Hamarosan elérhetővé válik az iPhone 16, amelynek az árcédulája természetesen minden országban más és más. Ahogy az érte ledolgozott napok száma is.

2024.09.19. – Megvan, mennyit kell dolgozni az új iPhone-ért különböző országokban: kijött az iPhone Index 2024, ami magyar szempontból jelentős javulást mutat a néhány évvel ezelőtti eredményhez képest. Bár szűk másfél héttel kevesebb ideig kell húznunk az igát az Apple új modelljének 128 GB-os változatáért, más nemzetek ennél nagyságrendekkel többet javítottak, miközben hazánk még vissza is csúszott a rangsorban – hiába a magunkhoz képest jobb eredmény.

Ennyit melóznak mások az új iPhone-ért

A Picodi.com elemzői minden évben kiszámítják az úgynevezett iPhone Indexet, ami azt mutatja, hogy egy átlagos munkavállalónak a különböző országokban hány napot kell dolgozni a legújabb modell megvásárlásáért. Az idei számítások meglepő eredményeket szültek, amikor összevetették az iPhone 16 Pro árát és a helyi átlagkereseteket. Az Egyesült Államokban az iPhone 16 Pro (128 GB) alapára 999 dollár, amennyi a tavalyi modellé is volt, de ez nem tartalmazza a helyi forgalmi adót, amelyet csak négy amerikai államban lehet megúszni. Minden más államban ez az összeg a helyi adókkal növekszik, ami akár 9,55 százalékkal is megdobhatja a végösszeget. Figyelsz, ugye? Nálunk az ÁFA 27 százalék, mégsem vagyunk kiakadva annyira, mint az amerikaiak a 9,55-ért… Lényeg, ami lényeg: a valós ár nem feltétlenül egyezik meg a bejelentett árcédulával – különösen nálunk.

Svájc maradt az élen, Törökország meg az utolsó helyen, de az adataik a listán mégis nagyot változtak a pár évvel ezelőtti állapothoz képest.

2021-es cikkünkben még kiemeltük, hogy a törökök átlagosan 92,5 napig dolgoztak az akkori új iPhone-ért (13 Pro), de három év alatt eljutottak addig, hogy „már csak” 72,9 napjukba telik összekotorni a pénzt az aktuális modellre, jelen esetben a 128 GB-os iPhone 16-ra. Óriási javulás ez, ami messze nem annak köszönhető, hogy az Apple árat csökkentett (ha-ha), hanem annak, hogy simán és egyszerűen ma már sokkal többet keresnek. A legkevesebb munkaidőt még mindig Svájcban igényli az új iPhone megvásárlása: ahhoz, hogy valaki hazavihesse, pár éve még 4,4, ma már csak 4 nap munkanap kell. A svájciak ezzel előzik az első ötben az Egyesült Államokat (5,1 nap), Ausztráliát (5,7 nap), Szingapúrt (5,7 nap) és Luxemburgot (6,1 nap).

Magyar átlag és az új iPhone

Ha megnézzük, hogyan alakultak a magyar adatok, a leginkább szembetűnő változás az, hogy néhány év alatt a jelentősen előttünk száguldó Kína ma már egy pozícióval mögöttünk van a listán, PEDIG csak 0,3 munkanapot rontott a 2021-es eredményén. Náluk is jobban visszacsúsztak a hazánkat korábban előző görögök és például malájok, miközben alaposan elhúzott tőlünk Lettország (21,6 nap), Litvánia (19,4 nap) és Lengyelország (18,6 nap). Közvetlenül előz bennünket a pár év alatt csaknem másfél munkanapot javító Portugália (23,1 nap), és a mintegy hat munkanapot ugró Szlovákia (22,7 nap).

Összességében tényleg kevesebb munkanapunkba (23,8) telik megvenni az idén érkező iPhone újdonságot, de alaposan belerondít az örömbe az, ha megnézzük, hogyan alakult a mezőny. Európából csak a hosszú ideje és híresen rosszul álló Görögország, illetve Montenegró végzett Magyarország mögött, mindenki mást pedig – talán Kína kivételével – jellemzően a harmadik világba szokás sorolni, Chilétől Indián át a Fülöp-szigetekig. Érdekes ugyanakkor, hogy utóbbi országok annyira lehúzzák a világátlagot, ami globálisan 26 nap lett, hogy mi magyarok legalább ezt a küszöböt megugrottuk. Vagyis inkább átbicegtünk rajta.

Hogyan számítják az iPhone Indexet?

Ezt a rangsort a Picodi.com 2018 óta készíti el, minden egyes évben, hogy bemutassa, hogyan viszonyul az iPhone ára a helyi keresetekhez. A 2024-es indexet az iPhone 16 Pro (128 GB) hivatalos ára alapján számolták, amit vagy az Apple helyi képviseletei, vagy hivatalos viszonteladói közöltek a portállal. Az átlagbéreket a statisztikai hivatalok adataiból vették, a nettó keresetek kiszámításához pedig bérkalkulátorokat használtak, majd a havi bevételeket elosztották 21 munkanappal, ami a havi átlagos munkanapok száma. Azokban az országokban, ahol heti bérezési rendszer működik, az összegeket persze 5-tel osztották, hogy kijöjjön az egy munkanapra eső összeg.

Gábor János

És ezt láttad már?

A menőség szimbóluma – Ezért hiszi valaki többnek magát attól, hogy iPhone-ja van

×