit kap az, aki megveszi és elindítja a játékokat.

Kezelés

Szóval igen, a játékmenet nagyon egyszerű, minden olyan, mint a régi konzolokon. Elindítjuk, játszunk, mentünk. A felső bekapcsológomb úgy működik, mint mikor telefonon csak elsötétül a képernyő. Ilyenkor kvázi alvó állapotba kerül a konzol, kikapcsol az analog karok világítása, amikor pedig megnyomjuk, onnan lehet folytatni, ahol abbahagytuk. Vagyis BÁRMIKOR meg lehet szakítani a játékot, nem kell aggódni semmi miatt. Játszol, kinyomod, visszajössz, játszol. Az emulátorokban van a gyorsmentés, ami olyan, mint egy megvalósult álom, több slotba el lehet menteni az adott játékállást. Sőt: még akkor is vissza tudsz lépni a játékba, ha véletlen kiléptél a menübe. Mint mondtam, ez Android: amíg be nem zárod az alkalmazásokat, azok a háttérben futnak, így a játékok is. Szóval lehet netezni, vagy amit akarsz, a játékhoz pedig bármikor visszatérhetsz. Meg kell említenem, hogy a konzolban van aktív hűtés, de ez egyetlen játéknál sem volt zavaró vagy hangos. Tulajdonképpen észre sem vettem, hogy hűt az eszköz, nincs tehát túlmelegedés, nem forrósodik a kezedben, legalábbis a retro játékoknál nem. Oké, oké, modern Android játékokat nem játszottam vele, a Genshin Impact vagy a Fortnite esetében biztos pörög és hangos a hűtés, de a retro játékok esetében nem lesz zavaró hanghatás.

A retro játékok tekintetében fontos megemlíteni, hogy bár a PS2-ig bezárólag tényleg képes minden játék stabil futtatására a hardver, ne számítsunk arra, hogy nagyon tuningolni tudunk az élményen, mondjuk felbontás tekintetében. Minden emulátoros beállítás ronthat a teljesítményen (fps csökkenés), szóval inkább mondjuk azt, hogy úgy játszhatsz a régi konzolok címeivel, mint régen a konzolon, a régi tévéddel. Ez a Dynasty Warriors 4 esetében 640X448-as felbontást jelent, vagyis mintha régi PS2-n tolnám, de legalább 60 fps-em van, és visszajön a régi élmény.

Természetesen mindegyik retro konzol emulátora és az Android rendszer is lehetőséget teremt a beállításokra, így lehet húzni a ventilátort, a CPU-t, a felbontást, stb. Ez már rád van bízva, kimaxolható a hardver, de ha ezek nem érdekelnek, akkor is tudsz játszogatni, ha neked az élmény a fontosabb. Persze néha a 4:3-ról 16:9-re váltás fontos lehet, de mondom: ezeket a beállításokat magyar nyelven is megtalálod.

Android játékok

Ahogy már többször említettem, van lehetőség arra, hogy Android kompatibilis, de modern játékokat játszunk, mint a Fortnite, a Call of Duty Mobile, Genshin Impact stb. Ezen a ponton fontos megemlíteni, hogy ezek már több erőforrást igényelnek, de ez a konzol nem erre lett kitalálva. Szóval itt max beállításon ne számítsunk stabil 60 fps-re, sokkal inkább max 30-ra. Kompromisszumot kell kötni, de végtére is ez egy retro konzol. A célja tényleg az, hogy az 1983 és 2010 közötti időszakban megjelent Nintendo, Sega és Playstation konzolok játékait elérhetővé tegye, nagyjából úgy, ahogy régen is megkaptuk őket.

Ha valami nincs meg…

Ha már itt tartunk, természetesen számtalan játékot kapunk előre, biztosan lesz olyan, amit szeretnél játszani, de nincs rajta. A jó hír, hogy ennek megoldása nagyon egyszerű. Ha megvan neked a régi játék, és tudsz belőle csinálni egy ISO-t, akkor egyszerűen felmásolod az SD-kártya adott mappájába és mehet. Oké, oké, van nem annyira legális módszer is, rengeteg retro ROM oldal létezik a neten, ahonnan le lehet tölteni a játékokat. Mivel a konzolban van Chrome böngésző, akár közvetlenül a gépre is letöltheted a ROM-okat, aztán átmásolod a megfelelő mappába és ennyi. Tényleg egyszerű és gyors. Persze még folyik a vita arról, hogy az ilyen kínai retro konzolok mennyire legálisak, de valójában az emuláció maga legális. Hogy a játék honnan van meg neked, az már persze más kérdés. Arról amúgy, hogy az emuláció mennyire legális vagy nem, már írtunk egy hosszú összefoglalót.

És még ez is…

Az ANBERNIC RG556 ezen felül lehetőséget kínál a Moonlight Streamingre is, ami azt jelenti, hogy a PC-n futtatott játékot, azonos Wi-Fi hálózaton keresztül játszhatod a konzolon. Vagyis a PC-s játékot streameli a konzolra. Ez nagyon egyszerűen működik egy Nvidia videokártyával, de AMD esetében már picit mókolni kell. Mivel nekem AMD kártyám van, ezt nem tudtam kipróbálni, de itt van róla egy videó:

 

Ezen kívül van lehetőség Wi-Fin keresztüli online multiplayerre is, amit szintén csak két készülékkel tudtam volna kipróbálni. Bár őszintén szólva a retro játékok kevés online funkciót tartogattak, jó tudni, hogy adott a lehetőség. Ami az üzemidőt illeti, az 5500 mAh-es akku elég jó, én kicsit levettem a képernyő fényerejét, így 5-6 órát tudtam vele folyamatosan PS2 játékokat játszani, amíg töltőre kellett volna rakni. Természetesen töltés közben is lehet vele játszani, szóval ha van egy Powerbankod, az meg tud menteni.

Specifikációk

Alapinfók Márka: ANBERNIC
Típus: Game Console
Modell: RG556
Szín: Fekete (a kék színű átlátszó)
Specifikáció
  • Kijelző: 5.48-inch AMOLED panel, OCA full fit 1080*1920
  • Processzor: Unisoc T820 processor, 6nm EUV 5G SOC chip, Octa-core, 1*[email protected]+3*[email protected]+4*[email protected]
  • GPU: Quad Core Mali- G57 850MHz
  • RAM: 8GB LPDDR4X
  • Belső tárhely: 128GB UFS2.2
  • MicroSD-kártya: 256GB (8714 játék), 2TB-ig bővíthető
  • Rendszer: Android 13
  • WiFi: 2.4/5G WIFI 802.11a/b/g/n/ac
  • Bluetooth: 5.0
  • Játékok: Android, PS2, WII, NGC, 3DS, PSP, DC, SS, PS1, NDS, N64, CPS1, CPS2, CPS3, FBA, NEOGEO, GBA, GBC, GB, SFC, FC, MD, SMS, MSX, PCE, WSC. Letöltési lehetőség
  • Nyelv: Van magyar
  • Hangszóró: stereo
  • Akkumulátor: Polymer lithium – 5500mAh, 8 órás üzemidő
  • Töltés: 5V/2A támogatás, 3.5 óra teljes töltés
  • Egyéb funkciók: Beépített Hall joystick, six-axis giroszkóp szenzor, Hall trigger, aktív hűtés, FOTA wireless , netplay, streaming, wireless screencasting, USB Type-C támogatás, 1080p kimenet, vibráció, 3.5mm stereo jack kimenet, energiatakarékos beállítások, joystick fény, stb.
Súly és méret
  • Termék súlya: 331g
  • Csomag súlya: 584g
  • Termék mérete: 22.3 x 9 x 1.5cm
  • Csomag mérete: 25 x 13 x 5cm
Csomag tartalma 1 x Konzol
1 x USB-C kábel
1 x Képernyővédő üvegfólia
1 x Leírás

Ár

Ki kell, hogy mondjam, hogy ha emulációra alkalmas retro konzolt kéne mondani nagyjából 200-300 eurós áron, akkor az ANBERNIC RG556 az egyik legjobb választás. Ha 128 GB SD-kártyás változatot választasz (4423 játékkal) akkor 81 ezer forintot kell érte fizetni, a 256 GB-os kártyával szállított verzióért pedig 82.792 forintot. Nagy árkülönbség tehát nincs, érdemesebb tehát a nagyobb kártyával kérni. És most jön a jó hír: ha az alábbi kuponkóddal rendeled, akkor most kedvezményesen húzhatod be a gépet a Geekbuying.com oldaláról.

Összegzés

Azt kell, hogy mondjam, hogy ha régi, klasszikus játékokat akarunk játszani bárhol, bármikor, megfelelő teljesítmény mellett, akkor ez egy kiváló választás. Én imádtam, hogy minden játékot ilyen egyszerűen és gyorsan lehetett elindítani, nem találkoztam fagyással, bugokkal, az emulátorok szépen teszik a dolgukat. A régi PS2-es játékoknál lehetett gyorsmentést csinálni, így nem volt meg az a veszély, hogy ha meghalok, akkor mindent a legutóbbi mentéstől kell kezdeni. Az Android és az emulátorok magyar nyelven is működnek (a legtöbb), ha nem is mókolunk velük, szépen minden futtatható, a legtöbb esetben 60 fps mellett. Valóban van némi gond a gombokkal, hiányolom a világítást, egyes játékokban pedig borzasztó az analog karok irányítása, de ez ennyit tud. Tulajdonképpen azt kapjuk, amit ígértek: sok-sok klasszikus játékot az adott konzolokhoz elérhető emulátorokkal. Nyilván a hardver középkategóriás, így ha mondern játékokkal akarsz játszani, akkor többet kell költeni, mondjuk egy SteamDeckre. De ha retro fan vagy, és mondjuk Game Boy játékokkal, régi Nintendo (sok-sok Pokémon) játékokkal, PS1, PS2, PSP játékokkal akarod tolni naphosszat, úgy hogy magaddal tudod vinni, akkor fontold meg a vásárlást!

A terméket nagyon szépen köszönjük a GeekBuying.com-nak.

Összefoglalás

Hordozható retro konzol, 8714 előre telepített játékkal – Tesztpadon az ANBERNIC RG556


Szerzői értékelés

8

Az ANBERNIC RG556 kiváló választás lehet azok számára, akik a PS2 korszakig bezárólag szeretnének játszani a legjobb klasszikus játékokkal, kompromisszumok nélkül. Egyszerűen kezelhető, gyors, Android 13 rendszer és magyar nyelv. Mi kell még?

Gyors emuláció

Rengeteg emulátor és játék mindenféle korból

Szép AMOLED kijelző

Elegendő teljesítmény PS2 játékokhoz is

Egyszerű, felhasználóbarát élmény, könnyű kezelhetőség

Nem mindig pontos irányítás

Gyenge anyaghasználat

Nincs gombvilágítás

Kisebb teljesítmény a modern Android játékoknál

Olvasói értékelés

0

×