Videó: Elkészült a fűnyíró, ami sci-fi filmekbe illően lézerrel vágja a füvet
Allen Pan egyszer csak úgy döntött, hogy nem akar többé pengével füvet vágni. Készített hát egy lézeres sci-fi fűnyírót, majd ki is próbálta.
Allen Pan egyszer csak úgy döntött, hogy nem akar többé pengével füvet vágni. Készített hát egy lézeres sci-fi fűnyírót, majd ki is próbálta.
Allen Pan egyszer csak úgy döntött, hogy nem akar többé pengével füvet vágni. Készített hát egy lézeres sci-fi fűnyírót, majd ki is próbálta.
2024.09.04. – A sci-fi filmek, vagy könyvek világában gyakran olyan technológiákkal találkozunk, amelyek ugyan futurisztikusak, de földhözragadtságuk, vagy megmagyarázhatóságuk miatt akár valóságosnak is tűnhetnek, ezzel pedig sorra inspirálják a valós világ technológiai fejlődését. Ezek az alkotások gyakran előrevetítenek olyan találmányokat és innovációkat, amelyek később valósággá válnak, vagy legalábbis irányt mutatnak a kutatásoknak és fejlesztéseknek.
Az 1968-as 2001: Űrodüsszeia például bemutatott egy mesterséges intelligenciát, a HAL 9000-et, amely kommunikált az űrhajó legénységével, és komplex döntéseket hozott. Ez a koncepció azóta valósággá vált, hiszen napjainkban a mesterséges intelligencia részese a mindennapjainknak, bár még nem olyan fejlett, mint HAL (szerencsére?). Az olyan filmek, mint a Szárnyas fejvadász vagy a Mátrix, például mélyreható kérdéseket vetnek fel a mesterséges intelligenciával és a virtuális valósággal kapcsolatban. Ezek a filmek nemcsak technológiai fejlődést ösztönöztek, hanem etikai és filozófiai vitákat is indítottak a mesterséges intelligencia használatáról és az ember-gép kapcsolat jövőjéről.
Ám szerencsére nem minden esetben kall attól félnünk, hogy a gépek ellenünk fordulnak. A Star Trek sorozat rengeteg technológiai vívmányt előrevetített, többek között a kommunikátorokat, amelyek előhírnökei voltak a modern mobiltelefonoknak. Az érintőképernyők, amik szintén gyakran megjelennek a sci-fikben, ma már mindenhol megtalálhatók, a hétköznapi eszközöktől kezdve az ipari berendezésekig.
A lényeg tehát az, hogy minden hatalmas újítás egy-egy álomból, ötletből születik, ezért is fontos dokumentálni a fejlesztési folyamatokat. Például itt van Allen Pan, aki megunta, hogy fűnyírója pengéivel vágja a füvét, így hát eltervezte, hogy készít egy masinát, ami lézerrel teszi majd meg ugyan ezt. Papíron nem hangzik rosszul az ötlet, a lézeres precíziós vágás ugyanis hosszútávon igencsak hasznos dolgokra lehet képes, akár még előre beállított fűmagasságot is vághat. Az energiatakarékosságról már nem is beszélve. Sőt, Allen videójából (természetesen az egész egy hatalmas vicc) az is kiderül, hogy akár még olcsóbb is lehet ez a technológia, mintha egy fullos fűnyíró gépet vennénk magunknak.
Az ötlet jó volt, a fenti videóból pedig kiderült, hogy végeredményben a lézer képes levágni a füvet, ám kényelmetlen módon másra is képes: lángra tudja lobbantani a gyepet. Így van, Pan találmánya csak egy ideig tudta ellátni a neki szánt feladatot, utána a félszáraz füvet begyújtotta. Ez alapján sajnos még messze van a lézeres fűnyírás időszaka, lehet várnunk kellene egy sci-fi sztorira, hátha valaki jobban álmodja meg mint ez a tartalomgyártó.
Full ingyen adják ezt a gyönyörű játékot, amiben egy horrorűrhajót kell kipucolni