Elég morbid játékot űzött a Doom egyik modja a több mint 10 éve elhunyt miniszterelnök emlékével. A Bethesda nem értékelte a poént.

2024.09.03. – A Bethesda törölt egy népszerű Doom modot a hivatalos modlistájáról. Feltehetően userek panaszkodtak a politikai tartalma miatt, de, ha jobban megnézzük, a mod sokak szemében kimerítheti a kegyeltsértés kategóriáját. Igaz, ez nézőpont kérdése.

A klasszikus Doom Thatcher’s Techbase modja egy alternatív univerzumban játszódik. Ebben a brit politikus, Margaret Thatcher – aki 1979 és 1990 között volt az Egyesült Királyság miniszterelnöke és 2013-ban hunyt el – démoni formában támad fel „A pokol tizedik körében: Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságában”. A mod már évek óta elérhető volt, de a Bethesda legújabb, Doom 1 és Doom 2 játékokhoz kiadott, számos új funkciót és hivatalos térképcsomagot tartalmazó Definitive Collectionjének részeként alaposan felkavarta az állóvizet. Sokan csak most figyeltek fel rá.

A Thatcher’s Techbase alkotója, Jim Purvis nagy örömmel fogadta, hogy a mod elérhetővé vált konzolokon, de a boldogsága nem tartott sokáig. „Rossz hírek, mindenki” – írta augusztus 30-án, amikor megosztotta követőivel a Bethesda ügyfélszolgálatától kapott üzenetet, amiben értesítették a törlésről. „A Thatcher’s Techbase nevű alkotásról jelentés érkezett a valós politikai tartalom miatt, és eltávolították”. A mod egyébként továbbra is könnyen elérhető a hivatalos weboldaláról. Csak a Bethesda gyűjteményéből tűnt el, a kiadó saját döntése nyomán.

Valós, vagy nem valós politizálás megy a Doom modjában?

Az ügy legérdekesebb része a „valós politikai tartalom” kifejezés. Ez a mod lényegében egy Doom kampány, ami olyan helyszíneket tartalmaz, mint a brit Parlament épülete és olyan fegyvereket, mint a Trident rakétaindító (a Thatcher-kormány által 1980-ban bevezetett elrettentő atomfegyver). Bár a játék egy abszurd, démonokkal és újjáéledő konzervatív politikusokkal teli pokolbéli tájra viszi a játékosokat (ami aligha összekeverhető a valóság bármely politikai eseményével), sokan kegyeletsértő tartalomként és nem szatíraként értelmezhették – aminek az alkotó egyébként szánta. Ami miatt pedig ez a poltikai tartalom „valósnak” nevezhető, az nemes egyszerűséggel az, hogy bár Thatcher több mint 10 éve elhunyt, a konzervatív politikai oldal, aminek a színeiben elnök volt, ma is létezik a szigetországban és tiszteli a Vaslady emlékét.

Nehezen tagadható, hogy a mod politikai üzenetet hordoz, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy nyíltan anti-Thatcher hangulatot áraszt. De még így is, annyira szürreális, hogy inkább szatíra, mint kegyeletsértés vagy aktuálpolitikai véleménybefolyásolás. A Bethesda valószínűleg csak azért bannolt, mert nem akart botrányt. De a döntése simán szülhet egyet: ezekután joggal kiabálhatnak vele más felhasználók is olyan modok miatt, amelyeknek bármiféle esztétikai kapcsolata van valós politikával vagy politikusokkal. Biztosan akad még egy pár.

Gábor János

Ezt se hagyd ki:

Erősen indul az ősz a moziban – ezek a filmek jönnek szeptemberben

×