Manapság egy felhasználó gépén rengeteg programot találhatunk. Ezek karbantartása azonban sokszor időigényes feladat lehet.

2024.09.04. –Nem titok, hogy manapság rengeteg segédprogram, alkalmazás könnyíti meg a Windows felhasználók életét. Ide sorolhatjuk az egerek és egyéb perifériák kezeléséért felelős alkalmazásokat, de manapság mindenki gépén ott figyel egy-egy külsős böngésző vagy épp a Discord. Aztán persze vannak olyan programok is, melyek más, egyéni helyzetben jöhetnek jól. Ilyen lehet a Stream Deck vezérlését végző segédprogram, de egy PDF olvasó, a streamelésnél sűrűn használt OBS és a WinRAR is bővítheti a gépre kerülő programok számát.

Videojáték -> Esport -> Fogadás. Tippelj meccsekre és nyerj az Unibeten kockázat nélkül! 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés! Regisztrálj! (x)

 

Ezek az alkalmazások azonban akár heti szinten is frissülhetnek. Ezt maguk a programok is megpróbálják menedzselni sok esetben a beépített frissítéskezelő segítségével. Ezek azonban nem mindig működnek jól, akár kritikus fejlesztéseket vagy hibajavításokat tartalmazó csomagtól is eleshetünk, ha nem figyelünk. Minden alkalmazás weboldalát egyesével átnézni pedig szintén kifejezetten időigényes folyamat, lehetetlen heti szinten megtenni. Az elmúlt napokban, hetekben azonban a nemzetközi közösségi oldalakon felmerült egy ezidáig nem túl ismert módszer, mely megkönnyítheti az alkalmazások karbantartását. Mindezt úgy teszi, hogy a rendszer beépített része, azaz nem kell még egy programot futtatnunk feleslegesen. Nézzük is a működését, mely tényleg pofonegyszerű lesz.

Így frissítheted le pillanatok alatt a géped összes alkalmazását

A legelső lépés egy adminisztrátori jogosultsággal rendelkező parancssor megnyitása. Ezt legegyszerűbben úgy teheted meg, hogy a start menübe begépeled a CMD szócskát. Ekkor két opciód van:

  • Első találaton jobb egérgombbal kattintasz egyet és kiválasztod a futtatás rendszergazdaként opciót.
  • Kicsit jobbra tekintve szintén megteheted ezt jobb klikk nélkül, az Open / Megnyitás alatti futtatás rendszergazdaként opcióval.

Ezt követően megnyílik a parancssor. Ezzel el is végeztük a legnehezebb lépést, hiszen ezt követően már csak két egyszerű parancsot kell kiadni.

Windows program winget

Az első parancs a winget upgrade lesz. Entert ütve, első használatkor el kell fogadnunk a Microsoft Store szabályzatát, melyet az betű begépelésével tehetünk meg. A Windows ezt követően listázza a gépünkre telepített és frissítésre szoruló programokat. Tényleg szinte minden programot kiszúrt a gépünkön, az OBS-től kezdve a Stream Deck segédprogramján át a WARP alkalmazásig. Láthatjuk, hogy épp milyen verzió van a gépünkön és azt is, hogy az elérhető frissítés után milyen verziószámra ugrik az adott program.

Windows program winget

Ezt követően a winget upgrade –all parancsot kell begépelnünk, hogy a konkrét frissítési folyamat elinduljon. Mindent automatikusan végez a rendszer, jól látható, hogy még azt is kijelzi, hogy épp hol tart az aktuális letöltéssel. Az alkalmazások számától függően pár perc alatt végez is a folyamattal. Eközben néhány alkalmazás extra megerősítést is kér, de gyakorlatilag teljesen automatikusan lefrissülnek a gépen megtalálható programok.

Előfordulhat, hogy egy-két különlegesebb alkalmazást nem talál meg ez a parancs, de a népszerű választások mellett biztosan nem megy el. Jelentős időt spórolhat meg a felhasználóknak, miközben a potenciális fejlesztésekről és hibajavításokról sem kell lemondani. Hetente egyszer érdemes lehet lefuttatni a parancsot. Érthetetlen, hogy a Microsoft miért nem tesz említést az ilyen jellegű megoldásokról, hiszen a felhasználók jelentős része nem igazán ismeri.

Ezt olvastad már?

Ilyen egy átlagos gamer PC 2024 szeptemberében – Győzött a Windows 11

 

×