12000 RETRO konzolt foglaltak le, több mint 47 millió kalóz játékkal
Az olasz rendőrség több embert is letartóztatott, miután hamisított retro játékokkal kereskedő hálózatot buktatott le. 12000 konzolt foglaltak le.
Az olasz rendőrség több embert is letartóztatott, miután hamisított retro játékokkal kereskedő hálózatot buktatott le. 12000 konzolt foglaltak le.
Az olasz rendőrség több embert is letartóztatott, miután hamisított retro játékokkal kereskedő hálózatot buktatott le. 12000 konzolt foglaltak le.
2024.09.19. – Ha igazán jól körül nézel valamilyen kínai online webshopban vagy akár az Amazonon, biztos vagyok benne, hogy találsz valamilyen retro videojáték-konzolt, ami igazán olcsón kínál akár több ezer klasszikus játékot, amihez nem kell mást tenni, csak bedugni a tévébe és mehet a móka. Ezek nagy része természetesen hamisított játékkonzol, amit kalózoldalakról letöltött ROM-okkal töltenek fel. Olaszországban most egy ilyen hálózatott buktatott le a rendőrség, amiben amúgy van pénz rendesen.
A videojáték-emuláció egy hatalmas szürke zóna, amikor a jogszerűségről van szó. Bár nagyon fontos küldetés, hogy a régi-régi, retro játékok fennmaradjanak és ma is játszhatók legyenek, de igazából technikailag a licenclopás kategóriájába is tartozhat, ha a fájlokat úgy szerezted be az emulációhoz, hogy előtte nem rendelkeztél a játékkal. Ettől függetlenül egyes cégek elkezdtek több száz emulált játékkal teli, hamisított játékkonzolokat gyártani, és olcsón árulni őket. Ezeket egy gyors kereséssel könnyen megtalálhatod az olyan oldalakon, mint az Amazon.
Az AFP jelentése szerint Olaszországban kilenc embert tartóztattak le az ilyen, Kínából illegálisan behozott és Európában értékesített videojáték-konzolok miatt.
„Mintegy 12 ezer konzolt foglaltak le, amiken több mint 47 millió kalóz videojátékot tároltak illegálisan, több mint 47,5 millió euró értékben” – közölte a rendőrség az AFP-vel. Ez az 47 millió eurós összeg túlzónak tűnhet, bár ez attól függ, hogy a kilenc letartóztatott kereskedő végül milyen ítéletet kap. A 12 ezer konzol valószínűleg csak egy kis töredéke annak, amiből ez a becslés származik, a komolyabb összeg kalózszoftverekhez köthető. Attól függően, hogy a bírósági eljárás hogyan alakul, ez az ügy mérföldkő lehet az emuláció jogszerűségével és az ilyen ügyek tárgyalásának módjával kapcsolatban. A letartóztatás oka részben az volt, hogy a szóban forgó konzolok nem feleltek meg az európai biztonsági előírásoknak.
A Linus Tech Tips korábban egy egész jó videót készített az ilyen konzolokról, például a GS5 nevű csodáról. Annyi ilyen hamisított konzol van, hogy nehéz lenne megállapítani, milyen modellek érintettek a lebukásban, de az ilyen konzolok minősége erősen változó. Az érdekes az egészben az, hogy a retro konzolok amúgy jelen állás szerint legálisak, sok országban, köztük nálunk is sok helyen kaphatók, illetve rendelhetők.
Borítókép: Youtube
Most akkor illegális az emulátor vagy nem? Ez a 3 eset segít dönteni