A könyv- és filmsorozat sikerének bő 20 éve alatt sok videojáték is született a franchise-ból. A legújabb cím előtt ezek voltak a legjobbak.

2024.09.05. – A Harry Potter Quidditch Champions megjelenése apropóján összegyűjtöttük a franchise legjobb játékait, amelyek – ha nem is egytől egyig nyújtanak kifogástalan élményt – garantáltan felidézik a Varázsvilág nosztalgiát. A legtöbb szép emléket az Y és a Z generáció kapta a Harry Potter univerzumtól: ők szinte együtt nőttek fel ezekkel a történetekkel – az olvasólámpa alatt, a mozitermekben és persze a számítógép vagy konzol előtt ülve. A Dexerto segítségével megnéztük, melyek azok a videojátékok, amelyekre a legjobb szívvel emlékezhetünk. Az alábbi lista nem rangsor, csak kronológiai sorba szedi a szerintünk is legjobb címeket.

Harry Potter And The Chamber Of Secrets (2002)

Rejtélyes lény támadja a Roxfort diákjait, Harrynek pedig meg kell találnia a Titkok Kamráját, mielőtt a Minisztérium bezáratja az egész iskolát. Hűen követi a könyv és a belőle készült film cselekményét, így a játékosok újra átélhetik Harry kalandjait a Roxfortban. A játékmenet változatos: feladatok megoldását, varázslatok használatát és küzdelmeket egyaránt tartalmaz. A grafika a kornak megfelelő volt, a hangot és a zenét egy az egyben átemelték a filmből, a játékmechanika pedig egyszerű, mégis, a varázslatos hangulat és történeti hűség miatt nagyon érdemes volt kipróbálni.

Harry Potter: Quidditch World Cup (2003)

Ha már úgyis a frissen megjelent Harry Potter Quidditch Champions kapcsán születik ez a lista, már itt az eleje felé megmutatjuk ezt a maga korában elég látványosnak számító kviddics játékot. Az új címről egyelőre nem tudni, mennyire állja majd a sarat, hiszen a kviddics a videojáték formájában talán legmegvalósíthatatlanabb játék: bonyolultak a szabályok, kaotikusak a meccsek és még ott van a tér minden irányában mozgás, amit tanulni és szokni kell. Nos, éppen ez az, amiben a Quidditch World Cup is nehézségekbe ütközött: a nehézkes irányítás és a repetitív játékmenet lehúzta az élményt. De legalább belekóstolhattunk a kviddicsbe, na!

Harry Potter and the Philosopher’s Stone (2003)

Minden ezzel a sztorival kezdődött: Harry Potter megtudja, hogy varázsló, ezért elindul a Roxfortba, ahol barátokat szerez, babokat gyűjt, és szembeszáll egy ősi ellenséggel. Egyébként nem tévedés a 2003-as dátum: a PS2-re és Xboxra is kijött remake valóban ekkor, a Titkok kamrája után jelent meg, de a játékmenete és a grafikája annyira különbözik a 2001-es változattól (jó értelemben), illetve olyan remekül sikerült benne visszaadni a Roxfortot, hogy – kronológia ide, vagy oda – az eredeti helyett inkább ezt tettük a listára. A remake lehetőséget adott a Roxfort felfedezésére, ami akkoriban megtestesült varázslatként hatott. A játékmenete egyszerű volt, de a világ, amit megismerhettünk vele, kárpótolt mindenért.

Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban (2004)

Harry harmadik iskolaévében egy veszélyes sötét varázsló szökik meg az Azkabanból, hogy bosszút álljon a Kiválasztotton. Mint tudjuk, ennél jóval bonyolultabb és fordulatosabb a sztori, de éppen ez tette annyira élvezetessé a játékot – amiben formabontó módon először választhattunk a fő karakterek között, így akár Ronként és Hermioneként is kijátszhattuk. Nem újított nagyot, de a korábbi mechanikákat továbbfejlesztette, így a maga korában szórakoztató kis RPG volt.

Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007)

Harry ötödik évét kezdi a Roxfortban, miközben nemcsak a feltámadt Voldemorttal, hanem az alattomos, Dumbledore megbuktatására érkezett Dolores Umbridge professzorral is meggyűlik a baja. Bár el kell ismerni, hogy a Főnix Rendje alcímű mozi alapján készült játék nem a legjobb a sorban, mégis lehetőség arra, hogy újra bejárd az ekkor már elég szép látványvilággal összepakolt Roxfortot. Anno egy valóra vált álom volt.

Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)

A hatodik film alapján fejlesztett játékban Harry és Dumbledore a Roxfortot fenyegető háborúra készül, Voldemort ellen. Ahhoz, hogy esélyünk legyen a végső küzdelemben, alaposan fel kell fedeznünk a Roxfortot és környékét. Szintén nem tartozott a legnépszerűbb játékok közé, de közben a Félvér Herceg a filmadaptációk között az egyik legjobb, ami készült. A videojátékban főleg a bájitalkeverős minijátékok élvezetesek. Nem tartogatnak túl komoly kihívásokat, de szórakoztatóak.

LEGO Harry Potter: Years 1–4 (2010)

A LEGO játék Harry első négy évének történetét meséli el a Roxfortban, egészen Voldemort rémisztő feltámadásáig. De miért érdemes újra végigcsinálni – főleg remastered verzióban? Azért, mert a LEGO játékok humora teljesen ellenállhatatlan, miközben a játék története tele van titkokkal, illetve olyan történeti és filmes utalásokkal, amelyek még a legnagyobb Potter-rajongókat is meglephetik.

LEGO Harry Potter: Years 5–7 (2011)

A LEGO Harry Potter folytatása Harry életének iskolai történetét zárja le, a fináléban a Roxfortért vívott grandiózus csatával. A LEGO Harry Potter Collection részeként az előzőhöz hasonlóan ennek is érkezik a remasterelt változata, és nagyon megéri befizetni rá, mert a játékmenet, a humor és a multiplayer mód ugyanolyan erős, mint a korábbi LEGO játékban, de a sötétebb történet és az epikus csaták miatt ez a rész egész egyszerűen még jobb lett.

Wonderbook: Book of Spells (2012)

Formabontó darabja a sorozatnak, hiszen kiterjesztett valóság játék, amiben a felhasználók varázslatokat tanulnak és vizsgáznak is – kvázi beülhetnek a Roxfort iskolapadjába, ami gyerekként megint jó kis kaland volt. Kétségtelenül nagyon innovatív játékélményt nyújtott, ám az elérhető varázslatlista kissé korlátozott volt, így az ismétlődő szintek miatt hamar elveszítette a varázsát. Kár, hogy nem frissítették-bővítették, mert az alapötlet tényleg remek volt.

Hogwarts Legacy (2023)

Ez a játék száz évvel Harry Potter előtt játszódik. Egy ötödéves korában a Roxfortba csöppenő diákot irányíthatunk, aki egy sötét összeesküvést igyekszik leleplezni, miközben igyekszik behozni az iskolai lemaradásait. Nem nagyon lehet belekötni: ez a játék minden Potter-rajongó álma. A látvány lenyűgöző, a Roxfort és környéke elképesztően részletes, a játékmenet pedig izgalmas és magával ragadó. Az igazi varázslat a történetben és a harcrendszerben rejlik: a játék lehetővé teszi, hogy különböző varázslatokat kombináljunk a legyőzhetetlen kombókért. Ráadásul nem finomkodik: megszerezhető és alkalmazható benne mindhárom főbenjáró átok, így a gyilkos Avada Kedavra is. Minden idők legjobb Harry Potter játéka eddig – szóval alaposan fel van adva a lecke a készülő folytatás fejlesztőinek.

Gábor János

Ezt se hagyd ki:

Így néznének ki a kedvenc film/sorozathőseink és popkulturális ikonjaink animációs filmként

×